„Niezwykła” kolekcja 24 starożytnych posągów zanurzonych w toskańskim spa | Włochy

W sieci łaźni zbudowanych przez Etrusków w Toskanii odkryto „niezwykłe” posągi z brązu, które przez tysiące lat utrzymywały się w błocie i wrzątku.

24 częściowo zanurzone posągi, datowane na 2300 lat i okrzyknięte najważniejszym odkryciem od 50 lat, przedstawiają śpiącego Efezu obok Hygei, bogini zdrowia, z wężem owiniętym wokół jej ramienia.

Archeolodzy znaleźli posągi podczas wykopalisk w starożytnym uzdrowisku w San Cassiano dei Bagni koło Sieny. Nowoczesne spa z 42 gorącymi źródłami sąsiaduje z starożytnym miejscem i jest jednym z najpopularniejszych miejsc uzdrowiskowych we Włoszech.

Starożytne uzdrowisko etruskie zostało opracowane przez Rzymian i odwiedzane przez cesarzy, w tym Augusta. Zdjęcie: Jacopo Tabolli / Uniwersytet dla Cudzoziemców w Sienie / EPA

W pobliżu Epibe (dorastający mężczyzna, zwykle w wieku 17-18 lat) i Hygei znajdują się posągi Apolla i wielu innych przedstawiających matrony, dzieci i cesarzy.

Uważa się, że zostały zbudowane przez Etrusków w III wieku pne, łaźnie, które obejmowały fontanny i ołtarze, stały się tak bogate w okresie rzymskim, że cesarze, w tym August, odwiedzali źródła dla korzyści zdrowotnych i terapeutycznych.

Wraz z 24 posągami z brązu, z których pięć ma prawie metr wysokości, archeolodzy znaleźli tysiące monet oraz inskrypcje etruskie i łacińskie. Mówi się, że goście rzucają monety do łazienki, aby przynosić szczęście swojemu zdrowiu.

Massimo Osanna, dyrektor generalny muzeów we włoskim Ministerstwie Kultury, powiedział, że relikwie są najważniejszym znaleziskiem od czasu odkrycia w 1972 r. dwóch pełnowymiarowych greckich brązów przedstawiających nagich brodatych wojowników na wybrzeżu Kalabrii w pobliżu Rias. Z pewnością jedno z najważniejszych odkryć brązu w historii starożytnego Morza Śródziemnego” – powiedziała Osanna włoskiej agencji prasowej Ansa.

Częściowo zatopione pozostałości antycznej konstrukcji, widoczna podstawa filaru.
Starożytne uzdrowisko było czynne aż do V wieku, kiedy baseny przykryto ciężkimi kamiennymi filarami, które archeolodzy usunęli. Zdjęcie: Jacopo Tabolli / Uniwersytet dla Cudzoziemców w Sienie / EPA

Projekt wykopalisk w San Casciano dei Bagni jest prowadzony przez archeologa Jacopo Tabolli od 2019 roku. W sierpniu na miejscu znaleziono kilka artefaktów, w tym posągi płodności uważane za poświęcone bogini. Daboli, profesor Uniwersytetu dla Cudzoziemców w Sienie, określił najnowsze odkrycie jako „absolutnie wyjątkowe”.

READ  Paul Whelan mówi CNN, że jest „rozczarowany”, że administracja Bidena nie zrobiła więcej, aby go uwolnić

Cywilizacja etruska rozkwitła we Włoszech, głównie w centralnych regionach Toskanii i Umbrii, około 500 lat przed nadejściem Republiki Rzymskiej. Etruskowie mieli silny wpływ na rzymskie tradycje kulturowe i artystyczne.

Wstępna analiza 24 posągów, które prawdopodobnie zostały wykonane przez lokalnych rzemieślników między drugim a pierwszym wiekiem pne, a także liczne wota znalezione w tym miejscu wskazują, że pomniki pierwotnie należały do ​​elitarnych rodzin etruskich i rzymskich, właścicieli ziemskich. Miejscowa szlachta i cesarze rzymscy.

Dwóch archeologów trzyma figurkę chłopca.
Odkrycie dobrze zachowanych posągów okrzyknięto najważniejszym od 50 lat. Zdjęcie: Jacopo Tabolli / Uniwersytet dla Cudzoziemców w Sienie / EPA

Tabolli powiedział Ansie, że gorące źródła, bogate w minerały, w tym wapń i magnez, były aktywne do V wieku, zanim zostały zamknięte w erze chrześcijańskiej, ale nie zostały zniszczone. Stawy były pokryte ciężkimi kamiennymi kolumnami, a bożki bogów pozostawiono w wodzie święconej.

Skarb został odkryty po tym, jak archeolodzy zdjęli wieko. „To największy magazyn posągów ze starożytnych Włoch, których kontekst możemy całkowicie zrekonstruować” – powiedział Taboli.

Niedawno mianowany włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano powiedział, że „wyjątkowe odkrycie” potwierdza, że ​​„Włochy to kraj pełen wspaniałych i wyjątkowych skarbów”.

Te zabytki są ważnym dowodem przejścia między okresami etruskimi i rzymskimi, kiedy Bath uważano za oazę spokoju.

„Nawet w epokach historycznych, kiedy na zewnątrz szaleją najgorsze konflikty, wewnątrz tych basenów i tych ołtarzy, dwa światy, etruski i rzymski, wydają się płynnie łączyć” – powiedział Taboli.

Wykopaliska na stanowisku zostaną wznowione wiosną przyszłego roku, a zima będzie wykorzystywana do przywracania reliktów i prowadzenia dalszych badań.

Artefakty zostaną umieszczone w XVI-wiecznym budynku zakupionym niedawno przez Ministerstwo Kultury w San Cassiano, niedaleko Florencji. Miejsce dawnych stawów zostanie również przekształcone w park archeologiczny.

„Wszystko to zostanie wzmocnione i zharmonizowane i będzie stanowić dodatkową okazję do duchowego rozwoju naszej kultury i sektora kulturalnego naszego kraju” – powiedział Sangiuliano.

READ  ADB wspiera Indonezję kwotą 600 mln dolarów w postaci nowego finansowania węgla pomimo zobowiązania klimatycznego: raport | Wiadomości | Biznes ekologiczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *