NASA toczy mega rakietę Artemis I moon na wyrzutnię

Ogromny stos o wysokości 322-stopy (98 metrów), który zawiera rakietę NASA Space Launch System na szczycie statku kosmicznego Orion, wyszedł na swój debiut testowy w Kennedy Space Center na Florydzie w czwartek.

Zintegrowany stos, który znajduje się na mobilnej wyrzutni, rozpoczął powolne pełzanie do pozycji startowej w czwartek po południu. Wprowadzenie oficjalnie rozpoczęło się o 17:47 czasu wschodniego.

Przejazd o długości 4 mil (6,4 km) na pokładzie jednego z gigantycznych gąsienic NASA z czasów Apollo z budynku montażowego do wyrzutni zajęło prawie 11 godzin. ten stack dotarł do padu w piątek o 4:15 ET.

Gdy stos pojawił się w czwartek, stał się pierwszą rakietą na księżyc, która opuściła budynek od czasu Apollo 17 w 1972, czyli 50 lat temu – także ostatni raz, gdy ktoś postawił stopę na Księżycu.

„Każdy pojazd, który przewoził ludzi poza granice niskiej orbity okołoziemskiej, przeszedł integrację i testy w tym budynku montażu pojazdów, czołgał się po tej jezdni i wystrzelił właśnie tutaj z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego” powiedziała Janet Petro, dyrektor Centrum Kosmicznego Kennedy’ego, gdy wdrożenie rozpoczęło się w czwartek.

Razem rakieta i statek kosmiczny są nieco wyższe niż Statua Wolności.

„Wyjazd z (budynek montażu pojazdów) jest naprawdę kultowym momentem dla tego pojazdu” – powiedział Tom Whitmeyer, zastępca administratora ds. rozwoju systemów eksploracji w siedzibie NASA podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. „Czwartek będzie dniem do zapamiętania”.

Test końcowy

Po kilku tygodniach testów na lądowisku pojazd będzie gotowy do próby generalnej na mokro w weekend 1 kwietnia – ostatniego testu przed wystrzeleniem pierwszej bezzałogowej misji Artemis poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. NASA jest zbieranie nazwisk do umieszczenia na pendrive i wysłany w kosmos na statku kosmicznym Orion.

Próba generalna na mokro obejmuje wykonanie pełnego zestawu operacji ładowania paliwa do zbiorników paliwa i odliczanie do startu – w zasadzie wszystko, co jest potrzebne do startu bez faktycznego startu. Podczas godzin przygotowań poprzedzających mokrą próbę generalną do rakiety zostanie załadowanych ponad 700 000 galonów kriogenicznych propelentów

READ  Rynki Azji i Pacyfiku, bank centralny, podwyżka stóp procentowych, RBA

Jeśli test się powiedzie, stos wróci do budynku montażowego, aż będzie gotowy do uruchomienia.

NASA wyśle ​​twoje imię na księżyc.  Oto jak się zarejestrować

„Artemis I jest dla nas tak ważną misją” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Howard Hu, kierownik programu Orion w NASA Johnson Space Center w Houston. „Zbiera bardzo krytyczne dane inżynieryjne i weryfikuje nasze możliwości jako statku kosmicznego w naszej następnej misji i nie tylko – Artemis 2 z załogą i przyszłymi misjami, gdy idziemy dalej i rozszerzamy nasze możliwości w Układzie Słonecznym”.

Program Artemis doświadczył wielu opóźnień. Misja została pierwotnie zaplanowana na listopad 2021 roku, ale pandemia, burze, takie jak huragan Ida i inne czynniki, nakreśliły harmonogram misji.

Artemis I to pierwszy krok w ambitnym programie NASA polegającym na wylądowaniu pierwszej kobiety i pierwszej kolorowej osoby na Księżycu w latach dwudziestych. To wszystko w ramach przygotowań do ustanowienia długoterminowej obecności na Księżycu i przygotowania się do eksploracji Marsa. W zależności od wyników mokrej próby generalnej misja bezzałogowa mogła wystartować w maju, czerwcu lub lipcu.

Pracownicy Kennedy Space Center i ich rodziny zebrali się, aby obejrzeć ruch stosu rakiet Artemis NASA.

Podczas lotu bezzałogowy statek kosmiczny Orion wystartuje na szczycie rakiety SLS, aby dotrzeć do księżyca i przebyć tysiące mil poza nim – dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny przeznaczony do przewozu ludzi kiedykolwiek podróżował. Ta misja ma potrwać kilka tygodni i zakończy się pluskiem Oriona na Oceanie Spokojnym.

Artemis I będzie ostatnim poligonem doświadczalnym dla Oriona, zanim statek kosmiczny zabierze astronautów na Księżyc, 1000 razy dalej od Ziemi niż tam, gdzie znajduje się stacja kosmiczna, powiedziała w październiku Cathy Koerner, była kierownik programu Orion. Koerner jest obecnie zastępcą administratora stowarzyszonego NASA ds. rozwoju systemów eksploracji.

Po bezzałogowym locie Artemis I, Artemis II będzie załogowym przelotem nad Księżycem, a Artemis III sprowadzi astronautów na powierzchnię Księżyca. Harmonogram kolejnych uruchomień misji zależy od wyników misji Artemis I.

READ  Akcje Adani rosną po inwestycji GQG o wartości 1,87 miliarda dolarów; A pokazy drogowe są w kolejce

„Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w złotej erze ludzkiej eksploracji kosmosu, odkryć i pomysłowości w kosmosie, a wszystko zaczyna się od Artemidy, ja” – powiedział administrator NASA Bill Nelson podczas prezentacji.

„Space Launch System to jedyna rakieta zdolna do wysłania ludzi w głęboki kosmos. To najpotężniejsza rakieta na świecie. Orion zapuszcza się dalej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny zbudowany dla ludzi. A po trzytygodniowej podróży ponad milion mil, Orion wróci do domu szybciej i goręcej niż jakikolwiek inny pojazd.

Astronauta NASA Victor Glover Jr. był również na etapie wdrażania i zastanawiał się nad znaczeniem programu Artemis.

„To jest nasza rakieta, to rakieta ludzkości” – powiedział Glover. „Kiedy te cztery RS-25 (silniki) i dwa stałe (dopalacze rakietowe) świecą, mam nadzieję, że cały świat patrzy. I mam nadzieję, że wiele dzieci zdecyduje się z tego powodu studiować nauki ścisłe i matematykę. , inspirowanie dzieci do wyjścia i bycia sobą.”

Kultowe indeksowanie

Artemis I jechał na transporterze gąsienicowym 2 w jego podróży na wyrzutnię, tak jak kiedyś misje wahadłowe i rakiety Apollo Saturn V.

Transporter gąsienicowy 2 został wykorzystany do przeniesienia stosu mega rakiet na platformę startową.

Czołgowiec ważący 6,6 miliona funtów (3 miliony kilogramów) niósł wysoki stos rakiet i jego mobilną wyrzutnię z maksymalną prędkością 1 mili na godzinę (1,6 kilometra na godzinę).

Ten kultowy crawler jest jednym z dwóch działających od ponad 50 lat w Kennedy Space Center. Po raz pierwszy były eksploatowane w 1965 roku i według NASA każdy może przewozić 18 milionów funtów (8,2 miliona kilogramów) lub wagę ponad 20 w pełni załadowanych samolotów 777. Są tak szerokie, że na każdym pełzaczu można umieścić profesjonalny diamentowy baseball.

„To będzie niesamowite”, powiedział w poniedziałek Charlie Blackwell-Thompson, dyrektor startowy Artemis w programie NASA Exploration Ground Systems w Kennedy Space Center. „Ona działa od ponad 50 lat i przeszła znaczące ulepszenia w ramach przygotowań do tego pojazdu i operacji Artemis”.

READ  McDonald's, Blackstone, Netflix i inne

Po ulepszeniu transporter gąsienicowy 2 powinien być w stanie ciągnąć ogromne rakiety na wyrzutnię przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.