Pożary w Teksasie napędzane porywistymi wiatrami skłaniają do ewakuacji

Ekipy strażackie w środkowym Teksasie zmagały się w piątek, aby powstrzymać masywne, smagane wiatrem pożary, które spaliły domy, zniszczyły kościół i spowodowały śmierć zastępcy szeryfa.

Wzmocnione przez suszę pożary połączyły się, tworząc coś, co urzędnicy nazywają „kompleksem”, który płonął w pobliżu Eastland, około 120 mil (195 kilometrów) na zachód od Dallas. W mniejszych społecznościach ewakuowano setki domów.

Urzędnicy z hrabstwa Eastland poinformowali o śmierci zastępcy szeryfa, Barbary Fenley, która, jak powiedzieli, próbowała ratować ludzi przed pożarami. Nie jest jasne, jak i kiedy umarła. Nie zgłoszono żadnych innych ofiar.

Według danych Texas A&M Forest Service, do piątkowego popołudnia pożary spaliły się na około 70,9 mil kwadratowych (184 kilometry kwadratowe). Zawarto w nim tylko 4%, a na gęstych polach zarośli i trawy płonęły pożary.

W hrabstwie Eastland mieszka około 18 000 osób. Około 475 domów zostało ewakuowanych w mieście Gorman, ale urzędnicy nie wiedzą jeszcze, ile budynków mogło spłonąć, powiedział Matthew Ford, rzecznik Texas A&M Forest Service.

„Dopóki nie postawimy więcej butów na ziemi, nie mamy oszacowania” liczb, powiedział Ford w piątek rano. „Naszym najwyższym priorytetem jest życie, bezpieczeństwo i ochrona konstrukcji.”

Jednak gubernator. Greg Abbott powiedział, że do piątkowego popołudnia spłonęło co najmniej 50 domów. Można odkryć dalsze zniszczenia, powiedział na popołudniowej odprawie.

Służba leśna ostrzegła, że ​​„rzadkie zjawisko pożaru o dużym wpływie” może również dotknąć części Oklahomy i Kansas. Służba leśna Nebraski powiedziała, że ​​większość stanu spędzi weekend w warunkach skrajnego zagrożenia pożarem z powodu suszy.

Kilka miesięcy suchej, wietrznej pogody podsyciło śmiertelne pożary w Kansas i Oklahomaw tym jeden kilka tygodni temu. W odległym, zachodnim kraju ranczowym w Nebrasce, a duży pożar pali się od kilku dni. Meteorolodzy powiedzieli, że mają nadzieję, że deszcze spodziewane na początku przyszłego tygodnia na równinach zmniejszą ryzyko.

READ  Ukraina, Rosja podpiszą umowę o ponownym otwarciu portów zbożowych, mówi Turcja

„Byliśmy tak suchi, że nawet cal deszczu zrobiłby różnicę” – powiedział Robb Lawson, meteorolog National Weather Service w Wichita w stanie Kansas.

W innych częściach Teksasu paliły się mniejsze pożary, a niska wilgotność powietrza i silne wiatry w czwartek stworzyły idealny scenariusz, w którym pożary szybko wymknęły się spod kontroli. Służba leśna Texas A&M ostrzegła przed wybuchem pożaru w tym tygodniu z powodu prognozy.

Jak donosi Eastland County Today, dom opieki w Rising Star został ewakuowany, a mieszkańców zabrano do domu kultury.

National Weather Service w Fort Worth ostrzegł w piątek, że duża część zachodniego i środkowego Teksasu stoi w obliczu podwyższonego ryzyka pożaru z powodu porywistych wiatrów i suszy. Serwis pogodowy wezwał mieszkańców do sprawdzenia lokalnych zakazów palenia i zachowania ostrożności przy wszystkim, co może spowodować pożar trawy.

„W zeszłym roku mieliśmy dość suche lato, które trwało aż do jesieni i zimy” – powiedział meteorolog z National Weather Service, Madison Gordon. Wraz z nadejściem zimy „mamy teraz dużo paliwa na polach”.

Kościół baptystów w centrum Ranger w Teksasie, około 85 mil (140 kilometrów) na zachód od Fort Worth, został zniszczony w czwartek, gdy płomienie ogarnęły 103-letni budynek. Spłonął też komisariat policji i inne zabytkowe budynki, stacja telewizyjna Dallas WFAA zgłoszone.

Roy Rodgers, diakon w Drugim Kościele Baptystów, powiedział, że zawaliło się trzecie piętro i dach, a reszta budynku miała rozległe uszkodzenia spowodowane dymem i wodą. Rodgers powiedział, że kościół planuje odbyć nabożeństwo w najbliższą niedzielę na parkingu po drugiej stronie ulicy, gdzie kongregacja zadecyduje, co robić.

„To boli” – powiedział Rodgers, członek Kościoła od 1969 roku. „Wiele osób przeżywa to dość mocno, ponieważ wielu ludzi jest związanych z Kościołem”.

Pożar, który był podsycany przez silne wiatry, mógł rozpocząć się od dołu do grillowania, powiedział szef straży pożarnej Ranger Darrell Fox.

READ  Kowboje vs. Najważniejsze wydarzenia 49ers: San Francisco wygrywa z Dallas w rundzie dywizji

„Mieliśmy wszystko gotowe w całym hrabstwie” – powiedział Fox. „Ale kiedy mamy wiatry takie, jakie były… a wilgotność spada do zera, to właśnie dostaniesz”.

Pożary spowodowały mgliste warunki w odległości setek mil, a straż pożarna w Houston i miejskie Biuro Zarządzania Kryzysowego w piątek rano wysyłały automatyczne wiadomości telefoniczne ostrzegające mieszkańców obszaru przed paleniem i popiołem.

____

Associated Press pisarz Terry Wallace z Dallas przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *