Wojna, inflacja i zapasy ropy rosną, gdy ostrzegają rentowności

  • Ropa powyżej 100 USD i przedłużanie zysków
  • Indeksy giełdowe niewiele się zmieniły
  • Rozmowa telefoniczna Biden-Xi o godzinie 1300 GMT
  • Krosna inwersji plonu

LONDYN, 18 marca (Reuters) – Światowe akcje trzymały się swoich zwyżek z tygodnia w piątek, ale mocny koktajl rosnących stóp procentowych, wysokich cen ropy i niekończącej się wojny na Ukrainie powstrzymał odbicie, ponieważ rentowności wysłały sygnał ostrzegawczy dla gospodarki.

Światowy indeks giełdowy MSCI (.MIWD00000PUS) utrzymywał się na stałym poziomie 695 punktów, co oznacza wzrost o 5,4% w ciągu tygodnia, ale znacznie poniżej swojego rekordu życia 761,21 ze stycznia. 4.

„Sentyment jest nadal dość ostrożny, szuka jakiegoś powodu, aby się zmobilizować, ale stara się znaleźć coś, w czym ma silne przekonanie”, powiedział Seema Shah, główny strateg w Principal Global Investors.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

W Europie STOXX (.STOXX) Indeks 600 wiodących spółek niewiele się zmienił i wyniósł 450 punktów, 9% poniżej swojego szczytu życia z początku stycznia.

Odczuwam pewną ulgę, że w środę Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych w końcu rozpoczęła serię podwyżek stóp procentowych i od tego momentu chodziło o obserwowanie, jak rozwija się gospodarka i jak wysoka jest inflacja przed osiągnięciem szczytu, powiedział Shah.

Ceny ropy naftowej utrzymywały się powyżej 100 dolarów za baryłkę po niewielkich postępach w rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą, co wywołało widmo zaostrzenia sankcji i przedłużających się przerw w dostawach ropy. Czytaj więcej

„Konflikt, który podejrzewam, będzie nadal tlił się w tle iw rezultacie prawdopodobnie zobaczysz, że ceny ropy naftowej pozostaną na wysokim poziomie” – powiedział Shah.

Dodając do tego wszystkiego, oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden wygłosi ostrzeżenie, że Pekin zapłaci cenę, jeśli poprze wysiłki wojenne Rosji, kiedy przemówi do chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w rozmowie telefonicznej zaplanowanej na 1300 GMT. Czytaj więcej

READ  Indonezja i Stany Zjednoczone łączą ręce, aby poprawić zrównoważony rozwój środowiska

Wydaje się jednak, że pierwsza rosyjska niewypłacalność obligacji zewnętrznych od czasu rewolucji bolszewickiej została na razie zażegnana. Źródła podają, że niektórzy wierzyciele otrzymali wypłatę w dolarach kuponów na rosyjskie obligacje, które upłynęły w tym tygodniu. Czytaj więcej

W Azji najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) spadł o 0,15%, a Hang Seng z Hongkongu ustabilizował się po wściekłym dwudniowym wzroście. japoński Nikkei (.N225) wzrosła o 0,6%.

Wpływ na inflację w portach i zakłócenia łańcuchów dostaw w Chinach z powodu gwałtownego wzrostu liczby infekcji COVID może zostać masowo przeoczony przez rynki, powiedział Michael Hewson, główny analityk rynków w CMC Markets. Czytaj więcej

„To będzie przeszkodą w wycenach i chociaż w tej chwili osiągamy całkiem przyzwoite odbicie, naprawdę nie mogę się doczekać, czy uda nam się przekroczyć szczyty, które widzieliśmy w tym roku”, powiedział Hewson.

Kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,55%, z niewielką ilością ważnych danych przed dzwonkiem otwarcia Wall Street.

Inwersja rentowności

ALERT ODWRÓCENIA PLONU

Problemy, z jakimi borykają się decydenci, których gospodarki borykają się z rosnącą inflacją i słabnącym wzrostem, zostały podkreślone podczas serii posiedzeń banków centralnych w tym tygodniu.

Fed podniósł w środę stopy procentowe po raz pierwszy od ponad trzech lat i zaskoczył traderów bardziej jastrzębią perspektywą niż oczekiwano. Bank Anglii również podniósł się, ale zaskoczył go gołębim nastawieniem, które doprowadziło do rajdu w loszkach. Czytaj więcej

Bank Japonii nie zaoferował w piątek żadnych niespodzianek, pozostawiając politykę bardzo łatwą, co utrzymuje silną presję na jena. Czytaj więcej

Tymczasem różnica między rentownościami obligacji skarbowych USA z okresu dwóch i dziesięciu lat jest bliska najniższego poziomu od marca 2020 r., kiedy gospodarki zostały zablokowane przez rozpoczęcie blokad COVID.

Większa luka oznacza, że ​​krzywa dochodowości nie jest daleko od odwrócenia, co jest wiarygodnym wskaźnikiem prawdopodobnej recesji w ciągu jednego lub dwóch lat.

READ  Wioska turystyczna dziedzictwa kulturowego Osing zasługuje na globalny rozwój: minister

Benchmarkowa rentowność 10-letnich obligacji skarbowych była ostatnia na poziomie 2,1655%.

Ropa, która spadła o około 30% w porównaniu ze szczytem z zeszłego tygodnia, mocno się odbiła, ponieważ handlowcy obawiają się, że nadzieja na pokój na Ukrainie jest chybiona. Kontrakty terminowe na ropę Brent ostatnio wzrosły o 1,3% i po 108 USD, zwiększyły się o ponad 10 USD za baryłkę w ciągu dwóch sesji.

„Bardzo trudno jest zdobyć jakąkolwiek pewność, że będziesz w stanie rzetelnie pozyskać towary z Rosji lub Ukrainy” – powiedział Tobin Gorey, strateg ds. surowców w Commonwealth Bank of Australia w Sydney. „Będziesz szukać gdzie indziej, a to po prostu kosztuje”.

Kontrakty terminowe na pszenicę i kukurydzę, które są wrażliwe na zakłócenia w dostawach z Morza Czarnego, gwałtownie wzrosły.

W tym tygodniu japońska waluta osiągnęła najniższy poziom od sześciu lat, a ostatnio notowana była na poziomie 118,83 za dolara. „Następnym celem wielu sesji może być poziom psychologiczny 120,00”, powiedział Terence Wu, strateg w OCBC Bank w Singapurze.

Euro oscylowało na poziomie 1,106 USD, co oznacza spadek o 0,3% w ciągu dnia

Spot złoto oscylowało na poziomie 1935 USD, co oznacza spadek o 0,5%, a bitcoin trzymał się powyżej 40 000 USD, co oznacza spadek o 0,7%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Huw Jones, dodatkowe reportaże Toma Westbrooka, Edytowanie przez Shri Navaratnam, Simon Cameron-Moore i Angus MacSwan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *