Nadmierna drzemka może być oznaką demencji, wynika z badań

Według badań opublikowanych w czwartek w „Alzheimerze i otępieniu” osoby w podeszłym wieku, które drzemią co najmniej raz dziennie lub dłużej niż godzinę dziennie, są o 40% bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera niż osoby, które nie drzemią codziennie lub drzemią krócej niż godzinę dziennie. : Dziennik Stowarzyszenia Alzheimera.

„Odkryliśmy, że związek między nadmierną drzemką w ciągu dnia a demencją pozostał po dostosowaniu się do ilości i jakości snu w nocy” – powiedział współautor dr. Yue Leng, adiunkt psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, w oświadczeniu.

Wyniki odzwierciedlają ustalenia a poprzednie badanie Leng Okazało się, że drzemka dwie godziny dziennie zwiększa ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych w porównaniu z drzemką trwającą mniej niż 30 minut dziennie.

W nowym badaniu wykorzystano dane zebrane przez 14 lat w ramach projektu Rush Memory and Aging, który obejmował ponad 1400 osób w wieku od 74 do 88 lat (średnia wieku 81 lat).

„Myślę, że opinia publiczna nie jest świadoma, że ​​choroba Alzheimera jest chorobą mózgu, która często powoduje zmiany nastroju i zachowania podczas snu” – powiedział dr. Richard Isaacson, dyrektor Kliniki Profilaktyki Alzheimera w Centrum Zdrowia Mózgu w Schmidt College of Medicine na Florida Atlantic University.

„Nadmierna drzemka może być jedną z wielu wskazówek, że dana osoba może być na drodze do pogorszenia funkcji poznawczych i wywołać osobistą ocenę z lekarzem prowadzącym” – powiedział Isaacson, który nie był zaangażowany w badanie.

Zwiększona potrzeba drzemek

Jakość i ilość snu spada wraz z wiekiem, często z powodu bólu lub powikłań związanych z chorobami przewlekłymi, takich jak częstsze przerwy w łazience. Tak więc osoby starsze mają tendencję do częstszego drzemki niż wtedy, gdy były młodsze.

Ale drzemka w ciągu dnia może być również sygnałem zmian w mózgu, które są „niezależne od snu w nocy” – powiedział Leng. Ona poleciła Wcześniejsze badania sugeruje to, że rozwój splątków tau, charakterystycznego objawu choroby Alzheimera, może wpływać na neurony pobudzające przebudzenie w kluczowych obszarach mózgu, zakłócając w ten sposób sen.

Przez 14 dni każdego roku uczestnicy obecnego badania nosili tracker, który rejestrował dane o ich ruchach; Brak ruchu przez dłuższy czas między godziną 9 a 19 interpretowano jako drzemkę.

READ  Światowe Forum Wody: 2500 delegatów uczestniczy w rytuale oczyszczania wody

Chociaż możliwe jest, że ludzie czytali lub oglądali telewizję, „opracowaliśmy unikalny algorytm do definiowania drzemek i odróżniania drzemek od braku aktywności. Nie zdefiniowaliśmy określonej długości „przedłużonej drzemki”, ale byliśmy bardziej skoncentrowani na skumulowane minuty drzemki dziennie i zmiana długości drzemek na przestrzeni lat” – powiedział Leng w wiadomości e-mail CNN.

„Dalsze badania są uzasadnione z urządzeniami, które są zwalidowane w celu wykrywania zachowań podczas snu i siedzącego trybu życia” – powiedział Isaacson. „Ale jednocześnie siedzący tryb życia i brak ruchu przez dłuższy czas jest znanym czynnikiem ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych i choroby Alzheimera.

„Bez względu na przyczynę, zasypianie w ciągu dnia lub nadmierna drzemka powodują, że moja antena skupia się na tym, czy dana osoba może być bardziej zagrożona chorobą Alzheimera lub pogorszeniem funkcji poznawczych” – powiedział.

W ciągu 14 lat badanie wykazało, że codzienna drzemka w ciągu dnia wzrosła średnio o 11 minut rocznie u dorosłych, u których nie wystąpiły zaburzenia funkcji poznawczych. Jednak diagnoza łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych podwoiła czas drzemki do 24 minut dziennie. Osoby, u których zdiagnozowano Alzheimera, prawie potroiły czas drzemki, średnio do 68 minut dziennie.

Badanie mówi, że tylko jeden drink dziennie może zmniejszyć twój mózg

„Dramatyczny wzrost” długości i częstotliwości drzemek na przestrzeni lat wydaje się być szczególnie ważnym sygnałem, powiedział Leng.

„Nie sądzę, że mamy wystarczające dowody, aby wyciągnąć wnioski na temat związku przyczynowego, to samo drzemka spowodowała starzenie się funkcji poznawczych, ale nadmierna drzemka w ciągu dnia może być sygnałem przyspieszonego starzenia się lub procesu starzenia poznawczego” – powiedziała.

Co robić?

Najlepiej byłoby, gdyby dorośli ograniczyli drzemki w ciągu dnia do 15-20 minut przed godziną 15:00, aby uzyskać jak najwięcej regenerujących korzyści z drzemki i nie szkodzić snu w nocy, powiedział Leng.

Badania mówią, że długie życie bierze się z prawidłowego odżywiania.  Oto jak zacząć

Ponadto starsi dorośli i opiekunowie osób z chorobą Alzheimera powinni zwracać większą uwagę na zachowania podczas drzemek w ciągu dnia i zwracać uwagę na oznaki nadmiernej lub zwiększonej liczby drzemek.

READ  Strzelanie do młodych delfinów: władze centralne i lokalne aresztują 2 w związku ze strzelaniem do raperów

Każdy znaczący wzrost zachowań związanych z drzemką powinien zostać omówiony z lekarzem, powiedział Isaacson.

„Myślę, że nigdy nie jest za późno, aby ktoś mógł zmienić styl życia zdrowy dla mózgu lub zwrócić większą uwagę na zdrowie mózgu” – powiedział Isaacson. „Uczynienie snu priorytetem, zwracanie uwagi na jakość snu i rozmawianie z lekarzem o śnie: to wszystko są krytyczne rzeczy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *