Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Ukraiński urzędnik nie spodziewa się większego przełomu w rozmowach z Rosją w tym tygodniu

Vadym Denysenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, przemawia na briefingu 14 marca 2022 r.

Pavlo Bahmut | Ukrinform | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty

Wadym Denysenko, doradca ukraińskiego MSW, powiedział, że nie spodziewa się większych przełomów w rozmowach w tym tygodniu między przedstawicielami Rosji i Ukrainy.

Delegacje z obu krajów mają spotkać się w Turcji w poniedziałek na rozmowach twarzą w twarz, które mają potrwać do środy.

Denysenko przemawiał podczas charytatywnego „maratonu telewizyjnego”, pokazywanego na całym świecie, na rzecz Ukrainy.

– Chloe Taylor

Ukraina nie otworzy w poniedziałek korytarzy humanitarnych z obawy przed „prowokacjami”

Ukraińska wicepremier Iryna Wierieszczuk powiedziała, że ​​władze nie otworzą dziś korytarzy humanitarnych, ponieważ urzędnicy obawiają się, że zbliża się rosyjski atak.

„Nasz wywiad poinformował o możliwych prowokacjach okupantów na trasach korytarzy humanitarnych” – powiedziała aplikacja komunikatora Telegram. „Dlatego ze względu na bezpieczeństwo publiczne nie otwieramy dziś korytarzy humanitarnych”.

W ostatnich tygodniach ukraińscy urzędnicy niemal codziennie obsługiwali bezpieczne drogi ewakuacyjne w różnych miejscach kraju, a korytarze umożliwiały ewakuację ludności cywilnej i import niezbędnych zapasów.

Wczesne próby ewakuacji ludności cywilnej z miast Mariupol i Wołnowacha musiały zostać wstrzymane, ponieważ władze ukraińskie stwierdziły, że siły rosyjskie łamanie porozumień o zawieszeniu broni wzdłuż dróg ewakuacyjnych.

– Chloe Taylor

Ukraina twierdzi, że podczas wojny zginęło 143 dzieci

Na tym zdjęciu wykonanym 18 marca 2022 r. 109 pustych wózków spacerowych zostało umieszczonych przed radą miasta Lwowa podczas akcji mającej na celu podkreślenie liczby dzieci zabitych podczas trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jurij Dyachyszyn | AFP | Obrazy Getty

Delegaci Rosji i Ukrainy spotkają się w Turcji na rozmowy

Flagi ukraińskie i rosyjskie są widoczne na stole przed rozmowami między urzędnikami obu krajów na Białorusi 3 marca 2022 r.

Maksym Guchek | Reuters

Delegacje z Ukrainy i Rosji mają dziś spotkać się w Turcji w celu przeprowadzenia dalszych rozmów.

David Arakhamia, ukraiński urzędnik, który brał udział w negocjacjach z Rosją, powiedział w: post na Facebooku w niedzielę delegaci postanowili przeprowadzić tę rundę rozmów osobiście.

„Dzisiaj, podczas kolejnej rundy rozmów na temat połączenia wideo, postanowiono przeprowadzić kolejną rundę na żywo przez dwie delegacje w Turcji w dniach 28-30 marca”, powiedział, według tłumaczenia NBC News.

– Chloe Taylor

Ukraińscy urzędnicy podobno twierdzą, że siły rosyjskie wycofują się z niektórych lokalizacji

Burmistrz Sławutycza – siedziby pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu – powiedział w poniedziałek, że wojska rosyjskie opuściły miasto, Reuters zgłoszony.

„Zakończyli pracę, którą zamierzali wykonać”, powiedział burmistrz Jurij Fomiczew w internetowym poście wideo, według agencji prasowej. „Zbadali miasto, dzisiaj skończyli to robić i wyjechali z miasta. W tej chwili nie ma ich w mieście.”

W sobotę ukraińskie media zgłoszone że Slavutych został zdobyty przez siły rosyjskie.

Tymczasem ukraińskie siły zbrojne we wczesnych godzinach porannych poinformowały, że część wojsk rosyjskich wycofuje się z obwodu kijowskiego na Białoruś.

„Przegrupowanie poszczególnych jednostek ze składu [Russian] Wschodni Okręg Wojskowy kontynuuje – poinformowały siły zbrojne w aktualizacji na Facebooku.

„Jednostki, które poniosły znaczne straty w trakcie działań ofensywnych, są zwykle wywożone na terytorium Białorusi w celu przywrócenia milicji” – dodała aktualizacja, mówiąc, że „świętowano” wycofanie się z terytorium obwodu kijowskiego.

Ale urzędnicy zauważyli, że bitwy toczą się w całym kraju, a siły rosyjskie „kontynuują ataki rakietowe i lotnicze na ważną infrastrukturę wojskową i zaawansowane pozycje, mające na celu spowodowanie strat i wyczerpania personelu”.

CNBC nie było w stanie samodzielnie zweryfikować tych raportów.

READ  Pet Expo zachwyca indonezyjskich miłośników psów - Xinhua

– Chloe Taylor

Rosja prawdopodobnie przeprowadzi cyberataki na infrastrukturę naftową i gazową, ostrzega firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem

Rosyjskie cyberataki na infrastrukturę naftową i gazową są bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę historię tego kraju, w którym kraj ten podejmował działania przeciwko sankcjom, powiedział Rob Lee, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Dragos zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

„W 2014 roku, kiedy Rosja najechała Ukrainę i zajęła Krym, zachodnie instytucje finansowe nałożyły szereg sankcji”, powiedział Lee w programie CNBC „Street Sign Asia”.

„W rezultacie Rosja ostatecznie wykorzystała cyberataki przeciwko tym instytucjom finansowym”.

„Teraz, gdy widzimy sankcje wobec infrastruktury naftowej i gazowej, Nord Stream 2 itd… absolutnie spodziewamy się, że zaczniemy widzieć cyberataki na infrastrukturę naftową i gazową – powiedział. Niemcy wstrzymały certyfikację Nord Stream 2 pod koniec lutego – gazociąg został zaprojektowany tak, aby sprowadzać gaz ziemny z Rosji bezpośrednio do Europy.

Dyżur wydobywa ropę z pola naftowego basenu permskiego 14 marca 2022 r. w Odessie w Teksasie.

Joe Raedle | Obrazy Getty

„Brak znaczących zmian w dyspozycji sił rosyjskich” – mówi UK

Rosyjscy żołnierze w rejonie Wołnowacha w kontrolowanym przez separatystów prorosyjskim Doniecku na Ukrainie, 26 marca 2022 r.

Sefa Karacan | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin „nie nastąpiły żadne znaczące zmiany w rozmieszczeniu sił rosyjskich na okupowanej Ukrainie”.

Jak podała Wielka Brytania w aktualizacji wywiadu, ciągły brak rozmachu i morale wśród rosyjskich wojskowych, a także ciągłe braki logistyczne i agresywny opór Ukraińców powodują problemy dla Rosji.

„Rosja zdobyła najwięcej miejsca na południu w okolicach Mariupola, gdzie trwają ciężkie walki, gdy Rosja próbuje zdobyć port” – dodał.

– Chloe Taylor

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Indie kupują tanią rosyjską ropę z „rekordowymi rabatami”, a Chiny mogą pójść w ich ślady

Ellen Wald, prezes Transversal Consulting, powiedziała, że ​​dwa tygodnie temu kilka firm handlujących surowcami również oferowało zniżki do 30 dolarów za baryłkę na mieszankę Urals – główną mieszankę ropy eksportowanej przez Rosję.

Chociaż motywacje Indii są ekonomiczne, prawdopodobnie rozważyłyby one również przyjaźń z Rosją w zakupie ropy – ponieważ oba kraje mają długą historię, powiedział Samir N. Kapadia, szef ds. handlu w firmie konsultingowej Vogel Group ds. stosunków rządowych.

Analitycy twierdzą, że Chiny, największy importer ropy na świecie, mogą również postawić na dyskontowaną ropę z Rosji. „Chiny naprawdę wolałyby znacznie tańszą ropę… ceny są zbyt wysokie, nawet w przedziale 90 USD, który jest zbyt wysoki dla Chin” – powiedziała Ellen Wald, prezes Transversal Consulting.

– Weizhen Tan

Zełenskij mówi, że Ukraina jest gotowa do omówienia statusu neutralności

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski organizuje konferencję prasową w Kijowie na Ukrainie 12 marca 2022 r.

Emin Sansar | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj jest gotowy do dyskusji o przyjęciu neutralnego statusu w ramach porozumienia pokojowego z Rosją, chociaż porozumienie musiałoby być zagwarantowane przez strony trzecie i poddane referendum.

„Gwarancje bezpieczeństwa i neutralność, nienuklearny status naszego państwa. Jesteśmy gotowi na to. To jest najważniejszy punkt” – powiedział Zełenskij w 90-minutowym wystąpieniu wideo z rosyjskimi dziennikarzami.

Zełenski powiedział, że podczas gdy jego rząd dyskutuje o użyciu języka rosyjskiego na Ukrainie w rozmowach z Rosją, inne rosyjskie żądania, takie jak demilitaryzacja, nie są obecnie rozpatrywane. Powiedział, że rosyjskojęzyczne miasta na Ukrainie zostały zniszczone podczas inwazji.

– Ian Thomas, z reportażem z Reuters

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *