N. 6 zgonów zgłoszono po stwierdzeniu wybuchu COVID-19 w Korei

SEOUL, Korea Południowa (AP) – Korea Północna powiedziała w piątek, że sześć osób zmarło, a 350 000 zostało wyleczonych z powodu „wybuchowej” grypy w całym kraju, dzień po pierwszym potwierdzeniu wybuchu COVID-19.

Prawdziwy zakres nie jest jasny, ale poważna epidemia COVID-19 może siać spustoszenie w kraju o zepsutym systemie opieki zdrowotnej i niezaszczepionej, niedożywionej populacji. Korea Północna, która nie ma odpowiednich testów na COVID-19 i innego sprzętu medycznego, powiedziała, że ​​nie jest świadoma przypadku masowej grypy.

Spośród 350 000 osób dotkniętych grypą od końca kwietnia 162 200 wyzdrowiało, jak podaje oficjalna Koreańska Centralna Agencja Informacyjna. Tylko w czwartek 18 000 osób zostało niedawno zdiagnozowanych z objawami grypopodobnymi, a 187 800 zostało odizolowanych w celu leczenia.

Potwierdzono, że jeden na sześć zgonów jest spowodowany przez wariant omigrany, powiedział KCNA, ale nie było od razu jasne, ile z wszystkich chorób to COVID-19.

Korea Północna w czwartek nałożyła ogólnokrajową lokaut po potwierdzeniu wybuchu COVID-19 po raz pierwszy podczas epidemii. Doniesienia te sugerują, że próby z nieokreśloną liczbą osobników powróciły na korzyść wariantu Omigron.

Rozprzestrzenianie się wirusa zostało przyspieszone przez dużą paradę wojskową w Pjongjangu 25 kwietnia, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un usiadł na centralnym podium i zaprezentował najpotężniejsze pociski swojego wojskowego programu nuklearnego przed dziesiątkami tysięcy.

Seong Seong-sang, naukowiec z Instytutu Sejong w Korei Południowej, mówi, że tempo wybuchu epidemii grypy może trwać miesiącami do 2023 roku, powodując poważne zakłócenia w słabo wyposażonym kraju.

Niektórzy eksperci twierdzą, że wczesne ogłoszenie Północy sugeruje chęć szukania pomocy z zewnątrz. Wcześniej unikano szczepionek dostarczonych przez program dystrybucji COVAX wspierany przez ONZ ze względu na międzynarodowe wymagania dotyczące monitorowania.

Koreańskie Ministerstwo Współpracy w Korei Południowej oświadczyło, że jest gotowe świadczyć pomoc medyczną i inną dla Korei Północnej ze względów humanitarnych.

READ  Indonezyjscy żołnierze odnaleźli ciała 6 pracowników, którzy zaginęli w ataku separatystów z Papui.

KCNA powiedział, że Kim wyjaśnił grypę, kiedy odwiedził w czwartek nadzwyczajną siedzibę epidemiologiczną i skrytykował władze za to, że nie zapobiegły „wrażliwemu punktowi w systemie epidemicznym”.

Powiedział, że rozprzestrzenianie się grypy koncentrowało się w stolicy Pjongjangu i przyległych obszarach, podkreślając znaczenie odizolowania od siebie wszystkich jednostek roboczych, produkcyjnych i mieszkalnych, przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkańcom każdego obiektu podczas lokautu.

Kim zacytował słowa Kima: „Najważniejszym wyzwaniem i najważniejszym zadaniem stojącym przed naszą partią jest odwrócenie natychmiastowej sytuacji kryzysu zdrowia publicznego, przywrócenie stabilności zapobiegania epidemii oraz ochrona zdrowia i dobrostanu naszych ludzi”.

Przez dwa i pół roku powszechnie podejrzewano, że Korea Północna ma odpowiednie wyniki w zapobieganiu wirusowi. Ale urzędnicy z Korei Południowej twierdzą, że Korea Północna mogła już uniknąć poważnej epidemii, ponieważ od wybuchu ustanowiła ścisłą kontrolę wirusów.

Opisując swoją kampanię przeciw Koronie jako „rezerwę narodową”, uważa się, że Korea Północna poważnie ograniczyła ruch transgraniczny i handel oraz nakazała żołnierzom strzelać, jeśli znajdzie jakiekolwiek naruszenie jej granic.

Zamknięcie granic dodatkowo zaszkodziło gospodarce, która była nękana przez dziesięciolecia złego zarządzania i amerykańskich sankcji dotyczących programu broni nuklearnej i rakietowej, popychając Kima do krytycznego momentu jego rządów od objęcia urzędu w 2011 roku.

Kilka godzin po potwierdzeniu czwartkowego wybuchu, Korea Północna wystrzeliła w morze trzy pociski balistyczne krótkiego zasięgu, poinformowały Korea Południowa i Japonia, dodając, że publiczne oburzenie Kima mogło wykazać siłę po tym, jak przyznał się do wybuchu. To 16. wystrzelenie rakiety przez Północ w tym roku.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone wspierają międzynarodowe wysiłki pomocowe, ale nie planują dzielić się dostawami szczepionek z północą.

„Nadal wspieramy międzynarodowe wysiłki mające na celu zapewnienie niezbędnej pomocy humanitarnej najsłabszym Koreańczykom z Północy, a jest to szeroki obszar KRLD, który nadal wykorzystuje swoich obywateli, odmawiając przyjęcia tego rodzaju pomocy” – powiedział Psaki. .

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 59 dniu inwazji | Ukraina

„To nie tylko szczepionki. To szereg pomocy humanitarnej, która może bardzo pomóc ludziom i krajowi.

___

Dziennikarka Associated Press, Darlene Superville z Waszyngtonu, przyczyniła się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *