Środek zapobiegający sankcjom: Rosja podejmuje kroki w celu przejęcia setek samolotów od amerykańskich i europejskich właścicieli

Prezydent Władimir Putin podpisał w poniedziałek ustawę w ramach antysankcyjnych działań rządu, która pozwoli rosyjskim liniom lotniczym na rejestrację samolotów dzierżawionych od zagranicznych firm w Rosji, gdzie będą im wydawane lokalne świadectwa zdatności do lotu, wynika z oświadczenia Kremla.

Ustawa umożliwi rosyjskim liniom lotniczym utrzymanie ich zagranicznych leasingowanych samolotów i obsługę samolotów na trasach krajowych, a zagranicznym firmom utrudni odzyskiwanie odrzutowców bez zgody rządu rosyjskiego.

Sankcje amerykańskie i europejskie nałożone na Rosja wymagać od firm leasingowych odzyskania do końca miesiąca wszystkich planów, które wydzierżawiły rosyjskim liniom lotniczym.
Zachodni producenci samolotów, tacy jak Airbusa (EADSF) oraz Boeing (BA) już mieć odciąć rosyjskim liniom lotniczym dostęp do części zamiennych muszą utrzymywać i bezpiecznie latać swoimi odrzutowcami. Według danych dostarczonych przez firmę analityczną Cirium, rosyjskie linie lotnicze obsługują 305 odrzutowców Airbus i 332 odrzutowce Boeing.

Rosja posiada również 83 regionalne odrzutowce zachodnich producentów, takich jak Bombardier, Embraer i ATR. W Rosji zbudowano tylko 144 samoloty z aktywnych flot rosyjskich linii lotniczych.

Dane Cirium pokazują, że 85% tych samolotów wyprodukowanych za granicą należy do firm leasingowych, a ich łączną wartość szacuje się na 12,4 miliarda dolarów.

Nie było jasne, w jaki sposób firmy leasingowe mogły przejąć te plany, pozostając na ziemi rosyjskiej. Dodatkowe sankcje zabraniające rosyjskim samolotom lotów do większości innych krajów ograniczyły branżę lotniczą głównie do lotów krajowych.

Firmy leasingowe nie odpowiedziały na prośbę o komentarz w sprawie działań Rosji i nie jest jasne, czy w ogóle będą chciały odzyskać te samoloty. Samoloty nie będą miały dostępu do części zamiennych i nie będą miały ważnych certyfikatów zdatności do lotu, które byłyby akceptowane przez zachodnie linie lotnicze.

„Te odrzutowce nie będą już obsługiwane w zakresie części i konserwacji” – powiedział Richard Aboulafia, dyrektor zarządzający AeroDynamic Advisory. „To prawdziwy problem, jeśli stracą certyfikaty zdatności do lotu, co może się zdarzyć, jeśli nie są przechowywane odpowiednie zapisy, a zwłaszcza jeśli są kanibalizowane na części”.

READ  W dotkniętym Covidem Pekinie domy pogrzebowe z chorymi pracownikami walczą o utrzymanie się na powierzchni

Utrata dostępu do 85% swoich zagranicznych planów byłaby bolesnym ciosem dla gospodarki kraju.

Rosja jest największym krajem na świecie pod względem powierzchni lądu, ponad dwukrotnie większym od kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Charles Lichfield, zastępca dyrektora GeoEconomics Center przy Atlantic Council, międzynarodowego think tanku, powiedział, że potrzebuje rentownego przemysłu lotniczego, aby utrzymać swoją gospodarkę.

„To ważna część rosyjskiej gospodarki” – powiedział. „Chcą, aby jakiś podstawowy przemysł krajowy pozostał na miejscu. Rosjanie nie latają tak często jak Amerykanie. Nie latają na Syberię na wakacje”.

Branża lotnicza jest kluczowym ogniwem dla przedsiębiorstw, nie tylko dla lotów międzynarodowych, ale także dla usług krajowych dla sektora energetycznego, ze względu na potrzebę inżynierów transportu, inni pracownicy i sprzęt do iz odległych pól naftowych.

„Lotnictwo jest niesamowitym motorem wzrostu gospodarczego, zarówno w kraju, jak i za granicą”, powiedział Robert Mann, konsultant i analityk linii lotniczych. „Bez tego przenosisz go z powrotem do gospodarki prawie rolniczej, próbując działać z siecią kolejową”.

Rosja nie potrzebuje wszystkich samolotów, które przechwytuje, ponieważ cios wymierzony w jej gospodarkę w wyniku sankcji znacznie zmniejszy potrzebę podróży lotniczych, powiedziała Betsy Snyder, analityk kredytowy zajmujący się leasingiem samolotów w Standard & Poor’s.

„Rosyjska gospodarka się wali” – powiedziała. „Nikt nie będzie wjeżdżał i wyjeżdżał z Rosji, obywatele rosyjscy tracą pieniądze, więc nie mają pieniędzy na podróżowanie w przyszłość. [airlines] będzie znacznie mniejszym biznesem.”

To rodzi możliwość, że wiele z przejmowanych samolotów zostanie zjedzonych na części.

„Jeśli nie masz uprawnień do produkcji części, nie powinieneś sam tego robić” – powiedział Mann. „Nie wiesz, jakie standardy zostały zastosowane. Czy masz właściwą charakterystykę wewnętrzną? Czy po umieszczeniu jej w sekcji turbiny silnika będzie działał tak, jak został zaprojektowany?”

Mann powiedział, że kiedy część osiągnie koniec swojej zaprojektowanej użyteczności, znanej jako „zielony czas”, linia lotnicza musi wybrać między lataniem z częściami, które powinny zostać wymienione ze względów bezpieczeństwa, a okradaniem części z innych samolotów.

READ  Świadkowie twierdzą, że sześć dziewcząt zabitych w wypadku samochodowym z półciężarówką zatrzymało się

„Możesz przejść przez ten proces, o ile masz plany, które mają zielony czas”, powiedział. „Gdy kończą Ci się samoloty, Twoja sieć staje się coraz mniejsza i możesz latać mniej godzin każdego dnia, dopóki nie będziesz mieć linii lotniczej”.

Tak więc nawet utrzymanie planów niekoniecznie utrzyma działanie rosyjskiego przemysłu lotniczego.„W ciągu roku Rosja przestanie mieć jakikolwiek rentowny przemysł lotniczy” – powiedział Aboulafia, dodając, że jej branża lotnicza może wkrótce znaleźć się gdzieś pomiędzy surowymi sankcjami. branżach w Iranie i Korei Północnej.

Czy tak duży kraj jak Rosja może żyć bez nowoczesnej, rentownej branży lotniczej? „To teza, która nigdy nie została przetestowana” – powiedział Aboulafia. „Ale to niedługo.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *