Fińscy przywódcy wzywają do członkostwa w NATO „bezzwłocznie”

HELSINKI (AP) – Fińscy przywódcy wyrazili w czwartek poparcie dla szybkiego złożenia wniosku o członkostwo w NATO, torując drogę do historycznego rozszerzenia sojuszu, które mogłoby zadać poważny cios Rosji podczas jej militarnej walki na Ukrainie..

Zapowiedź prezydenta Chaulina Ninisto i premier Sanny Marin oznacza, że ​​Finlandia jest zdecydowana przystąpić do zachodniego sojuszu wojskowego, ale wciąż pozostaje kilka kroków, aby rozpocząć proces aplikacyjny. Oczekuje się, że sąsiednia Szwecja zdecyduje o członkostwie w NATO W nadchodzących dniach.

„Członkowie NATO wzmocnią bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocni cały Sojusz Bezpieczeństwa” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Ninesto i Marin.

„Finlandia musi bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO” – powiedzieli. „Mamy nadzieję, że niezbędne kroki krajowe w celu podjęcia tej decyzji zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni”.

Rosja odpowiedziała ostrzeżeniem na ten rozwój wydarzeń. Przystąpienie Finlandii do NATO „spowoduje poważne szkody w stosunkach rosyjsko-fińskich oraz stabilności i bezpieczeństwie w Europie Północnej” – stwierdziło w oświadczeniu rosyjskie MSZ.

„Rosja będzie zmuszona do podjęcia środków odwetowych o charakterze wojskowo-technicznym i innych w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla jej bezpieczeństwa narodowego” – powiedział minister.

„Historia określi, dlaczego Finlandia powinna przekształcić swoje terytorium w twierdzę konfliktu zbrojnego z Rosją, tracąc jednocześnie swobodę podejmowania własnych decyzji” – dodał.

Przed wydaniem oświadczenia ministerstwa rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że decyzja Finlandii nie wpłynie na stabilność i bezpieczeństwo w Europie. Pieskow powiedział, że odpowiedź Rosji będzie zależeć od posunięć NATO w zakresie rozbudowy infrastruktury bliżej granicy z Rosją.

Spośród 27 członków Unii Europejskiej najdłuższą granicę ma Finlandia z Rosją.

Wcześniej Kreml ostrzegał przed „reperkusjami wojskowymi i politycznymi”, gdyby Szwecja i Finlandia zdecydowały się przystąpić do NATO. Jeśli chcą wstąpić do koalicji, okres przejściowy będzie trwał od momentu złożenia wniosków do zatwierdzenia ich przez prawodawców w 30 istniejących państwach członkowskich.

Miniatura wideo z YouTube

W Estonii, członka NATO na granicy z Rosją, premier Gajah Gallus napisał na Twitterze, że „historię tworzą nasi północni sąsiedzi”. Obiecał wesprzeć „szybki proces akcesyjny” Finlandii w NATO.

READ  Zamulanie Kanału Sueskiego zakłóca dostawy soi: Bullock

Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde napisała na Twitterze, że oświadczenie Finlandii stanowi „ważną wiadomość”.

Fińskie ogłoszenie pojawia się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji. Podpisać Umowę o współpracy wojskowej.

Wielka Brytania w środę zobowiązała się do pomocy Szwecji i Finlandii w przypadku ataku dwóch krajów nordyckich.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Johnsonem w Helsinkach w tym tygodniu, Ninisto powiedział, że Moskwa mogłaby się obwiniać, gdyby jej kraj liczący 5,5 miliona ludzi był członkiem NATO.

„Ty (Rosja) jesteś za to odpowiedzialny. Spójrz w lustro ”- powiedział w środę fiński prezydent.

Czwartek, Ninisto napisał na Twitterze Rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim o zdecydowanym wsparciu Finlandii dla Ukrainy i zamiarze przystąpienia tego kraju do NATO. Zełenski „wyraził dla niej pełne poparcie”, powiedział Niinisto.

W 2017 r. Szwecja i Finlandia dołączyły do ​​kierowanej przez Brytyjczyków Połączonej Floty, która ma być bardziej elastyczna i szybciej reagować niż większy sojusz NATO. Siły te wykorzystują standardy i teorię NATO, dzięki czemu mogą współpracować z sojuszami, Organizacją Narodów Zjednoczonych lub innymi sojuszami wielonarodowymi.

Siły, które od 2018 roku są w pełni operacyjne, przeprowadziły szereg ćwiczeń samodzielnie i we współpracy z NATO.

Okupacja Ukrainy przez Rosję skłania Finlandię i Szwecję do ponownego rozważenia niespójności militarnych I pomyśl o wstąpieniu do NATO. Po zajęciu Ukrainy przez Rosję 24 lutego opinia publiczna w obu krajach zaczęła przechylać się na korzyść członków, najpierw w Finlandii, a później w Szwecji.

Niedawny sondaż przeprowadzony przez fiński publiczny nadawca YLE pokazał, że 76% Finów na początku tego tygodnia opowiedziało się za przystąpieniem do NATO, a tylko 20-30% respondentów w poprzednich latach popierało taką restrukturyzację wojskową.

Kiedy Niinisto i Marin przedstawili swoje oświadczenie prawodawcom UE w czwartek, fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział, że nieprzewidywalne zachowanie Rosji jest poważnym problemem dla Finlandii. Powołał się na gotowość Moskwy do przeprowadzenia „operacji wysokiego ryzyka”, które mogą doprowadzić do wielu ofiar, w tym Rosjan.

READ  Kontrakty terminowe Dow spadają o 400 punktów w związku z obawami, że Fed przesadza z tym, co powoduje, że akcje mają tendencję do ciężkich strat w tygodniu.

Gdyby Finlandia była członkiem NATO, odzwierciedlałoby to największą zmianę w nordyckiej polityce bezpieczeństwa i obrony od czasów II wojny światowej, kiedy walczyła ze Związkiem Radzieckim.

Podczas zimnej wojny Finlandia wycofała się z NATO, aby uniknąć prowokowania Związku Radzieckiego, i zamiast tego starała się być neutralnym buforem między Wschodem a Zachodem, utrzymując dobre stosunki z Moskwą i Stanami Zjednoczonymi.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że zarówno Finlandia, jak i Szwecja mają silne, nowoczesne armie – witamy z otwartymi ramionami i ma nadzieję, że proces rekrutacji będzie szybki i płynny.

Przedstawiciele NATO twierdzą, że połączenie skandynawskiego duetu może nastąpić „za dwa tygodnie”. W ciągu czterech lub więcej miesięcy, które zajęło Zachodnim Niemcom, Turcji i Grecji zjednoczenie w latach pięćdziesiątych, praktyka zajęłaby znacznie więcej czasu – uznanie krajowego protokołu przez obecnych członków NATO – aby zakończyć się w krótszym czasie. 12 członków musi potwierdzić swoje zgłoszenia.

„To nie są normalne czasy” – powiedział w tym tygodniu przedstawiciel NATO, omawiając możliwe zastosowania dla Finlandii i Szwecji. Urzędnik powiedział dziennikarzom o procesie przystąpienia, pod warunkiem, że nie zostanie ujawniony, ponieważ żaden z krajów nie złożył wniosku.

___

Lorne Cook w Brukseli i John M. w Kopenhadze w Danii. Olson przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację wojenną AP na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *