Mieszkańcy prowincji niedaleko Dżakarty oskarżyli grupę Banku Światowego o potajemne finansowanie rozbudowy elektrowni węglowej, co pogorszy ich problemy zdrowotne i życiowe, oświadczyli w czwartek ekolodzy.
A skarga Mieszkańcy prowincji Banten złożyli skargę do Banku Światowego, że jego jednostka Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) zainwestowała kapitał w bank finansujący rozbudowę fabryki w Suralaya, ale nie stwierdzili, że inwestycja została wykorzystana. Dla projektu.
The Elektrownia Suralaya Kompleks w Silicon, 100 km na zachód od Dżakarty, jest już największym w Azji Południowo-Wschodniej i obejmuje osiem jednostek o łącznej mocy 4025 megawatów. Jej rozbudowa zwiększy moc o 2000 MW poprzez dodanie dwóch jednostek Java 9 i 10.
Ekspansja „niszczyłaby społeczności lokalne i przybliżyłaby świat do katastrofy klimatycznej, a Indonezja i jej obywatele będą wyjątkowo bezbronni” – stwierdziła w oświadczeniu Novita Indi, działaczka energetyczna w Trend Asia, grupie popierającej skargę.
Raport opublikowała amerykańska grupa praw człowieka Inclusive Development International (IDI), jedna z organizacji, które pomogły w złożeniu skargi.
Właścicielem i zarządcą projektu ekspansji jest PT Indo Raya Tenaga, spółka joint venture pomiędzy indonezyjskim państwowym przedsiębiorstwem energetycznym PLN i południowokoreańską firmą Doosan Energy.
Wśród różnych lokalnych i południowo-wschodnich podmiotów finansujących projekt znajduje się Hana Bank Indonesia, który w 2019 r. otrzymał inwestycję kapitałową o wartości 15 mln USD od IFC Banku Światowego, jak stwierdzili mieszkańcy Silicon w swojej skardze. Dokument ujawniający na stronie internetowej IFC potwierdza tę inwestycję.
Ze skargi złożonej przez mieszkańców Silicon wynika, że bloki węglowe IFC Java 9 i 10 w elektrowni Suralaya zostały w lipcu 2020 r. narażone na finansowanie o wartości 56 mln dolarów przez Hana Bank Indonesia na rzecz kierownika projektu PT Indo Raya Tenaka.
W skardze stwierdzono, że inwestycja kapitałowa IFC w indonezyjski Hana Bank stanowiła część finansowania Java 9 i 10 o wartości 56 milionów dolarów. Stwierdzono, że IFC nie powinna być w żaden sposób powiązana z projektami węglowymi.
„Skarżący powinni upewnić się, że nadal istnieją luki prawne, które pośrednio umożliwiają IFC Finansowanie nowych projektów węglowych za pośrednictwem pośredników finansowych zostanie w przyszłości zamknięte” – stwierdzono w skardze skierowanej do Grupy Banku Światowego.
W marcu IFC zaktualizowało swoje zasada Klienci finansowi, tacy jak banki, powinni przestać inwestować w nowy węgiel. Poprzednia polityka wymagała od konsumentów zmniejszenia o połowę ekspozycji na węgiel do 2025 r do zera do 2030 r.
Bank Światowy zobowiązał się dostosować swoje działania do Porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych i pomóc krajom w przejściu na czystsze źródła energii. Krytycy stwierdzili jednak, że bank nadal wspiera projekty węglowe za pośrednictwem swoich pośredników finansowych i nie zrobił wystarczająco dużo, aby zapewnić zgodność ze swoimi standardami środowiskowymi i społecznymi.
Lestari Bodiono Qureshi, dyrektor wykonawczy Banku Światowego w Indonezji, odmówił komentarza w sprawie skargi.
IFC, Hana Bank Indonesia oraz indonezyjskie Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych nie odpowiedziały natychmiast na prośby BenarNews o komentarz.
Degradacja środowiska
Budowa Java 9 i 10 jest „całkowicie niepotrzebna”, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną w regionie zostało już zaspokojone, a sieć Java-Bali jest już nadpodaż, twierdzi Novita z IDI.
Podobnie działająca od 1984 r. elektrownia Suralaya powoduje zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby na tym obszarze.
Mieszkańcy skarżą się również, że degradacja środowiska wpływa na glebę i życie morskie, uniemożliwiając rolnictwo i rybołówstwo na tym obszarze.
Rodziny zostały przymusowo wysiedlone bez odpowiedniego odszkodowania, aby zrobić miejsce dla nowych fabryk, a pozostała linia brzegowa na tym obszarze została zniszczona, co wywarło ogromny wpływ na turystykę i lokalny biznes.
Krok badanie Według opublikowanego we wtorek Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) kompleks Suralaya jest przyczyną problemów zdrowotnych, które kosztują 1 miliard dolarów rocznie.
Na szczycie listy znajduje się elektrownia węglowa, która przyczynia się do powstawania niebezpiecznego smogu w Dżakarcie. Najbardziej zanieczyszczone miasta świata W miesiącu sierpniu.
Rozbudowany obiekt pogłębiłby te nieszczęścia, twierdzą grupy zielonych popierające skargi mieszkańców mieszkających w pobliżu elektrowni węglowej.
Szacuje się, że po ukończeniu obu nowych bloków wyemitują 250 milionów ton dwutlenku węgla w ciągu 30 lat, co dodatkowo przyczyni się do globalnego ocieplenia w Indonezji, jednym z krajów najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne, twierdzi IDI.
Jednakże, według lokalnych doniesień prasowych, prezes i dyrektor PT Indo Raya Tenaga, Peter Vijaya, powiedział w zeszłym tygodniu, że Jawa 9 i 10 będą elektrowniami hybrydowymi i będą przyjazne dla środowiska.
Dziennik Inwestor podał, że w nowych zakładach w procesie produkcyjnym będzie wykorzystywana mieszanina składająca się z 60% amoniaku i zielonego wodoru oraz 40% węgla.
Zakończenie budowy nowych bloków ma nastąpić do 2025 r. i stanowi część ambitnego planu prezydenta Joko „Jokowi” Widodo zakładającego dodanie 35 gigawatów energii elektrycznej w całym kraju do 2024 r.
Ponieważ jednak moc na Jawie przewyższa popyt, rząd powinien w większym stopniu skoncentrować się na poprawie sieci dystrybucyjnych i zwiększeniu dostępu do innych regionów, powiedział Damas Aranga, dyrektor wykonawczy lokalnej grupy wsparcia Energy Watch.
„Firmy przyjeżdżające do [other] Na przykład regiony mają trudności z budową hut, ponieważ nie ma wystarczającej ilości prądu” – Damas powiedział Benarnews o hutach niklu i innych hutach.
Węgiel, najbrudniejsze z paliw kopalnych, zaspokaja 65% zapotrzebowania na energię Indonezji, największego i najbardziej zaludnionego kraju Azji Południowo-Wschodniej.
Indonezja świata Ósmy najbardziej zanieczyszczający kraj Według Światowego Instytutu Zasobów odpowiada ona za 2% globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Według Ministerstwa Przemysłu sektor energetyczny odpowiada za połowę zanieczyszczeń kraju, a emisje pojazdów odpowiadają za prawie jedną piątą całkowitej emisji w kraju.
Jest kraj Zgodziłem się na kapelusz Emisje z sektora elektroenergetycznego wyniosą 290 megaton CO2 w 2030 r., w porównaniu z 357 megaton. Zgodziła się także na przyspieszenie wykorzystania energii odnawialnej, tak aby odpowiadała ona za co najmniej 34% całkowitej produkcji energii w tym samym roku.W zeszłym roku do inicjatywy przystąpiła Indonezja Tylko związek przetwarzający energię z wieloma międzynarodowymi darczyńcami. Partnerstwo ma na celu zapewnienie środków w wysokości 20 miliardów dolarów, aby pomóc Indonezji w odejściu od węgla i innych paliw kopalnych.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.