Mieszkańcy indonezyjskiej prowincji oskarżają Bank Światowy o „potajemne” finansowanie elektrowni węglowej – BenarNews

Mieszkańcy prowincji niedaleko Dżakarty oskarżyli grupę Banku Światowego o potajemne finansowanie rozbudowy elektrowni węglowej, co pogorszy ich problemy zdrowotne i życiowe, oświadczyli w czwartek ekolodzy.

A skarga Mieszkańcy prowincji Banten złożyli skargę do Banku Światowego, że jego jednostka Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) zainwestowała kapitał w bank finansujący rozbudowę fabryki w Suralaya, ale nie stwierdzili, że inwestycja została wykorzystana. Dla projektu.

The Elektrownia Suralaya Kompleks w Silicon, 100 km na zachód od Dżakarty, jest już największym w Azji Południowo-Wschodniej i obejmuje osiem jednostek o łącznej mocy 4025 megawatów. Jej rozbudowa zwiększy moc o 2000 MW poprzez dodanie dwóch jednostek Java 9 i 10.

Ekspansja „niszczyłaby społeczności lokalne i przybliżyłaby świat do katastrofy klimatycznej, a Indonezja i jej obywatele będą wyjątkowo bezbronni” – stwierdziła w oświadczeniu Novita Indi, działaczka energetyczna w Trend Asia, grupie popierającej skargę.

Raport opublikowała amerykańska grupa praw człowieka Inclusive Development International (IDI), jedna z organizacji, które pomogły w złożeniu skargi.

Właścicielem i zarządcą projektu ekspansji jest PT Indo Raya Tenaga, spółka joint venture pomiędzy indonezyjskim państwowym przedsiębiorstwem energetycznym PLN i południowokoreańską firmą Doosan Energy.

Lokalny rybak Ramidin (59 l.) pali papierosa, przygotowując się do łowienia ryb w porcie w pobliżu elektrowni węglowej Suralaya, gdzie degradacja środowiska wpływa na życie morskie, w indonezyjskiej prowincji Banten, 10 lipca. 2020. [Willy Kurniawan/Reuters]

Wśród różnych lokalnych i południowo-wschodnich podmiotów finansujących projekt znajduje się Hana Bank Indonesia, który w 2019 r. otrzymał inwestycję kapitałową o wartości 15 mln USD od IFC Banku Światowego, jak stwierdzili mieszkańcy Silicon w swojej skardze. Dokument ujawniający na stronie internetowej IFC potwierdza tę inwestycję.

Ze skargi złożonej przez mieszkańców Silicon wynika, że ​​bloki węglowe IFC Java 9 i 10 w elektrowni Suralaya zostały w lipcu 2020 r. narażone na finansowanie o wartości 56 mln dolarów przez Hana Bank Indonesia na rzecz kierownika projektu PT Indo Raya Tenaka.

W skardze stwierdzono, że inwestycja kapitałowa IFC w indonezyjski Hana Bank stanowiła część finansowania Java 9 i 10 o wartości 56 milionów dolarów. Stwierdzono, że IFC nie powinna być w żaden sposób powiązana z projektami węglowymi.

READ  Prezydent Widodo rozpocznie pracę w nowej stolicy już w lipcu

„Skarżący powinni upewnić się, że nadal istnieją luki prawne, które pośrednio umożliwiają IFC Finansowanie nowych projektów węglowych za pośrednictwem pośredników finansowych zostanie w przyszłości zamknięte” – stwierdzono w skardze skierowanej do Grupy Banku Światowego.

W marcu IFC zaktualizowało swoje zasada Klienci finansowi, tacy jak banki, powinni przestać inwestować w nowy węgiel. Poprzednia polityka wymagała od konsumentów zmniejszenia o połowę ekspozycji na węgiel do 2025 r do zera do 2030 r.

Bank Światowy zobowiązał się dostosować swoje działania do Porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych i pomóc krajom w przejściu na czystsze źródła energii. Krytycy stwierdzili jednak, że bank nadal wspiera projekty węglowe za pośrednictwem swoich pośredników finansowych i nie zrobił wystarczająco dużo, aby zapewnić zgodność ze swoimi standardami środowiskowymi i społecznymi.

Lestari Bodiono Qureshi, dyrektor wykonawczy Banku Światowego w Indonezji, odmówił komentarza w sprawie skargi.

IFC, Hana Bank Indonesia oraz indonezyjskie Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych nie odpowiedziały natychmiast na prośby BenarNews o komentarz.

Degradacja środowiska

Budowa Java 9 i 10 jest „całkowicie niepotrzebna”, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną w regionie zostało już zaspokojone, a sieć Java-Bali jest już nadpodaż, twierdzi Novita z IDI.

Podobnie działająca od 1984 r. elektrownia Suralaya powoduje zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby na tym obszarze.

Mieszkańcy skarżą się również, że degradacja środowiska wpływa na glebę i życie morskie, uniemożliwiając rolnictwo i rybołówstwo na tym obszarze.

Rodziny zostały przymusowo wysiedlone bez odpowiedniego odszkodowania, aby zrobić miejsce dla nowych fabryk, a pozostała linia brzegowa na tym obszarze została zniszczona, co wywarło ogromny wpływ na turystykę i lokalny biznes.

Krok badanie Według opublikowanego we wtorek Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) kompleks Suralaya jest przyczyną problemów zdrowotnych, które kosztują 1 miliard dolarów rocznie.

READ  Kontrakty terminowe Nasdaq spadają po słabych wskazówkach Amazona zwiększających presję na kanał technologiczny

Na szczycie listy znajduje się elektrownia węglowa, która przyczynia się do powstawania niebezpiecznego smogu w Dżakarcie. Najbardziej zanieczyszczone miasta świata W miesiącu sierpniu.

Rozbudowany obiekt pogłębiłby te nieszczęścia, twierdzą grupy zielonych popierające skargi mieszkańców mieszkających w pobliżu elektrowni węglowej.

Szacuje się, że po ukończeniu obu nowych bloków wyemitują 250 milionów ton dwutlenku węgla w ciągu 30 lat, co dodatkowo przyczyni się do globalnego ocieplenia w Indonezji, jednym z krajów najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne, twierdzi IDI.

id-image-3.jpg
Widok na wysokie budynki spowite smogiem w godzinach porannego szczytu w Dżakarcie, 23 sierpnia 2023 r. [Willy Kurniawan/Reuters]

Jednakże, według lokalnych doniesień prasowych, prezes i dyrektor PT Indo Raya Tenaga, Peter Vijaya, powiedział w zeszłym tygodniu, że Jawa 9 i 10 będą elektrowniami hybrydowymi i będą przyjazne dla środowiska.

Dziennik Inwestor podał, że w nowych zakładach w procesie produkcyjnym będzie wykorzystywana mieszanina składająca się z 60% amoniaku i zielonego wodoru oraz 40% węgla.

Zakończenie budowy nowych bloków ma nastąpić do 2025 r. i stanowi część ambitnego planu prezydenta Joko „Jokowi” Widodo zakładającego dodanie 35 gigawatów energii elektrycznej w całym kraju do 2024 r.

Ponieważ jednak moc na Jawie przewyższa popyt, rząd powinien w większym stopniu skoncentrować się na poprawie sieci dystrybucyjnych i zwiększeniu dostępu do innych regionów, powiedział Damas Aranga, dyrektor wykonawczy lokalnej grupy wsparcia Energy Watch.

„Firmy przyjeżdżające do [other] Na przykład regiony mają trudności z budową hut, ponieważ nie ma wystarczającej ilości prądu” – Damas powiedział Benarnews o hutach niklu i innych hutach.

Węgiel, najbrudniejsze z paliw kopalnych, zaspokaja 65% zapotrzebowania na energię Indonezji, największego i najbardziej zaludnionego kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Indonezja świata Ósmy najbardziej zanieczyszczający kraj Według Światowego Instytutu Zasobów odpowiada ona za 2% globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Według Ministerstwa Przemysłu sektor energetyczny odpowiada za połowę zanieczyszczeń kraju, a emisje pojazdów odpowiadają za prawie jedną piątą całkowitej emisji w kraju.

READ  Akcje spadły po tym, jak FedEx ostrzegł przed globalnym spowolnieniem

Jest kraj Zgodziłem się na kapelusz Emisje z sektora elektroenergetycznego wyniosą 290 megaton CO2 w 2030 r., w porównaniu z 357 megaton. Zgodziła się także na przyspieszenie wykorzystania energii odnawialnej, tak aby odpowiadała ona za co najmniej 34% całkowitej produkcji energii w tym samym roku.W zeszłym roku do inicjatywy przystąpiła Indonezja Tylko związek przetwarzający energię z wieloma międzynarodowymi darczyńcami. Partnerstwo ma na celu zapewnienie środków w wysokości 20 miliardów dolarów, aby pomóc Indonezji w odejściu od węgla i innych paliw kopalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *