Kryzys rosyjsko-ukraiński: Niemcy zatrzymują kluczowy rurociąg z Rosją

USA nałożą sankcje na rosyjskie instytucje finansowe i oligarchów, ogłosił we wtorek prezydent Joe Biden. Wcześniej tego dnia Niemcy poinformowały, że wstrzymały poświadczanie 11 miliardów dolarów 750-milowy rurociąg która łączy Rosję bezpośrednio z Niemcami.
ten Nord Stream 2 Projekt został ukończony we wrześniu, ale nie otrzymał jeszcze ostatecznego zielonego światła od niemieckich regulatorów.

Rosja gwałtownie eskalowała swoją kampanię wojskową przeciwko Ukrainie w poniedziałek wieczorem, uznając dwa prorosyjskie separatystyczne regiony na wschodzie Ukrainy przed wysłaniem wojsk na te terytoria.

Moskwa od dawna utrzymuje, że na wschodniej Ukrainie nie ma żołnierzy.

Jednak szef NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że Rosja ma wojska w regionach – znanych jako Doniecka Republika Ludowa (DPR) i Ługańska Republika Ludowa (LPR) – odkąd w 2014 r. ogłosiły się same.

Stoltenberg nazwał ruch wojsk „dalszą inwazją na kraj, który już został zaatakowany”.

Putin nie wyznaczył jeszcze harmonogramu przemieszczenia wojsk do separatystycznych regionów, ale w przemówieniu we wtorek po południu Biden opisał wydarzenia, które mają obecnie miejsce na Ukrainie, jako „początek rosyjskiej inwazji”.

„Jest to rażące naruszenie prawa międzynarodowego i wymaga stanowczej reakcji społeczności międzynarodowej” – powiedział Biden, ujawniając szereg nowych sankcji.

Po przemówieniu Bidena ogłoszono, że sekretarz stanu USA Antony Blinken odwołał a planowane spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w Genewie w tym tygodniu.

We wtorek w ogólnokrajowym orędziu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że nadal prowadzi dyplomację jako wyjście z kryzysu. Powiedział, że rezerwiści zostaną wezwani na szkolenie wojskowe, ale nie będzie ogólnej mobilizacji sił zbrojnych.

„Pragniemy ciszy i spokoju, ale jeśli dziś będziemy cicho, to jutro znikniemy” – powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy odniósł się również do zapowiedzi Putina, że ​​porozumienia mińskie – mające zakończyć walki na wschodzie Ukrainy – przestały obowiązywać, stwierdzając, że Ukraina nadal dąży do swojej suwerenności i integralności.

Putin, który stale zgromadził około 150 000 żołnierzy personel w pobliżu granic Ukrainy, w gniewnym przemówieniu w poniedziałek, wydawał się poddawać w wątpliwość suwerenność sąsiada Rosji.

„Ukraina nigdy nie miała tradycji własnej państwowości” – powiedział, pozornie kwestionując prawo tego kraju do istnienia jako niezależnego narodu i nazywając swój wschodni region „starożytnymi rosyjskimi ziemiami”.

READ  BSSN odnotował 361 milionów cyberataków w Indonezji

We wtorek UE nałożyła sankcje na 351 rosyjskich prawodawców, którzy głosowali za uznaniem separatystycznych regionów, a Wielka Brytania ogłosiła sankcje wobec pięciu rosyjskich banków i trzech rosyjskich oligarchów.

Inne narody, w tym Australia i Japonia, obiecały pracować w zamknięciu społeczność międzynarodowa w sprawie sankcji.

Kraje bałtyckie – od dawna obawiające się rosyjskiego okrążenia – z niepokojem obserwowały poniedziałkowe wydarzenia.

„Putin właśnie zawstydził (Franza) Kafkę i (George) Orwella: Żadnych ograniczeń dla wyobraźni dyktatora, żadnych upadków zbyt niskich, żadnych kłamstw zbyt rażących, żadnych czerwonych linii zbyt czerwonych, by je przekroczyć”, premier Litwy Ingrida Šimonytė, napisał na Twitterze.

„To, czego byliśmy świadkami dzisiejszej nocy, może wydawać się surrealistyczne dla demokratycznego świata. Ale sposób, w jaki zareagujemy, zdefiniuje nas na przyszłe pokolenia” – powiedziała.

Międzynarodowe potępienie

Wśród zgiełku krajów potępiających planowaną rosyjską inwazję, niektóre narody unikały krytykowania Moskwy.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek wieczorem Indie wezwały do ​​„powściągliwości ze wszystkich stron”, nie dopuszczając do krytykowania Rosji.

Wysłannik Chin w ONZ wezwał w poniedziałek „wszystkie strony”, aby zachować powściągliwość i uniknąć „podsycania napięć” na Ukrainie, ale powstrzymał się od potępienia uznania przez Kreml niepodległości dla DRL i ŁRL. Podczas wtorkowego briefingu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ominęło kilkanaście pytań dotyczących Ukrainy.
Wysłannik Kenii do ONZ wygłosił jednak wstrząsające oświadczenie na temat imperialnych ambicji Putina na Ukrainie. „Wierzymy, że we wszystkich państwach powstałych z rozpadających się lub wycofanych imperiów jest wielu ludzi pragnących integracji z narodami sąsiednich państw. To normalne i zrozumiałe. wspólny cel z nimi?” Martin Kimani powiedział w poniedziałek, zgodnie z odczytem jego uwag.

„Jednak Kenia odrzuca takie pragnienie bycia ściganym siłą. Musimy dokończyć nasze wyleczenie z żaru martwych imperiów w sposób, który nie pogrąży nas z powrotem w nowych formach dominacji i ucisku” – powiedział, dodając, że Kenia odrzuciła „ekspansja na dowolnych podstawach, w tym rasowych, etnicznych, religijnych lub kulturowych”.

READ  W Malezji aresztowano 11 Bangladeszów

Przez prawie osiem lat w separatystycznych regionach Doniecka i Ługańska trwał konflikt o niskiej intensywności między wspieranymi przez Rosję separatystami a siłami ukraińskimi, w wyniku którego zginęło ponad 14 000 osób.

Dlaczego Donbas jest w centrum ukraińskiego kryzysu
Moskwa rozprowadziła również setki tysiące rosyjskich paszportów do ludzi w Donbasie w ostatnich latach. Zachodni urzędnicy i obserwatorzy oskarżyli Putina o próbę ustalenia faktów w terenie poprzez naturalizację Ukraińców jako obywateli Rosji.

Kijów i Zachód utrzymują, że region jest częścią terytorium Ukrainy, chociaż rząd ukraiński twierdzi, że oba regiony są w rzeczywistości okupowane przez Rosję od 2014 roku, kiedy rozpoczął się konflikt na wschodzie Ukrainy.

Poprawka: Ta historia została zaktualizowana, aby poprawić datę ukończenia Nord Stream 2.

Przyczynili się do tego Anna Chernova z CNN, Vasco Cotovio, Joseph Ataman, Pierre Bairin, Ivana Kottasová i Helen Regan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *