Aktualizacje na żywo Rosja-Ukraina: wideo i najnowsze wiadomości

Kredyt …Zdjęcie basenu autorstwa Susany Vera

Agresja Rosji na Ukrainę ujawniła pęknięcia w europejskiej piłce nożnej, które zagrażają wielomilionowym umowom sponsorskim, i doprowadziła do wezwania do przeniesienia największego meczu w kalendarzu tego sezonu, finału Ligi Mistrzów, poza miasto, które ma być gospodarzem, St. Petersburg.

UEFA, organ zarządzający piłką nożną w Europie i organizator Ligi Mistrzów, odmówiła poddania się żądaniom niektórych krajów europejskich dotyczących przeniesienia gry zaplanowanej na 29 maja. Najgłośniejszy sprzeciw wobec goszczenia Rosji wyszedł z Wielkiej Brytanii, która może dostarczyć jednego lub obu uczestników finału. W zeszłorocznym finale zakwestionowano między drużynami Premier League Manchester City i Chelsea. Ten ostatni należy do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

„Mam poważne obawy dotyczące wydarzeń sportowych, które mają się odbyć w Rosji, takich jak finał Ligi Mistrzów, i będę dyskutować z odpowiednimi organami zarządzającymi” – Nadine Dorries, minister rządu brytyjskiego odpowiedzialna za sport, napisał na Twitterze.

Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, powiedziała BBC w środę rano, że sprzeciwia się organizacji finału w St. Petersburg.

UEFA powiedziała, że ​​„stale i uważnie monitoruje sytuację”.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił we wtorek sankcje wobec trzech innych rosyjskich miliarderów w ramach pakietu środków wymierzonych w osoby bliskie prezydentowi Rosji Władimirowi W. Putinowi. Pan. Abramowicz, sojusznik rosyjskiego przywódcy, miał wcześniej trudności z wjazdem do Wielkiej Brytanii po nałożeniu nowych ograniczeń wizowych na rosyjskich biznesmenów w 2018 roku.

Jego inwestycja w Chelsea nie miała bezpośrednich konsekwencji, ale pan. Rząd Johnsona powiedział, że planuje dalsze działania, jeśli Rosja nie ograniczy swojej działalności na Ukrainie.

READ  Hojnie traktując Macrona, chiński Xi podżegał Francję do „sprzeciwienia się” Stanom Zjednoczonym

Fani Evertonu, kolejnej drużyny Premier League, również czekają z niepokojem. Jej największy sponsor, USM, jest kontrolowany przez Aliszera Usmanowa, kolejnego rosyjskiego miliardera związanego z Kremlem. Margaret Hodge, prawniczka z brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy, powiedziała w parlamencie, że pan. Abramowicza i pana Usmanow powinien podlegać sankcjom, opisując ich jako „kleptokratów, którzy okradli Rosjan”.

Fale kryzysu dotarły również do Niemiec, gdzie Gazprom, rosyjski gigant energetyczny, jest od 2007 roku sponsorem jednego z czołowych krajowych zespołów, Schalke. Niemieccy liderzy sportu, politycy i grupy kibiców wezwali do rozwiązania umowy.

Klub powiedział w oświadczeniu, że będzie „monitorował dalszy rozwój wydarzeń, oceniał go i pilnie apelował o pokój – by chronić osoby dotknięte kryzysem”.

Gazprom jest głównym sponsorem w piłce nożnej, przekazując miliony dolarów drużynom i, co najważniejsze, UEFA dzięki długotrwałym relacjom handlowym. Logo Gazpromu, jako czołowego partnera, jest obecnie częstym widokiem na stadionach i w programach telewizyjnych podczas Ligi Mistrzów, najbogatszego turnieju klubowego w piłce nożnej.

Gazprom ma kilka innych umów w piłce nożnej, zwłaszcza z FIFA, organizatorem mistrzostw świata. FIFA nie skomentowała swoich relacji z firmą, ani z Rosją, ponieważ jednostki armii rosyjskiej pod kierownictwem pana. Putin wystąpił przeciwko sąsiedniej Ukrainie.

Być może będzie musiało to zrobić wkrótce: we wtorek polska federacja piłki nożnej poprosiła o wyjaśnienie statusu kluczowego meczu kwalifikacyjnego do mistrzostw świata z Rosją, który ma się odbyć w Moskwie w przyszłym miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.