Aktualizacje na żywo Rosja-Ukraina: wideo i najnowsze wiadomości

Kredyt …Zdjęcie basenu autorstwa Susany Vera

Agresja Rosji na Ukrainę ujawniła pęknięcia w europejskiej piłce nożnej, które zagrażają wielomilionowym umowom sponsorskim, i doprowadziła do wezwania do przeniesienia największego meczu w kalendarzu tego sezonu, finału Ligi Mistrzów, poza miasto, które ma być gospodarzem, St. Petersburg.

UEFA, organ zarządzający piłką nożną w Europie i organizator Ligi Mistrzów, odmówiła poddania się żądaniom niektórych krajów europejskich dotyczących przeniesienia gry zaplanowanej na 29 maja. Najgłośniejszy sprzeciw wobec goszczenia Rosji wyszedł z Wielkiej Brytanii, która może dostarczyć jednego lub obu uczestników finału. W zeszłorocznym finale zakwestionowano między drużynami Premier League Manchester City i Chelsea. Ten ostatni należy do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

„Mam poważne obawy dotyczące wydarzeń sportowych, które mają się odbyć w Rosji, takich jak finał Ligi Mistrzów, i będę dyskutować z odpowiednimi organami zarządzającymi” – Nadine Dorries, minister rządu brytyjskiego odpowiedzialna za sport, napisał na Twitterze.

Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, powiedziała BBC w środę rano, że sprzeciwia się organizacji finału w St. Petersburg.

UEFA powiedziała, że ​​„stale i uważnie monitoruje sytuację”.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił we wtorek sankcje wobec trzech innych rosyjskich miliarderów w ramach pakietu środków wymierzonych w osoby bliskie prezydentowi Rosji Władimirowi W. Putinowi. Pan. Abramowicz, sojusznik rosyjskiego przywódcy, miał wcześniej trudności z wjazdem do Wielkiej Brytanii po nałożeniu nowych ograniczeń wizowych na rosyjskich biznesmenów w 2018 roku.

Jego inwestycja w Chelsea nie miała bezpośrednich konsekwencji, ale pan. Rząd Johnsona powiedział, że planuje dalsze działania, jeśli Rosja nie ograniczy swojej działalności na Ukrainie.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera nawiedziło wyspy Talat w Północnym Sulawesi.

Fani Evertonu, kolejnej drużyny Premier League, również czekają z niepokojem. Jej największy sponsor, USM, jest kontrolowany przez Aliszera Usmanowa, kolejnego rosyjskiego miliardera związanego z Kremlem. Margaret Hodge, prawniczka z brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy, powiedziała w parlamencie, że pan. Abramowicza i pana Usmanow powinien podlegać sankcjom, opisując ich jako „kleptokratów, którzy okradli Rosjan”.

Fale kryzysu dotarły również do Niemiec, gdzie Gazprom, rosyjski gigant energetyczny, jest od 2007 roku sponsorem jednego z czołowych krajowych zespołów, Schalke. Niemieccy liderzy sportu, politycy i grupy kibiców wezwali do rozwiązania umowy.

Klub powiedział w oświadczeniu, że będzie „monitorował dalszy rozwój wydarzeń, oceniał go i pilnie apelował o pokój – by chronić osoby dotknięte kryzysem”.

Gazprom jest głównym sponsorem w piłce nożnej, przekazując miliony dolarów drużynom i, co najważniejsze, UEFA dzięki długotrwałym relacjom handlowym. Logo Gazpromu, jako czołowego partnera, jest obecnie częstym widokiem na stadionach i w programach telewizyjnych podczas Ligi Mistrzów, najbogatszego turnieju klubowego w piłce nożnej.

Gazprom ma kilka innych umów w piłce nożnej, zwłaszcza z FIFA, organizatorem mistrzostw świata. FIFA nie skomentowała swoich relacji z firmą, ani z Rosją, ponieważ jednostki armii rosyjskiej pod kierownictwem pana. Putin wystąpił przeciwko sąsiedniej Ukrainie.

Być może będzie musiało to zrobić wkrótce: we wtorek polska federacja piłki nożnej poprosiła o wyjaśnienie statusu kluczowego meczu kwalifikacyjnego do mistrzostw świata z Rosją, który ma się odbyć w Moskwie w przyszłym miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *