Kiedy Indonezja może spodziewać się pory suchej w 2024 r.? BMKG wyjaśnia

Tempo.co, DjakartaInstytut Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (PMKG), że pora sucha 2024 w Indonezji nadejdzie później niż w poprzednich latach i nie rozpocznie się jednocześnie we wszystkich regionach.

W komunikacie prasowym na swojej oficjalnej stronie internetowej agencja podała, że ​​na wielu obszarach okresy suszy rozpoczną się w kwietniu, maju i czerwcu, a szczyt będzie przypadał na lipiec i sierpień.

W porównaniu ze średnią klimatyczną z lat 1991–2020 oczekuje się, że w 40 procentach z 282 stref monsunowych (ZOM) w Indonezji w tym roku pora sucha rozpocznie się późno.

„[The dry season] Jak zwykle nastąpi to w 175 ZOM (25 proc.), a wcześniej w 105 ZOM (15 proc.)” – oznajmiła szefowa agencji Dvikorita Karnavati w oficjalnym oświadczeniu z piątku 15 marca.

Kwiecień będzie porą suchą w Banten, Dżakarcie i północnych obszarach przybrzeżnych Zachodniej Jawy, części Bali, NTB, NTT i części wybrzeża Wschodniej Jawy.

W Dżakarcie, małej części Jawy Zachodniej, Jawie Środkowej, Yogyakarcie, większości Jawy Wschodniej, małej części Maluku oraz niektórych częściach Papui i Papui Południowej pora sucha rozpoczyna się dopiero w maju.

Po miesiącu pora sucha rozciąga się na wyspę Sumatra, Bandon, większość zachodniej Jawy, część zachodniego Kalimantanu, niewielką część wschodniego Kalimantanu, część południowego Sulawesi, część południowo-wschodniego Sulawesi, Maluku i część Aru Wyspy. i Tamber.

Szacuje się, że szczyt występuje w lipcu na niektórych wyspach Sumatra, Banten, Dżakarta, Jawa Zachodnia, Jawa Środkowa, Yogyakarta, Kalimantan Zachodni i Kalimantan Północny.

Tymczasem Sumatra Południowa, Jawa Wschodnia, większość wyspy Kalimantan, Bali, NTP, NDT, większość wyspy Sulawesi, Maluku i większość wyspy Papua osiągną szczyt suszy dopiero w sierpniu.

„Jednak na kilku obszarach, 217 ZOM (31,22 proc.), szczyt pory suchej osiągnie w lipcu 2024 r. i 68 ZOM (9,78 proc.) we wrześniu 2024 r.” – dodał Duvigorita.

Podkreślił, że ogólnie pora sucha 2024 będzie normalna i wyniesie 359 ZOM (51,36 proc.), a powyżej normy lub normalna będzie wyniesie 279 ZOM (39,91 proc.). 61 ZOM (8,73 proc.) również ma suchą pogodę.

READ  Setki osób niepełnosprawnych bierze udział w egzaminach wstępnych na uniwersytety w Indonezji

Duvigorita zaapelowała ponadto do rządu i społeczności, aby przygotowały się na okres suszy i przewidziały jej potencjalne skutki na obszarach, na których okresy suszy są rzadsze niż zwykle, takie jak susza, pożary lasów i gruntów oraz brak zasobów wodnych w regionie. jest wyższy niż w innych regionach.

Antica Duvi | Radońska Księżniczka

Wybór redaktora: BMKG twierdzi, że pora sucha 2024 w niektórych częściach Indonezji jest „opóźniona i bardziej wilgotna niż przeciętnie”

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *