Kluczowy raport o inflacji wskazuje, że podwyżki stóp przez bank centralny zaczną obniżać ceny


Minneapolis
CNN Biznes

Według najnowszego raportu Biura Statystyki Pracy, kluczowa miara inflacji, ceny hurtowe, wzrosły w październiku o 8%.

Choć wciąż historycznie wysoki, był to najmniejszy wzrost od lipca ubiegłego roku i znacznie lepszy od prognoz. Był to drugi raport o inflacji w tym miesiącu, który wykazał oznaki ochłodzenia inflacji, które ciążyło gospodarce.

Ekonomiści spodziewają się, że indeks cen producentów, który mierzy ceny płacone za towary i usługi przed dotarciem do konsumentów, wykaże roczny wzrost o 8,3%. Od września 8,4% zrewidowane.

W ujęciu miesięcznym ceny producentów wzrosły o 0,2%, również poniżej oczekiwań Zrewidowany wzrost o 0,2% we wrześniu.

W ujęciu rocznym, bazowy PPI – z wyłączeniem żywności i energii, składników najbardziej podatnych na zmienność rynku – wyniósł 6,7%, w porównaniu ze zrewidowanym we wrześniu rocznym wzrostem o 7,1%.

W ujęciu miesięcznym bazowe ceny PPI pozostały na niezmienionym poziomie, najniższym miesięcznym odczycie od listopada 2020 r. We wrześniu bazowy PPI wzrósł o 0,2% po korekcie w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Według szacunków Refinitiv, ekonomiści oczekiwali, że roczny i miesięczny bazowy PPI wyniosą odpowiednio 7,2% i 0,3%.

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek październikowy raport PPI, „dziś rano więcej dobrych wiadomości dla naszej gospodarki i więcej sygnałów, że zaczynamy widzieć umiarkowaną inflację”.

„Dzisiejsze wiadomości – ceny płacone przez firmy w zeszłym miesiącu – nadchodzą tydzień po wiadomościach, że ceny płacone przez konsumentów również uległy moderacji” – napisał we wtorek Biden. „Ponadto, dzisiejszy raport pokazuje, że inflacja żywności złagodniała – to znak powitalny dla rachunków domowych artykułów spożywczych w okresie świątecznym”.

Przez większość tego roku Rezerwa Federalna próbowała zredukować wysoką od dziesięcioleci inflację poprzez zaostrzenie polityki pieniężnej w bezprecedensowy sposób. Cztery kolejne podwyżki stóp o 75 punktów bazowychlub trzy czwarte punktu procentowego.

READ  Jameson Dylan jest prawie tak doskonały jak Yangs Sweep

Lepsze niż oczekiwano dane o PPI pokazują, że gospodarka zwalnia, a podaż stabilizuje się jeszcze bardziej, powiedział Jeffrey Roche, główny ekonomista LBL Financial.

Powiedział, że na przykład koszty związane z transportem i magazynowaniem spadły czwarty miesiąc z rzędu, prawdopodobnie w wyniku poprawy globalnego klimatu żeglugowego. Wydatki producenta na nowe samochody gwałtownie spadły po maju 2017 roku.

„Z wyjątkiem kryzysów geopolitycznych lub finansowych, inflacja powinna nadal spadać w 2023 r.” – powiedział w oświadczeniu.

Ponieważ PPI ujmuje zmiany cen zachodzące dalej w górę, raport jest uważany przez niektórych za wiodący wskaźnik szerszych trendów inflacyjnych i predyktor tego, co konsumenci ostatecznie zobaczą na poziomie sklepu.

„Odczyt PPI z pewnością dodaje więcej oliwy do ognia tym, którzy uważają, że możemy być w trendzie spadkowym inflacji”, powiedział w oświadczeniu Mike Lowengard, szef działu budowy portfela modeli w Morgan Stanley.

Indeks cen konsumpcyjnych z zeszłego tygodnia Inflacja spadła do 7,7% 8,2% roczny zysk w przypadku towarów konsumpcyjnych zaskoczył inwestorów i dał Wall Street największy impuls od 2020 roku.

Dane CPI „uspokajające” Wiceprezes Fed Lael Brainard powiedział w poniedziałekWydaje się, że podwyżki stóp się utrzymują, a jeśli dane gospodarcze będą nadal wskazywać na spowolnienie inflacji, bank centralny może zmniejszyć skalę przyszłych podwyżek stóp.

„Kiedy spojrzysz na liczby dotyczące inflacji, istnieją dowody na to, że osiągnęliśmy szczyt, ale szybko schodzimy w dół?” Steven Ricciuto, główny ekonomista w Mizuho Americas, powiedział CNN Business.

Ricciuto zauważył, że dane z października były o dwa stopnie niższe niż we wrześniu.

„To nie są rzeczy, które każą Fedowi zaprzestać zaostrzania stóp” – powiedział. Jednak „mogą ci powiedzieć [that] Nie potrzebujesz 75 punktów bazowych.

DJ Judd i Matt Egan z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *