Howard Schultz wraca do Starbucks jako tymczasowy dyrektor generalny

„Rok temu zasygnalizowałem zarządowi, że gdy globalna pandemia zbliża się do końca, rozważam przejście na emeryturę ze Starbucks” – powiedział Johnson w oświadczeniu. „Czuję, że to naturalna podpórka do mojej 13-letniej pracy w firmie”.

Johnson dołączył do Starbucks (SBUX) zarządu w 2009 r., a w 2015 r. został prezesem i dyrektorem ds. operacyjnych. Objął stanowisko dyrektora generalnego w 2017 r., zastępując Schultza.

Johnson pozostanie na stanowisku specjalnego konsultanta firmy i jej zarządu do września.

„Kiedy dokonuję tej zmiany, mamy wielkie szczęście, że mamy założyciela, który jest w stanie wkroczyć tymczasowo, dając Zarządowi czas na dalsze badanie potencjalnych kandydatów i podjęcie właściwej długoterminowej decyzji w sprawie sukcesji dla firmy” Johnson dodany.

W wiadomości wideo Johnson powiedział, że „Starbucks był prezentem w moim życiu”, dodając, że jest „przepełniony wdzięcznością i optymizmem na przyszłość”. On, wraz z Mellody Hobson, niezależną przewodniczącą rady dyrektorów, podzieli się więcej podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy spółki w środę.

Johnson prowadził firmę przez trudne czasy, jeszcze przed pandemią. Na przykład w 2018 roku dwóch czarnoskórych mężczyzn zostało aresztowanych w kawiarni Starbucks w Filadelfii, czekając na przyjaciela, co podpowiadało powszechna krytyka firmy. Johnson przeprosił za sposób byli leczeni i założyli szkolenie dla personelu.

Akcje Starbucksa osiągnęły rekordowy poziom w lipcu 2021 roku, podobnie jak akcje innych restauracji, które poszybowały tego lata w górę. Johnson zrealizował kilka strategii, które okazały się skuteczne, w tym ekspansję w Chinach, udoskonalenie programu nagród firmy i udoskonalenie technologii.

Ale w zeszłym roku akcjonariusze głosowali przeciw propozycja wynagrodzenia dyrektora generalnego firmy – rzadki ruch, który wskazuje, że niektórzy z nich uważali, że Johnson był nadpłacony. W roku podatkowym 2021 otrzymał łącznie 20,4 mln dolarów odszkodowania.
W umowie z 2019 r. firma stwierdziła, że ​​Johnson może również zarobić do 50 milionów dolarów, jeśli utrzyma tę pozycję do roku podatkowego 2022 i osiągnie cele wydajnościowe. ten dziennik „Wall Street powiedział, że firma zdecyduje o premii za wyniki we wrześniu, ale obecnie nie spodziewa się tej wypłaty. Rzecznik Starbucks potwierdził CNN Business, że raport jest „dokładny”.

Tymczasem akcje Starbucksa spadły o około 24% w ciągu ostatniego roku, chociaż w środę w wiadomościach cena akcji wzrosła o 7%.

READ  Kostaryka wybiera niezależnego Chavesa na prezydenta w zerwaniu z establishmentem

Powrót Schultza

Zarząd Starbucks zaangażował firmę zajmującą się wyszukiwaniem kadry kierowniczej Russell Reynolds Associates, aby pomogła znaleźć następcę Johnsona w zeszłym roku, podała firma. Schultz pomoże również znaleźć nowego, stałego dyrektora generalnego, a także pomoże zarządzać codzienną działalnością, powiedział Starbucks. Za swoje usługi zarabia 1 dolar.

„Kiedy coś kochasz, masz głębokie poczucie odpowiedzialności za pomoc, gdy zostaniesz wezwany” – powiedział Schultz w oświadczeniu. „Chociaż nie planowałem powrotu do Starbucks, wiem, że firma musi się ponownie przekształcić, aby sprostać nowej i ekscytującej przyszłości, w której wszyscy nasi interesariusze będą się wzajemnie rozwijać”.

Schultz po raz pierwszy pełnił funkcję dyrektora naczelnego Starbucks od 1987 do 2000 roku. Powrócił jako dyrektor generalny w 2008 roku i pozostał na tym stanowisku, dopóki nie przekazał sterów Johnsonowi w 2017 roku. Zrezygnował z funkcji prezesa wykonawczego i członka zarządu w 2018 roku.

Ale od tego czasu Schultz pozostaje zaangażowany. W listopadzie, napisał list otwarty opublikowane na stronie Starbucks przed udane głosowanie na uzwiązkowienie w sklepie Starbucks w Buffalo w stanie Nowy Jork.

„Żaden partner nigdy nie potrzebował przedstawiciela, który starałby się uzyskać rzeczy, które wszyscy mamy jako partnerzy w Starbucks” – napisał. „I jestem zasmucony i zaniepokojony, słysząc, jak ktoś myśli, że jest to teraz potrzebne”.

Schultz bawił się pomysłem kandydatura prezydencka w 2019 r. zanim decydując się nie biegaćskłaniając Starbucks do dawać pracownikom wskazówki jak odpowiadać na polityczne pytania dotyczące jego planów w sklepach.

„Howard ma ogromne osiągnięcia w prowadzeniu firmy” – powiedział CNN Business analityk Edward Jones, Brian Yarbrough, dodając, że „wykonał świetną robotę, kiedy wcześniej został dyrektorem generalnym”.

Analityk Cowena, Andrew Charles, napisał w notatce w środę, że „jesteśmy nieco zaskoczeni, że firma bada zewnętrznych kandydatów, ponieważ jest kilku czołowych menedżerów, którzy przychodzą na myśl, którzy pracowali pod kierownictwem Howarda Schultza” – napisał. „Jednak reklama związkowa może być czynnikiem zmuszającym firmę do spojrzenia na zewnątrz”.

READ  Gdy za Borisem Johnsonem nabiera rozpędu, rozpoczyna się wyścig o zostanie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii

Już pół tuzina sklepów głosowało za związkiem z kilkoma innymi przygotowującymi się do własnych głosów.

„Rozmowa związkowa to taka, która jest frontowa i centralna” Hobson powiedział w CNBC w środę. „Popełniliśmy tutaj kilka błędów. Nie słuchaliśmy i musimy to zrobić”.
To nie jest pierwsze głośne wyjście Starbucksa w ostatnich latach. W 2021 roku Rosalind Brewer opuściła stanowisko dyrektora operacyjnego do zostać prezesem z Walgreens (WBA).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *