FTX walczy o finansowanie po upadku umowy Bankman-Fried Finance

Hongkong/Singapur/Nowy Jork, listopad. 10 (Reuters) – Dyrektor naczelny FTX Sam Bankman-Fried w czwartek rozpoczął pilną akcję zbierania funduszy na ratowanie swojej firmy, ponieważ mówi się, że giełda kryptowalut zamyka dziurę o wartości 8 miliardów dolarów w jej finansowaniu. Zgodnie z tweetem i notatką dla pracowników.

Bankman-Fried powiedział, że rozmawiał z „kilkoma graczami” w branży kryptograficznej, w tym z Justinem Sunem, założycielem krypto tokena Tron, po tym, jak potencjalna umowa ratunkowa z większym rywalem Finansem nie powiodła się. Ale dodał w notatce, że „nie chce sugerować niczego na temat szans na sukces”.

Powiedział również, że jego firma, Alameda Research, która według źródeł była częściowo odpowiedzialna za problemy FTX, zaprzestanie handlu.

Walka oznacza oszałamiający upadek 30-letniego dyrektora ds. kryptowalut, który w ciągu kilku dni z wybawcy kariery stał się kimś, kto potrzebuje oszczędności.

Problemy na FTX, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie, podsyciły szerszy kryzys zaufania do kryptowalut, przy czym bitcoin spadł poniżej 16 000 dolarów w ciągu nocy po raz pierwszy pod koniec 2020 roku.

Jednak zwyżka na szerszym rynku podniosła również kryptowaluty w porannym handlu po danych o inflacji w USA, które poprawiły się lepiej niż oczekiwano. Natywny token FTX, FTT, spadł w tym tygodniu o ponad 90% i stara się utrzymać na stałym poziomie około 3,50 USD. Bitcoin wzrósł o 11% do poziomu 17 428 USD.

Son, założyciel sieci kryptowalut Tron, powiedział w czwartkowym tweecie, że „wraz z #FTX wprowadzamy rozwiązanie, aby rozpocząć drogę naprzód”, nie podając dalszych szczegółów. Sun nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Rzecznik FTX odmówił podania dalszych szczegółów na temat rozmów.

Zbieranie funduszy

Nasiona upadku FTX zostały zasiane kilka miesięcy wcześniej, z błędami popełnionymi przez Bankman-Fried po tym, jak wkroczył, aby uratować inne firmy kryptograficzne, podają źródła.

READ  S&P 500 odnotowuje najgorszy dzień od ponad miesiąca, a Dow skończył 600 punktów niżej

Użytkownicy pospieszyli z wypłatą 6 miliardów dolarów w tokenach kryptograficznych z FTX w ciągu kilku dni, po tym, jak w raporcie prasowym na początku tego miesiąca pojawiły się pytania dotyczące bilansu Alamedy, a dyrektor generalny Binance Changpeng „CZ” Zhao napisał na Twitterze, że jego firma sprzeda cały swój udział w tokenie FTX, FTT. Wyjście spowodowało załamanie płynności na FTX.

W notatce, którą zobaczył Reuters, Bankman-Fried powiedział, że w przyszłym tygodniu „zorganizuje wiec”, aby zrobić właściwe rzeczy dla klientów i „potencjalnych nowych inwestorów”.

Inna giełda, OKX, poinformowała, że ​​wcześniej w tym tygodniu zwrócił się do niej Bankman-Fried, który opisał kredyty w wysokości 7 miliardów dolarów.

„To było dla nas za dużo”, powiedział agencji Reuters dyrektor ds. rynków finansowych OKX, Lenix Loi.

Bloomberg donosi, że Bankman-Fried powiedział inwestorom, że FTX boryka się z niedoborami do 8 miliardów dolarów i że firma będzie musiała złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, jeśli nie uzyska więcej finansowania.

Ryzyko infekcji

Niektórzy inwestorzy zapisywali fundusze zaorane na FTX. Fundusz venture capital Sequoia Capital ujawnił w środę 150 milionów dolarów do zera. Kanadyjski Plan Emerytalny Nauczycieli Ontario, Tiger Global i japoński SoftBank są również inwestorami FTX.

Jednym z głównych obszarów zainteresowania inwestorów jest nieznana skala strat klientów i postrzegany wpływ niedawnego i potencjalnie ogromnego spowolnienia w sektorze, który stał się dla inwestorów polem minowym.

Menedżer aktywów Crypto Coinshares powiedział, że ma 30,3 miliona dolarów całkowitej ekspozycji na FTX.

Broker Robinhood (KAPTUR.O) Powiedział, że nie ma bezpośredniej ekspozycji na FTX, ale Bankman-Fried posiada udziały w spółce, a jej akcje gwałtownie spadły we wtorek i środę.

Danny Chong, dyrektor generalny zdecentralizowanej firmy finansowej Tranchess, powiedział, że „świetna giełda zawiodła – jest na innym poziomie”, z bardziej powszechnymi zmianami niż porażki stablecoin TerraUSD i kryptowalutowego funduszu hedgingowego Three Arrows Capital w tym roku.

READ  5 rzeczy, które warto wiedzieć przed otwarciem giełdy w poniedziałek, 7 lutego

Amerykański regulator papierów wartościowych bada postępowanie FTX.com z funduszami klientów i operacjami pożyczania kryptowalut, według źródła zaznajomionego z dochodzeniem.

Wiadomość na stronie FTX informowała, że ​​nie przyjmuje już zwrotów ani nowych użytkowników. Jednak Bankman-Fried powiedział, że operacje giełdy w USA, FTX.US, nie zostały naruszone finansowo.

Bankman-Fried, który pochodzi z Kalifornii, ale mieszka na Bahamach, gdzie znajduje się FTX, powiedział, że firma przyjrzy się zarządowi. „Nie byłoby mnie w pobliżu, gdybym nie chciał” – napisał w tweecie.

Angus Berwick donosi w Nowym Jorku; Georgina Lee w Hongkongu i Tom Westbrook w Singapurze; Elizabeth Howcroft w Londynie Pisanie Paridosha Bansal Edycja Megan Davies, Anny Driver i Matthew Lewisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *