EKSKLUZYWNIE: Trump powiedział byłemu prawnikowi ds. etyki Białego Domu, Cassidy’emu Hutchinsonowi, aby złożył fałszywe zeznania przed komisją 6 stycznia, podają źródła


Waszyngton
CNN

The Grupa 6 stycznia W zaskakującym oskarżeniu w poniedziałek adwokat popierający Trumpa powiedział, że ma dowody na to, że nakłaniał kluczowego świadka do wprowadzenia w błąd panelu co do szczegółów, które sobie przypomniał.

Chociaż grupa odmówiła zidentyfikowania osób, CNN dowiedziało się, że Stephen Passantino, główny prawnik Trumpa ds. Nie pamięta szczegółów tego, co zrobił, źródła zaznajomione z pracą grupy powiedział CNN.

Grupa akcji politycznej Ratuj Amerykę Trumpa sfinansowała Passantino i jego firmę prawniczą Elections LLC, w tym opłaciła reprezentację Hutchinsona, inne źródła podały CNN. W raporcie komisji zauważono, że prawnik nie poinformował swojego klienta, kto płaci za usługi prawne.

Lato, Hutchinsona Bądź świadkiem przeboju Dla grupy zapewnia to ważny wgląd w sposób myślenia Trumpa i jego działania prowadzące do ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia. Przed publicznym zeznaniem Hutchinson porzucił Passantino i Mam nowego prawnika.

Zapytany o presję na Hutchinsona po poniedziałkowym przesłuchaniu, członek panelu Rep. Zoe Lofgren powiedziała CNN: „Kiedy coś zrobiła, kazano jej powiedzieć, że czegoś nie pamięta. Jest to więc bardzo poważna sprawa.

Epizod był jednym z kilku przypadków, w których komisja oskarżyła członków orbity Trumpa o próbę utrudniania śledztwa komisji.

Dwa źródła zaznajomione z sytuacją informują CNN, że Hutchinson omawiał ten epizod z Departamentem Sprawiedliwości. CNN wcześniej informowało Hutchinson współpracował w dochodzeniu Departamentu Sprawiedliwości 6 stycznia po tym, jak został kluczowym świadkiem publicznym na przesłuchaniu w Izbie.

CNN zwróciło się do Departamentu Sprawiedliwości o komentarz.

Passantino nie został oskarżony o przestępstwo. Powiedział, że śledczy mieszkaniowi nie zwrócili się do niego o rozmowę.

W oświadczeniu dla CNN Passantino powiedział, że nie radził Hutchinsonowi wprowadzać komisji w błąd. „Reprezentowałem panią Hutchinson, kiedy poinformowała mnie, że postępuję honorowo, przestrzegam etyki i w pełni odpowiadam jej osobistym interesom. Wierzyłem, że pani Hutchinson jest uczciwa i chętna do współpracy z zespołem podczas wielu rozmów kwalifikacyjnych, na których ją reprezentowałem.

READ  Indonezyjska nowa definicja inwestycji przyjaznych dla klimatu grozi „ekologicznym” podejściem do energetyki węglowej

Stephen Bassantino jest widoczny na zdjęciu firmy prawniczej Michael Best.

Według swojego raportu Passantino zwrócił uwagę, że ludzie nierzadko zmieniają prawników „ponieważ zmieniają się ich interesy lub strategie”. Dodał, że czasami grupy polityczne pokrywają honoraria klientów „na żądanie klienta”.

W odpowiedzi na zarzut panelu, że podzieliła się swoimi zeznaniami z innymi prawnikami i dziennikarzami, kiedy zabroniła im tego, powiedziała: „Pani. Komunikacja Hutchinsona ze światem zewnętrznym odbywała się jego ekspresem, kiedy byłem jego prawnikiem. Potwierdzenie.”

We wtorek zawodowa biografia Passantino została usunięta ze strony internetowej firmy prawniczej z siedzibą na Środkowym Zachodzie, której był partnerem – i przyznał w oświadczeniu, że jest na urlopie z firmy „z powodu rozproszenia uwagi w tej sprawie”. Ta firma, Michael Best & Friedrich LLP, powiedziała we wtorek, że nie była zaangażowana w sytuację i że Hutchinson nie był klientem.

Passantino powiedział, że jest partnerem w Elections LLC.

Komisja Izby Reprezentantów 6 stycznia, podczas letnich przesłuchań, Powiedział, że się martwi O manipulowaniu potencjalnymi świadkami. Jest CNN zgłoszone Świadkowie Hutchinsona.

„Komisja jest świadoma kilku prób prezydenta Trumpa skontaktowania się z wybranymi świadkami komisji, a Departament Sprawiedliwości jest świadomy co najmniej jednej z tych okoliczności” – czytamy w komunikacie komisji.

Członkowie komisji specjalnej Izby Reprezentantów odbywają ostatnie przesłuchanie publiczne 19 grudnia 2022 r., kiedy przewodniczący Rep.  Mówi Benny Thompson (D-MS).

Później w poniedziałek panel ponownie zajął się tą kwestią w streszczeniu raportu końcowego, przekazując dochodzenie Departamentowi Sprawiedliwości.

Według raportu „obrońca poinformował świadka, że ​​​​w pewnych okolicznościach świadek może powiedzieć panelowi, że nie pamiętał faktów, kiedy je faktycznie przypominał”.

„Kiedy świadek zwrócił się do swojego adwokata z zaniepokojeniem takim podejściem”, zgodnie z treścią protokołu, adwokat powiedział: „Oni nie wiedzą tego, co ty, [witness]. Nie wiedzą, że możesz przypomnieć sobie niektóre z tych rzeczy. Więc twoje powiedzenie „nie pamiętam” jest całkowicie akceptowalną odpowiedzią.

„Prawnik doradzał klientowi w konkretnej sprawie, która rzuca złe światło na prezydenta Trumpa: „Nie, nie, nie, nie, nie. Nie chcemy tam jechać. Nie chcemy o tym rozmawiać” ” – czytamy w oświadczeniu.

READ  Rząd Indonezji planuje wybudować 335 domów dla ofiar erupcji zimnego wulkanu

Podczas ostatniego publicznego przesłuchania komisji Lofgren powiedział: „Świadek uważał, że była to próba wpłynięcia na jego zeznania i obawiamy się, że te próby mogą być taktyką mającą na celu uniemożliwienie komisji znalezienia prawdy”.

Prawnicy muszą przestrzegać szczegółowych wytycznych etycznych w ramach swojego zawodu, w tym unikać konfliktów interesów, które mogłyby zagrozić reprezentowaniu ich klientów. Według ekspertów zajmujących się etyką prawniczą prawnik może zniekształcić zeznania swojego klienta w sposób, który nie jest do końca prawdziwy, i może utrudnić proces.

Elections LLC, polityczna praktyka prawnicza Passantino i innych prawników Trumpa założona po jego odejściu z Białego Domu Trumpa, otrzymywała regularne płatności od Save America PAC i innych grup wspierających Trumpa, zgodnie z dokumentami FEC. Organizacja Save America PAC przekazała ponad 150 000 USD w 2021 r. i około 275 000 USD w 2022 r. na porady prawne. Firma pracowała również dla głównych republikańskich kampanii kongresowych.

W tym roku organizacja Save America PAC Trumpa zapłaciła kilku firmom prawniczym za reprezentowanie świadków na przesłuchaniach 6 stycznia iw Mar-a-Lago. Problem pojawia się tylko wtedy, gdy prawnik nie stosuje się do życzeń klienta, mówią eksperci prawni i zasady zawodowe.

Panel podczas poniedziałkowej odprawy przedstawił kilka przykładów „dowodów sugerujących określone wysiłki”, które utrudniają ich pracę. Zauważyli wysiłki Trumpa, aby skontaktować się z niektórymi świadkami oraz fakt, że wielu agentów Secret Service zatrudnia prywatnych prawników zamiast prawników zapewnianych przez agencję, aby reprezentowali ich za darmo. Adwokat kierowcy Secret Service przyznał się do pisania notatek do kierowcy, gdy zeznawał na temat tego, co zostało powiedziane, według komisji.

Grupa stwierdziła również, że wierzy, że niektórzy świadkowie, tacy jak była sekretarz prasowa Białego Domu Trumpa Kayleigh McEnany i córka byłego prezydenta Ivanka Trump, nie byli tak „otwarci ani szczerzy” jak inni.

READ  Sektor transportu w Indonezji rozwinął się w ciągu ostatniej dekady: Minister

W raporcie napisano również, że grupa uważa, iż pracownik Białego Domu Anthony Arnado „złożył zeznania zgodne z fałszywą relacją” w książce napisanej przez Marka Meadowsa, która podważyła gotowość Trumpa do odwiedzenia Kapitolu 6 stycznia.

Komisja twierdzi, że planuje opublikować formularze, które rzucają więcej światła na zeznania świadków, które uzna za wątpliwe.

W swoim briefingu w poniedziałek panel przedstawił kilka przykładów „dowodów sugerujących określone wysiłki”, które utrudniają ich pracę. Zauważyli wysiłki Trumpa, aby skontaktować się z niektórymi świadkami oraz fakt, że wielu agentów Secret Service zatrudnia prywatnych prawników zamiast prawników zapewnianych przez agencję, aby reprezentowali ich za darmo. Adwokat kierowcy Secret Service przyznał się do pisania notatek do kierowcy, gdy zeznawał na temat tego, co zostało powiedziane, według komisji.

Grupa stwierdziła również, że wierzy, że niektórzy świadkowie, tacy jak była sekretarz prasowa Białego Domu Trumpa Kayleigh McEnany i córka byłego prezydenta Ivanka Trump, nie byli tak „otwarci ani szczerzy” jak inni.

W raporcie napisano również, że grupa uważa, iż pracownik Białego Domu Anthony Arnado „złożył zeznania zgodne z fałszywą relacją” w książce napisanej przez Marka Meadowsa, która podważyła gotowość Trumpa do odwiedzenia Kapitolu 6 stycznia.

Komisja twierdzi, że planuje opublikować formularze, które rzucają więcej światła na zeznania świadków, które uzna za wątpliwe.


Ta historia została zaktualizowana o inne możliwe przykłady bana zidentyfikowane przez zespół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *