Ceny domów w Chinach gwałtownie spadły w grudniu: ankieta dotycząca nieruchomości

Ludzie odwiedzają biuro sprzedaży mieszkań w prowincji Shandong w Chinach, 15 grudnia 2022 r. Według prywatnej chińskiej ankiety ceny domów w 100 miastach spadły w grudniu szósty miesiąc z rzędu.

Przyszłe wydanie | Przyszłe wydanie | Dobre zdjęcia

Ceny domów w Chinach gwałtownie spadły w grudniu, odzwierciedlając utrzymujący się słaby popyt wśród rosnących przypadków Covid-19 pomimo środków wsparcia, wynika z prywatnej ankiety przeprowadzonej w niedzielę.

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach pogłębił się tego lata, a oficjalne dane pokazujące ceny domów, sprzedaż i inwestycje spadły w ostatnich miesiącach, zwiększając presję na słabnącą gospodarkę.

Ceny domów w 100 miastach spadły w grudniu szósty miesiąc z rzędu, po spadku o 0,06% w listopadzie o 0,08 proc.

Na 100 miast 68 odnotowało miesięczny spadek cen, w porównaniu do 57 miast w listopadzie – wynika z badania.

Chiny zwiększyły wsparcie dla branży w ostatnich tygodniach, starając się ograniczyć długoterminowe przepływy pieniężne, uderzając w deweloperów, opóźniając wiele projektów mieszkaniowych i jeszcze bardziej podważając zaufanie kupujących. Środki te obejmują zniesienie zakazu pozyskiwania funduszy poprzez oferty akcji dla notowanych na rynku nieruchomości spółek.

Sektor nieruchomości również odnotował pewien wzrost po tym, jak Pekin nagle porzucił na początku grudnia surową politykę „zero-covid”, co może zwabić konsumentów z powrotem do salonów sprzedaży. Ale według niektórych międzynarodowych ekspertów ds. zdrowia wirus rozprzestrzenia się obecnie w dużej mierze w sposób niekontrolowany i zaraża miliony ludzi dziennie.

„Polityka dotycząca nieruchomości może nadal utrzymywać akomodacyjny ton w 2023 r., z możliwością złagodzenia polityki zarówno po stronie podaży, jak i popytu”, powiedziała firma badawcza rynku nieruchomości, dodając: „Oczekuje się, że rynek mieszkaniowy w przyszłym roku stopniowo się ustabilizuje”.

READ  Kontrakty terminowe na akcje mieszane po ograniczeniu Dow, S&P 500 za najgorszy miesiąc od marca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *