Były policjant z Chicago, Jason Van Dyke, został zwolniony z więzienia za zabicie Laguana McDonalda.

Funkcjonariusz został skazany w 2019 roku na prawie siedem lat więzienia za zabicie czarnoskórego nastolatka.

„20 października 2014 zawsze będzie najgorszym dniem w moim życiu” – powiedział Van Dyke, odnosząc się do dnia, w którym 16 razy postrzelił McDonalda podczas przesłuchania w 2019 roku. „Rodzina McDonald’s ucierpiała z powodu moich działań” – kontynuował.

Van Dyke został zwolniony po trzech latach, co jest związane z dobrym zachowaniem w więzieniu. Chociaż było to mniej niż połowa jego pierwotnego zdania, było to bardzo oczekiwane.

„W Illinois skazani przestępcy, zgodnie z prawem, zasługują na sprawiedliwy czas” – powiedział Joe McMahon, były obrońca specjalny, który przewodniczył karze stanowej Van Dyke’a.

„Kiedy wracam pamięcią do mojej reakcji, gdy to zdanie zostało wydane w 2019 roku, (było) niesamowite” – powiedział McMahon CNN. – Niedługo odejdzie.

W tym czasie McMahon prosił Van Dyke o odsłużenie 18-20 lat.

„Rozumiem, że nałożony wyrok jest mniejszy, niż chciało wielu ludzi. To mniej, niż słyszałem, mniej, niż myślałem, że to właściwe”, powiedział McMahon CNN.

Dodał jednak: „To udana sprawa. W każdej jurysdykcji – zwłaszcza tutaj w Chicago – niezwykle rzadko zdarza się, aby funkcjonariusz policji był skazany za morderstwo i skazany na dożywocie”.

To uczucie, które powtarzają nawet niektórzy członkowie rodziny McDonald’s.

Wielki wujek McDonalda, ks. Marvin Hunter powiedział CNN: „Nigdy nie prosiliśmy o zemstę, szukaliśmy sprawiedliwości.

Wezwij opłaty federalne

Wielu wezwało Van Dyke’a do postawienia zarzutów federalnych po odbyciu kary stanowej. Należą do nich NAACP, niektórzy członkowie rodziny McDonalda i Bobby Rush, wysłannik USA reprezentujący znaczną część południowego Chicago.

„Wyrok został uderzony w nadgarstek” – powiedział Rush CNN.

„Sprawiedliwość tak naprawdę nie została zasłużona. Więc nie ma pociechy, nie ma pokoju. Nie ma poczucia „OK, pójdziemy naprzód”, ponieważ nie możemy iść naprzód” – powiedział. „Nie mogę spocząć w spokoju, dopóki nie poznam, że wszystkie drogi się wyczerpią”.

ten NAACP napisał list do prokuratora generalnego Merricka Garlanda Kilka dni przed zwolnieniem Van Dyke’a poproszono go o „zaoferowanie swojego zobowiązania do posuwania się naprzód z odpowiednimi i obowiązującymi opłatami federalnymi”.

Rzeczniczka Departamentu Sprawiedliwości przyznała, że ​​list pochodzi od dwóch amerykańskich senatorów z Illinois, Dicka Durbina i Tommy’ego Duckwortha, i powiedziała, że ​​departament analizuje informacje.

READ  Nusa Dua na Bali rozpieszcza turystów ofertami poza sezonem

Nie wszyscy, w tym członkowie rodziny McDonalda, chcą federalnych opłat dla Van Dyke’a.

„Wiele rzeczy, które widzisz, się dzieje, nie o to chodzi Laguen McDonald„Nie chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, chodzi o pranie brudnych pieniędzy i Zelles” – powiedział Hunter CNN.
Według raportu 16 policjantów zaangażowanych w operację zatuszowania po śmierci Laguana McDonalda

Powiedział, że początkowo niektórzy z tych, którzy zainspirowali McDonald’s, byli bardziej zaniepokojeni sobą niż reformą organizacji. Po drugie, powiedział, że jest zaniepokojony konsekwencjami nałożenia opłat federalnych w tej konkretnej sytuacji.

„Jeśli wygrają, pan Van Dyke, oskarżony na szczeblu federalnym, ustanowi precedens dla setek i tysięcy czarnych wciąż przebywających w więzieniach w tym kraju, z których niektórzy są niewinni i kiedy tylko odpoczywają”. … mogą go użyć, aby ponownie pozwać i zatrzymać je tam ”.

Oddzielnie McMahon powiedział CNN, że śledztwo było wspólnym wysiłkiem stanowym i federalnym.

„Ściśle współpracowaliśmy z Biurem Prokuratora USA w północnym dystrykcie Illinois w celu identyfikacji świadków, zebrania dowodów oraz udokumentowania zeznań i zeznań naocznych świadków i innych funkcjonariuszy policji” – powiedział. „Chociaż rozumiem, że różni suwerenni mogą pozywać osobno, stanowy pozew przeciwko Jasonowi van Dyke jest w rzeczywistości znaczącym wspólnym wysiłkiem stanu Illinois i rządu federalnego”.

CNN zwróciło się do Biura Prokuratora USA w Północnym Dystrykcie Illinois, ale nie pytało o udział wywiadu w śledztwie stanowym.

Bez wideo, bez nadziei

Ważne nagranie z kamery Dashcam w sprawie McDonald’s nie zostało upublicznione przez ponad rok po tym, jak Van Dyke zastrzelił 17-letniego nastolatka.

Większość protestów koncentrowała się na tym, co uznał miejski inspektor generalny. Obszerna osłona.

Policja początkowo powiedziała, że ​​podczas incydentu z października 2014 r. McDonald wymierzył nóż w Van Dyke’a. Jednak wideo z policyjnej kamery samochodowej pokazało coś zupełnie innego: zanim McDonald został postrzelony 16 razy, Van Dyke odszedł.

Zabójstwo Laguana McDonalda: wideo z kamery Dashcam vs.  Konta policyjne

„Czy myślisz, że dostałbyś tu karę bez tego wideo z Dashcam?” Omar Jimenez z CNN zapytał McMahona, na co odpowiedział „nie”.

READ  Kawa Tanulo / Studio Simbul

„Historia zostałaby zlecona i kontrolowana przez członków chicagowskiego Departamentu Policji” – powiedział McMahon. „Ich próby naprawdę kontrolowania narracji o tym, co zrobił Jason van Dyke i jak różniło się to od tego, co faktycznie zrobił – myślę, że to się nie udało”.

Hunter opisał to, co wydarzyło się tamtej nocy, jako współczesne morderstwo.

„To właśnie widziałeś w Lagoon McDonald – byli zastraszani! To właśnie robisz, gdy znajdziesz się poza zasięgiem. To właśnie robisz, gdy robisz coś innego niż to, co ci powiemy” – powiedział CNN.

Podczas gdy krytyczne wideo pokazuje, co wydarzyło się brutalnie, pokazuje również, czego nie zrobiono.

„Po tym, jak Laguan został postrzelony 16 razy, zostawiono go na śmierć na środku ulicy, a stało tam co najmniej tuzin członków chicagowskiego Departamentu Policji, nie pozostał ani jeden funkcjonariusz policji” – powiedział McMahon.

To była część rozszerzenia zakresu Dynamic Hunter.

„Prawdziwym problemem w Stanach Zjednoczonych nie jest Jason Van Dyke. Jest to organizacja, nad którą pracował Jason Van Dyke. I musimy zacząć zmieniać system” – powiedział CNN.

Hunter powiedział, że wyrok był niewystarczający i nie uwzględniał w pełni cierpienia McDonalda.

„Bez względu na to, co się z nim stanie, bez względu na to, jak bardzo będzie cierpiał, nie będziemy brać pod uwagę jego cierpienia. Wszyscy zredukowaliście tego chłopca do obywatela drugiej kategorii, mówiąc, że wymyśli zdanie. Bądź z niego zadowolony iść do więzienia, a wszyscy (po drugiej stronie sprawy) będziecie zadowoleni, ponieważ nie spędził życia w więzieniu” – powiedział Hunter.

„Wymiar sprawiedliwości w tym kraju nie jest zaprojektowany w ten sposób. Jeśli popełnisz błąd, zapłacisz za to, co zrobiłeś”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *