Aleksander Dugin, arcykapłan śmiertelnej odmiany rosyjskiego nacjonalizmu

W wieku 60 lat, z rodziny rosyjskich oficerów wojskowych, jego podróż była niezwykła: od marginalnego ideologa do przywódcy głównego nurtu myśli w Rosji, która znajduje się w sercu „eurazjatyckiego” imperium, które oparło się zniszczeniu Zachodu. Jest duchowym twórcą terminu „rosyjski świat”.

Po drodze ten wątek uosabia głęboko zakorzenioną nienawiść do tożsamości Ukrainy poza Rosją.

Dukin od dawna żywił instynktowną niechęć do przyłączenia się Ukraińców do „Matki Rosji”. Po tym, jak dziesiątki prorosyjskich demonstrantów zginęło podczas starć w Odessie w maju 2014 r., powiedział: „Ukraina musi zniknąć z powierzchni ziemi i zostać odbudowana, albo ludzie to dostaną. Myślę, że ludność Ukrainy potrzebuje totalnego powstania Na wszystkich szczeblach i we wszystkich regionach Przeciwko reżimowi wojskowemu Powstanie zbrojne, nie tylko na południowym wschodzie.

„Zabij, zabij, zabij, myślę. Nic więcej nie mów. To moja opinia jako profesora”. powiedział.

W następnym roku Dukin został uznany przez Stany Zjednoczone za „współwinnego w działaniach lub politykach, które zagrażają pokojowi, bezpieczeństwu, stabilności lub suwerenności lub integralności terytorialnej Ukrainy”.

Narodziny eurazjanizmu

Dugin w 1997 r. „Podstawy geopolityki” wywindował Dugina na wyższy poziom, w którym przedstawił swoją wizję eurazjatyckiego imperium od Dublina po Władywostok. Książka zalecała sianie niestabilności i niezadowolenia w USA – echo kampanii dezinformacyjnej wokół wyborów w USA w 2016 roku.

W jednym z felietonów napisał: „Konieczne jest wprowadzenie geopolitycznych zakłóceń w wewnętrznych operacjach Stanów Zjednoczonych, promowanie wszelkich form separatyzmu oraz konfliktów rasowych, społecznych i etnicznych, aktywne wspieranie wszystkich ruchów dysydenckich – ekstremistycznych, rasistowskich i grup sekciarskich, aby zakłócić wewnętrzne procesy polityczne w Stanach Zjednoczonych”.

Książka, napisana u schyłku niespokojnej prezydentury Borysa Jelstyna, stała się bestsellerem. Rosja.

John Dunlop, starszy adiunkt w Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda, napisał w 2004 roku, że „żadna inna książka nie miała tak dużego wpływu na rosyjskie wojsko, policję i etatystyczne elity polityki zagranicznej” jak „Bazy”.

READ  STC 2023 Korzystne ekonomicznie dla społeczności papuaskich: Ministerstwo

Książka zainspirowała Dugina do podjęcia kariery akademickiej – przez pewien czas był kierownikiem ds. stosunków międzynarodowych na Wydziale Socjologii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

Dugin zawsze był jednym z najgłośniejszych zwolenników Putina. W 2007 powiedział: „Putin nie ma już wrogów, nawet gdyby mieli, są chorzy psychicznie i powinni być wysłani na badania lekarskie. Putin jest wszędzie, Putin jest wszystkim, Putin jest absolutny, Putin jest niezastąpiony”.

Stopniowo, nieubłaganie, idee Dukina przesuwały się z obrzeży debaty politycznej w Rosji do jej centrum.

W 2011 roku, kiedy był premierem, Władimir Putin zaczął mówić o Unii Eurazjatyckiej. Dugin stwierdził, że Putin potrzebuje „ideologii, powodu do powrotu” na trzecią kadencję prezydenta.

Kiedy w 2014 roku Rosja zaczęła wspierać separatystów w Donbasie, Dugin był prominentnym członkiem Eurazjatyckiego Związku Młodzieży, który rekrutował weteranów wojskowych do walki w imieniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Podążał również tropem kampanii za pośrednictwem strony internetowej o nazwie Geopolitica, którą Stany Zjednoczone utrzymują, że kontroluje. Ministerstwo Skarbu USA poinformowało w tym roku, że „Rosja służy jako platforma dla ultranacjonalistów do rozpowszechniania dezinformacji i propagandy skierowanej do odbiorców zachodnich i innych”.

Na przykład Geopolitica poinformowała w tym roku, że USA i NATO starały się sprowokować wojnę z Rosją „aby dalej terroryzować naród amerykański na różne złośliwe sposoby”.

Wrogów nie brakuje

Jako jeden z ideologicznych architektów rosyjskiej ekspansji Dugin napisał książkę „Putin kontra Putin”, odnosząc się do dwóch „wersji” Putina.

Jest pragmatyczny i ostrożny wobec „księżyca” Putina i „słońca” Putina, oddanych odbudowie imperium euroazjatyckiego i konfrontacji z Zachodem.

W wywiadzie dla moskiewskiej gazety w marcu, miesiąc po konflikcie ukraińskim, zadeklarował Dugin „Nie ma wątpliwości, że 'Słońce’ Putin wygrał, to na pewno się stanie, nie powiedziałem tego rok temu, ale to już lata.”

„Rosja przekroczyła Rubikon, z czego osobiście bardzo się cieszę” – powiedział.

READ  Podczas gdy Demokraci rozważają zmianę pokoleniową, Biden planuje plany na 2024 rok

Dla Dukina, mówi, ważne jest, aby Zachód wykorzystał Ukrainę do obalenia Rosji. „Uważają, że mają szansę pokonać Rosję; nie dlatego, że w rzeczywistości jest to niemożliwe, ale zmiażdżyć ją i zmusić do poddania się, wykluczając ją ze swojego globalnego systemu”.

Jego zdaniem konieczne jest również okazanie „stanowczego sprzeciwu wobec junty i ukraińskiego nazizmu, który eksterminuje pokojowych obywateli” oraz odrzucenie liberalizmu i hegemonii amerykańskiej – tego samego języka, którego używał Putin, próbując usprawiedliwić inwazję. .

Duginowi z pewnością nie brakowało wrogów w Rosji. W wywiadzie z 2019 r. powiedział: „Wszyscy u władzy w Rosji to szumowiny. Z wyjątkiem Putina”.

Dugin powiedział na początku tego roku, że jego przywiązanie do koncepcji „eurazjatyzmu” jest teraz tak samo silne, jak wtedy, gdy pisał „Fundacje”.

„Jego centrum stanowi naród rosyjski. Jest otwarty dla ludzi, którzy łączą swój los z losem narodu rosyjskiego”.

Według niego konflikt na Ukrainie wpisuje się w egzystencjalną walkę pomiędzy rozluźnieniem Zachodu a społeczeństwem zbudowanym na tradycji, hierarchii i prawosławnej wierze.

W świecie Dukina los Rosji „nie będzie kompletny, dopóki nie zjednoczy wszystkich wschodnich Słowian i wszystkich euroazjatyckich braci w jednym wspaniałym miejscu. Wszystko wynika z logiki tego przeznaczenia – i Ukrainy”.

Mayumi Maruyama z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *