Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podał w wątpliwość przyszłość wspieranej przez ONZ umowy zbożowej, mówiąc, że „dużo pracy” należy wykonać, zanim umowa zostanie odnowiona w przyszłym miesiącu.

Umowa pozwoliła Ukrainie – Jeden z największych producentów pszenicy na świecie – eksportować zboże ze swoich portów czarnomorskich Od początku sierpnia.

Ławrow powiedział, że Moskwa chciała, aby ONZ dostarczyła dowodów na to, że eksport jest kierowany do najbiedniejszych krajów świata przez centrum monitorowania w Stambule. Przemawiając w poniedziałek podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Moskwie, powiedział, że poprosił ONZ o dane na temat ostatecznych miejsc przeznaczenia zboża.

Ławrow powiedział, że Rosja rozumie, że biedne kraje otrzymują tylko 5% do 7% eksportowanego zboża, a reszta trafia do UE.

„Kraje europejskie podają następujące wyjaśnienie: mówią tak, dostajemy większość ukraińskiego zboża, ale to ziarno jest dystrybuowane na całym świecie, w tym w najbiedniejszych krajach. Chcę uzyskać jasny obraz, więc poprosiliśmy ONZ Sekretariat, który jest zaangażowany w tę operację, ma wszystkie dane. Są, poprosiliśmy o dostarczenie statystyk dotyczących ruchu zboża do miejsca docelowego – powiedział Ławrow.

Dodał, że dane, o które prosi ONZ, poinformują Rosję o tym, czy pozostać w umowie zbożowej.

Ławrow poskarżył się również na drugą część umowy. Zajmuje się dostawami rosyjskiej żywności i nawozów na rynek światowy „co nie jest realizowane w praktyce”.

Ławrow przekonywał do wyraźnych prawnych zwolnień z sankcji dla rosyjskich firm i gwarancji swobodnego wjazdu rosyjskich statków do portów europejskich oraz swobodnego wjazdu obcych statków do rosyjskich portów. Jednym z głównych problemów, powiedział, były sankcje wobec Rosyjskiego Banku Rolnego, ważnej instytucji finansowej w dostarczaniu nawozów i zboża na rynki światowe.

„Jest dużo pracy. Umowa wygasa w listopadzie. Wychodzimy z tego, że wszystkie wymienione kwestie zostaną zadowalająco rozwiązane, zanim zostanie rozważona kwestia jego przedłużenia – powiedział Ławrow.

READ  Zegar skoku MLB, zakaz zmian, oficjalnie uznaje duże bazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *