Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Prokurator Generalny Ukrainy Iryna Venediktova rozmawia z dziennikarzami podczas konferencji prasowej we Lwowie w środę 9 marca (Alyona Nikolayevich / Ukrinform / NurPhoto / AP)

A głośny i narastający chór woła za międzynarodowy wysiłek w celu zbadania potencjalnych zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał w środę rosyjskie bombardowanie szpitala położniczo-dziecięcego w południowym mieście Mariupol „zbrodnią wojenną” i „dowodem ludobójstwa na Ukraińcach”.

„Nigdy tego nie zrobiliśmy i nigdy nie zrobilibyśmy niczego podobnego do tej zbrodni wojennej w jakimkolwiek mieście Doniecka, Ługańska lub jakiegokolwiek regionu” – powiedział, odnosząc się do dwóch terytoriów wschodniej Ukrainy należących do separatystów.

ONZ stwierdziła, że ​​podejmie działania „pilnie” i że placówki opieki zdrowotnej, szpitale i pracownicy służby zdrowia nie powinni „nigdy, przenigdy być celem”.

W środę ukraińska prokurator generalna Iryna Venediktova wezwała do „nowego modelu” działań śledczych w celu zajęcia się rzekomymi zbrodniami wojennymi w kraju, mówiąc, że należy utworzyć specjalny trybunał dla „bezprecedensowego” kryzysu. Powiedziała, że ​​39 krajów przyłączyło się do apelu Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) przeciwko Rosji.

Atak Rosji na elektrownię atomową, podejrzenie użycia bomb kasetowych i tak zwanych bomb próżniowych w gęstych obszarach oraz atakowanie szpitali, szkół i obszarów cywilnych zostały również opisane jako zbrodnie wojenne.

W zeszłym tygodniu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) powiedział, że: Natychmiast przystąp do aktywnego dochodzenia możliwych zbrodni wojennych po inwazji Rosji na Ukrainę. ONZ powołuje również Komisję Śledczą do zbadania możliwych naruszeń praw człowieka przez Rosję.

Co to jest zbrodnia wojenna? MTK ma szczegółowe definicje za ludobójstwo, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnię agresji. Celowanie w ludność cywilną, naruszanie konwencji genewskich, atakowanie określonych grup ludzi i nie tylko może być potencjalnymi rosyjskimi zbrodniami wojennymi. „Jedno jest pewne, że celowe kierowanie ostrzałem lub atakowaniem osób cywilnych lub obiektów cywilnych jest przestępstwem podlegającym jurysdykcji sądu” – powiedział w zeszłym tygodniu CNN główny prokurator MTK Karim Khan.

READ  Jokowi odwiedzi dziś Parvorejo, aby zainaugurować terminale autobusowe i mosty

Co to jest MTK? Znajduje się w Hadze w Holandii i został stworzony przez a traktat zwany Statutem Rzymskim pierwszy przedstawiony ONZ, MTK działa niezależnie. Około 123 krajów jest stronami traktatu, ale istnieją bardzo duże i godne uwagi wyjątki, w tym Rosja i Stany Zjednoczone. A jeśli o to chodzi, Ukraina.

Przeczytaj więcej o zbrodniach wojennych:

Analiza: Wszystko, co musisz wiedzieć o zbrodniach wojennych i sposobach ścigania Putina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *