Akcje odnotują lekkie ożywienie, ale negatywna perspektywa się utrzyma

LONDYN, 10 maja (Reuters) – Europejskie indeksy giełdowe otworzyły się we wtorek wyżej, a apetyt na ryzyko nieco odżył po ostrym spadku w poniedziałek, ale obawy o niższy wzrost nadal ciążyły rynkom, twierdzą analitycy.

Azjatyckie giełdy spadły w ciągu nocy do dwuletniego minimum, po czym straciły na wartości. Czytaj więcej

Dotychczasowe załamanie na giełdach w tym miesiącu przypisuje się zacieśnieniu sytuacji w kluczowych bankach centralnych i spowolnieniu wzrostu gospodarczego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Banki centralne w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii podniosły stopy procentowe w zeszłym tygodniu, zmuszając inwestorów do dalszego ograniczania się, gdy decydenci walczyli z inflacją.

Chociaż te ruchy były kontynuowane we wtorek, rynki odnotowały lekkie ożywienie, a kontrakty terminowe na akcje w USA sugerują, że będzie to kontynuowane do otwarcia Wall Street.

0752 GMT, indeks MSCI Global Equity Index (.MIWD00000PUS)Kurs płaski spadł, gdy osiągnął najniższy poziom w poprzedniej sesji od końca 2020 r., śledząc akcje w 50 krajach.

Europejski STOXX 600 wzrósł o 0,8% (.STOXX)Jednak wzrost był niewielki w porównaniu do dotychczasowej utraty 6,6% w maju.

Kontrakty terminowe na S&P 500 wzrosły o 0,8%, a kontrakty terminowe Nasdaq o 1,3%.

Peter McCullum, strateg ds. stóp procentowych Mizuho, ​​powiedział, że po upadku poprzedniej sesji była to ponownie naturalna korekta. Handlowcy mogą w ten sposób wykorzystać wszelkie bodźce płynące z kluczowych danych o indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA w środę, powiedział.

„Jeśli nadejdzie główna inflacja i pokaże, że CBI zmierza we właściwym kierunku każdego miesiąca, może to doprowadzić do jeszcze gorszego Fed i wzrostu cen” – powiedział McCullum.

Niewiele zmieniło się indeks dolara, który w poniedziałek osiągnął najwyższy poziom od 20 lat. Tymczasem dolar australijski cierpiał z powodu obaw o spowolnienie wzrostu gospodarczego, który spadł do dwuletniego minimum. Czytaj więcej

READ  Klasyczne telefony BlackBerry nie będą już działać od 4 stycznia

Wzrost chińskiego eksportu spowolnił do najsłabszego poziomu od prawie dwóch lat, ponieważ dane pokazują, że bank centralny obiecał zwiększyć wsparcie dla spowolnionej gospodarki. Czytaj więcej

Ceny ropy poszybowały w górę, odbudowując się po gwałtownym spadku w poniedziałek, co było połączeniem silnego dolara, rosnących obaw o recesję i lokautu rządu 19 w Chinach. Czytaj więcej

W obawie, że Rosja może odciąć dopływ gazu do Europy, niemieccy urzędnicy przygotowują pakiet ratunkowy. Czytaj więcej

Francuski minister spraw zagranicznych UE powiedział, że członkowie UE mogą osiągnąć porozumienie w tym tygodniu w sprawie propozycji Komisji Europejskiej zakazującej wszelkiego importu ropy z Rosji. Czytaj więcej

Dochody 10-letnich Niemiec wzrosły o 1,1% do 1 punktu bazowego, podczas gdy rentowności obligacji europejskich były nieco wyższe.

10-letnia rentowność w USA wyniosła 3,0499%, co oznacza spadek z 3,203% w poniedziałek – najwyższy od 2018 roku.

Złoto również w pewnym stopniu odrobiło straty po poniedziałkowym spadku, wzrastając o około 0,4%.

Gdzie indziej Bitcoin wzrósł o 5,5%, odrabiając nieco po 11,6% spadku w poniedziałek, największym dziennym spadku od maja 2021 r. Przy około 31 736 USD kryptowaluta straciła ponad połowę swojej wartości od czasu, gdy w listopadzie osiągnęła rekordowy poziom 69 000 USD.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Elizabeth Howcraft; Bradley Beret Edycja

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.