Indonezja: Podejście oparte na jurysdykcji pomaga promować zrównoważony olej palmowy

Pracownicy plantacji palm olejowych nawożą glebę w zachodnim Kalimantanie. Zdjęcie: Icaro Cook Vieira/CIFOR-ICRAF

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Centrum Międzynarodowych Badań Leśnych i Światowego Agroleśnictwa (CIFOR-ICRAF) w czterech okręgach Sumatry i Kalimantanu, podejście oparte na jurysdykcji (JA) może ulepszyć okręgowe i krajowe plany działania Indonezji w zakresie zrównoważonego rozwoju plantacji oleju palmowego . . W pracy podkreślono także korzyści płynące z zaangażowania samorządów lokalnych w poprawę wykorzystania badań i rozwoju.

Biorąc pod uwagę znaczącą rolę oleju palmowego w gospodarce Indonezji, która obejmuje zarówno dużych, jak i małych producentów, przyjęcie JA pomoże złagodzić niekorzystne skutki działalności na plantacjach palm, usprawnić naturalną gospodarkę leśną, kontrolować wylesianie i zwiększyć nową produkcję. Sprzedam kiście owoców. Inicjatywa JA w Indonezji angażuje podmioty na różnych poziomach, wertykalnie i horyzontalnie, w różnych jurysdykcjach na tym samym poziomie.

Podczas krajowych warsztatów i dialogu zorganizowanych przez Globalne Forum Krajobrazów (GLF) w siedzibie CIFOR-ICRAF w Bogor w dniu 12 października 2023 r. starszy naukowiec Harry Purnomo zauważył, że tylko 21 procent oleju palmowego w Indonezji posiada certyfikat Okrągłego Stołu jako zrównoważony. Olej palmowy (RSPO) i JA pomogą zwiększyć tę liczbę.

„JA mogą zająć się niektórymi kluczowymi kwestiami związanymi z podejściem projektowym, w tym wyciekiem, dodatkowością, trwałością, zabezpieczeniami socjalnymi, zwolnieniem z certyfikatu, efektami zewnętrznymi i podziałem korzyści” – stwierdził Purnomo. Co więcej, podejście to jest dobrze zgodne z art. 28 ust. 33 indonezyjskiej konstytucji, który zapewnia wykorzystanie zasobów naturalnych dla dobrobytu narodu.

W projektach jurysdykcyjnych (JP) wszyscy interesariusze wspólnie opracowują teorię zmiany (ToC), teorię działania (ToA) oraz ramy monitorowania i oceny (MEF). Wnioski, jakie wyciągnięto, różnią się w zależności od okręgu. Jak wyjaśniła Sonya Dewi, starsza ekolog naturalna CIFOR-ICRAF: „JA mogą ulepszyć ogólne zarządzanie w oparciu o zasady włączenia, koordynacji i informacji”.

READ  Mega Millions: Jeden los w Illinois wygrywa drugi co do wielkości jackpot Mega Millions o wartości prawie 1,34 miliarda dolarów

Badania dotyczyły czterech okręgów: Belawan (prowincja Riau), Sinthang (prowincja Kalimantan Zachodni), Pulang Bisao (prowincja Kalimantan Środkowy), Kudai Kartanegara (prowincja Kalimantan Wschodni). Kryteria wyboru dystryktu obejmowały obszar plantacji palm, obszar leśny, ryzyko wylesiania, obszar torfowisk, postęp JA i doświadczenie CIFOR-ICRAF. W inicjatywie wzięły udział 43 organizacje współpracujące z rządami, społeczeństwem obywatelskim i producentami.

Purnomo podzieliło się kluczowymi wnioskami, że JA i ToC pomagają uwzględnić głosy i interesy wielu interesariuszy, zrozumieć lokalne konteksty i wyzwania, zdefiniować wspólne cele, wyrazić zmiany, poprawić uczestnictwo i wspierać współpracę. „ Celem JA jest zajęcie się kwestiami społecznymi, produkcyjnymi, prawnymi i środowiskowymi, w tym kwestiami związanymi z prawem własności, wyzwaniami w zakresie łańcucha dostaw, konfliktami dotyczącymi gruntów oraz nakładaniem się użytkowania gruntów i interesów” – powiedział.

Ade Muhammad Iswadi, sekretarz generalny Forum Komunikacji Społeczeństwa Obywatelskiego Sintong (FKMS), opisał procesy ToC, ToA i MEF we wspólnych parlamentach, które obejmują zwiększanie danych, budowanie potencjału plantatorów, zarządzanie środowiskiem, rozstrzyganie sporów dotyczących gruntów, wdrażanie indonezyjskiego zrównoważonego oleju palmowego Certyfikacja systemu (ISPO) i dostęp do rynku produktów palmowych. Wyzwania w Sinthang obejmują potencjał zasobów ludzkich, słabości partnerstwa, niewielki udział w zyskach, niejasne kanały dystrybucji produktów palmowych oraz trudności w zabezpieczeniu zobowiązań inwestorów. Iswadi podkreślił pilność rozwoju zasobów ludzkich, biorąc pod uwagę wpływ drobnych rolników na szerszy sukces.

Hendrik Seka, starszy badacz na Uniwersytecie Balangaraya, opisał wdrożenie JA w dystrykcie Kudai Kartanegara (Kugar), które obejmuje ograniczenie wycinania gruntów i tworzenie różnorodności biologicznej, poprawę zarządzania łańcuchem dostaw i poprawę warunków życia ludzi wokół plantacji.

Okto Yugo Setyo, zastępca koordynatora Sieci Ochrony Lasów Riau (Jeśli codziennie), uwydatnił wyzwania stojące przed dystryktem Belawan, które obejmowały braki w: danych dotyczących plantacji palm, koordynacji między agencjami międzyrządowymi, koordynacji między inwestorami infrastrukturalnymi, dostępie do kapitału dla drobnych rolników oraz monitorowaniu i zarządzaniu przestrzeganiem prawa przez przedsiębiorstwa.

READ  Nadmierna drzemka może być oznaką demencji, wynika z badań

„JP ma na celu dostarczanie rozwiązań wszystkich tych wyzwań, takich jak poprawa danych drobnych rolników, poprawa wiedzy finansowej, szybkie wdrażanie polityki jednej mapy i nie tylko” – powiedział. W procesie wzięło udział 12 zainteresowanych stron z rządu, sektora prywatnego, drobnych rolników i społeczeństwa obywatelskiego. Forum jest siłą napędową wdrażania JA na rzecz ochrony lasów i zrównoważonego rozwoju produktów w Dystrykcie Indonezji (FoKSBI, Indonezyjska Platforma Oleju Palmowego) wraz z Kelaba Sawit Berkelang.

W Pulang Pisau FokSBI pomaga również osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, rozwiązując wyzwania wynikające z konfliktów dotyczących stażu pracy, ograniczeń w zakresie wykwalifikowanych zasobów ludzkich, ograniczeń finansowych, presji środowiskowych i polityki decentralizacji. Dyskutanci zgodzili się, że rząd centralny powinien zapewniać zachęty dla okręgów, aby osiągnęły cele wspólnego działania. Ważne jest również zrównoważenie funduszy lokalnych i krajowych poprzez sprawiedliwy podział zysków.

Marcello Di María, ekspert w dziedzinie nauki, polityki i podejmowania decyzji na Uniwersytecie w Reading, przedstawił perspektywę porównawczą, dzieląc się doświadczeniami w JA ds. zrównoważonego rozwoju soi w Brazylii. Wyzwania stojące przed Brazylią odzwierciedlają wyzwania stojące w indonezyjskim sektorze plantacji palm, w tym kwestie własności gruntów, nieprzestrzeganie i niewłaściwe zasady dotyczące standardów zrównoważonego rozwoju.

„Dla spójności i koordynacji potrzebujemy partycypacyjnego, demokratycznego podejmowania decyzji oraz jasnych zasad i zarządzania, które reprezentują wszystkie zainteresowane strony” – stwierdził.


Autoryzacje

Badania te są finansowane przez Fundację Walmart.

(odwiedziliśmy 1 raz, 1 wizyty dzisiaj)

Polityka praw autorskich:
Chcemy, abyś udostępniał treści Forest News na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-ShareAlike 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-SA 4.0). Oznacza to, że możesz swobodnie rozpowszechniać nasze materiały w celach komercyjnych. Prosimy jedynie o podanie Forests News odpowiedniego źródła i linku do oryginalnej treści Forests News, wskazanie, czy wprowadzono zmiany i rozpowszechnianie swoich materiałów na tej samej licencji Creative Commons. Jeśli opublikujesz, przedrukujesz lub ponownie wykorzystasz nasze materiały, musisz powiadomić Forest News, pisząc na adres [email protected].

READ  USA i Indonezja przeprowadzą ćwiczenia Keris Marine 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *