Akcje Deutsche Banku spadły o 9% po nagłym wzroście kosztów ubezpieczenia jego niewypłacalności

  • Akcje niemieckiego pożyczkodawcy spadły trzeci dzień z rzędu. Do tej pory w tym miesiącu straciły ponad jedną piątą swojej wartości.

Logo jest wyświetlane nad siedzibą Deutsche Bank AG w Aurora Business Park w Moskwie w Rosji.

Andriej Rudakow | Bloomberga | Dobre zdjęcia

Akcje Deutsche Banku spadły o ponad 9% na początku handlu w piątek, po gwałtownym wzroście swapów ryzyka kredytowego w czwartkową noc, ponieważ utrzymywały się obawy o stabilność europejskich banków.

Akcje niemieckiego pożyczkodawcy spadły trzeci dzień z rzędu. Do tej pory w tym miesiącu straciły ponad jedną piątą swojej wartości. Swapy na zwłokę w spłacie kredytu – forma ubezpieczenia obligatariuszy spółki od niewypłacalności – wzrosły w czwartek wieczorem do 173 punktów bazowych ze 142 punktów bazowych poprzedniego dnia.

Credit Suisse, który został w nagłych wypadkach uratowany przez UBS w następstwie upadku amerykańskiego banku z Doliny Krzemowej, wywołał zarazę wśród inwestorów, pogłębiony przez dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną USA w środę.

Obligacje AT1 (Additional Tier One) Deutsche Banku – klasa aktywów, która trafiła na pierwsze strony gazet w tym tygodniu po kontrowersyjnym odpisaniu AT1 Credit Suisse w ramach umowy ratunkowej – również gwałtownie się wyprzedawały.

Deutsche prowadził w piątek akcje głównych europejskich banków, a Commerzbank, Credit Suisse, Societe Generale i UBS spadły o ponad 5%.

Deutsche Bank odnotował 10 kwartalnych zysków z rzędu po zakończeniu wielomiliardowej restrukturyzacji, która rozpoczęła się w 2019 roku i miała na celu obniżenie kosztów i poprawę rentowności. Pożyczkodawca odnotował roczny dochód netto w wysokości 5 miliardów euro (5,4 miliarda dolarów) w 2022 roku, co oznacza wzrost o 159% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jego współczynnik CET1 – miernik wypłacalności banku – na koniec 2022 r. wyniósł 13,4%, podczas gdy wskaźnik pokrycia płynności wyniósł 142%, a wskaźnik finansowania netto 119%.

READ  Holandia deklaruje, że wyśle ​​pomoc patriotyczną na Ukrainę

Organy nadzoru finansowego i rządy podjęły w ostatnich tygodniach kroki w celu ograniczenia ryzyka zarażenia pojawiającymi się problemami u prywatnych pożyczkodawców, a Moody’s powiedział w środowej notatce, że powinni odnieść w tym „szeroki sukces”.

„Jednak w niepewnym otoczeniu gospodarczym i słabym zaufaniu inwestorów istnieje ryzyko, że decydenci nie będą w stanie złagodzić obecnych zawirowań bez trwałych i poważnych konsekwencji w sektorze bankowym i poza nim” – czytamy w strategii kredytowej agencji ratingowej. Zespół powiedział.

„Jeszcze przed pojawieniem się napięć bankowych spodziewaliśmy się dalszego osłabienia globalnych warunków kredytowych w 2023 r., co spowoduje znacznie wyższe stopy procentowe i niższy wzrost, w tym recesje w niektórych krajach”.

Moody’s zasugerował, że gdy warunki finansowe pozostają napięte, podczas gdy banki centralne kontynuują wysiłki na rzecz kontrolowania inflacji, istnieje większe ryzyko, że „napięcia mogą rozprzestrzenić się poza sektor bankowy i spowodować większe szkody finansowe i gospodarcze”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *