Kilku doradców Trumpa, w tym były szef sztabu, musi zeznawać przed wielką ławą przysięgłych 6 stycznia, mówi sędziaCNN

Sędzia federalny nakazał kilku byłym współpracownikom Donalda Trumpa, w tym Markowi Meadowsowi, zeznawać przed wielką ławą przysięgłych w ramach dochodzenia karnego w sprawie prób sfałszowania wyborów w 2020 roku.

Zespół prawny Trumpa zakwestionował wezwania specjalnego doradcy Jacka Smitha, domagając się zeznań i dokumentów od Meadowsa, szefa personelu Białego Domu byłego prezydenta i innych osób.

W zapieczętowanej decyzji z zeszłego tygodnia ówczesny sędzia główny Beryl Howell odrzucił prośby zespołu Trumpa o przywileje dla Meadowsa i innych najwyższych urzędników administracji Trumpa wezwanych przez Smitha, w tym byłego dyrektora wywiadu narodowego Johna Radcliffe’a, byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Roberta O. Brine’a i byłego urzędnika Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kena Cuccinellego – poinformowały CNN źródła.

Prośby Trumpa o przywileje dla byłych doradców Białego Domu, w tym Stephena Millera i Dona Scavino, również zostały odrzucone, podają źródła.

Oczekuje się, że zespół prawny Trumpa odwoła się od decyzji, podało źródło zaznajomione ze sprawą.

wiadomości ABC Wyrok ogłoszono jako pierwszy.

Niektórzy świadkowie, którzy pojawili się przed wielką ławą przysięgłych i odmówili odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące ich powiązań z Trumpem, mogą teraz wrócić.

Rzeczniczka Trumpa skrytykowała tę decyzję w oświadczeniu, oskarżając Departament Sprawiedliwości o „dalsze wykraczanie poza standardowe normy w próbach zniszczenia od dawna akceptowanych, długoletnich, opartych na konstytucji przywilejów adwokat-klient i przywilejów wykonawczych”.

„Żadna sprawa przeciwko prezydentowi Trumpowi nie ma podstaw faktycznych ani prawnych ani treści. Obłąkani Demokraci i ich towarzysze w mediach głównego nurtu wyraźnie przegrywają bitwę polityczną, podważając procedury prawne i wykorzystując wymiar sprawiedliwości jako broń w celu manipulowania opinią publiczną.

O’Brien i Cuccinelli niedawno stanęli przed wielką ławą przysięgłych po otrzymaniu wezwań sądowych w ramach śledztwa Smitha.

Dochodzenie z 6 stycznia 2020 r. w sprawie prób obalenia wyborów w 2020 r. przed wyborami w 2021 r. oraz ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych jest jednym z dwóch toczących się śledztw nadzorowanych przez specjalnego radcę prawnego Smitha.

READ  Opóźnienia w budowie, obawy związane z problemami z dostępem przed miękkim uruchomieniem kolei dużych prędkości w Indonezji

Jest to coś odrębnego od ogólnostanowego dochodzenia karnego w Georgii w sprawie wysiłków Trumpa i jego sojuszników w celu zawyżenia wyników wyborów w 2020 r. i innego w Nowym Jorku, które koncentruje się na roli byłego prezydenta w spłaceniu gwiazdy filmów dla dorosłych.

Smith nadzoruje również śledztwo w sprawie odkrycia tajnych dokumentów odzyskanych z domu Trumpa w Mar-a-Lago.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *