Administracja Bidena zatwierdziła Willow, duży projekt wiercenia ropy naftowej na Alasce

(CNN) Oczekuje się, że administracja Bidena wkrótce wyda zgodę Projekt Willow firmy ConocoPhillips, duży projekt wiercenia ropy naftowej na North Slope na Alasce, według źródła w Kongresie zaznajomionego ze szczegółami. Źródło potwierdziło, że decyzja zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu.

Oczekiwana zgoda jest zwycięstwem ponadpartyjnych przedstawicieli kongresu Alaski oraz koalicji plemion i grup Alaski, które okrzyknęły wysiłki wiertnicze jako bardzo potrzebne nowe dochody i miejsca pracy dla odległego regionu. To jest Poważny cios dla grup klimatycznych i plemion Alaski Przeciwnicy Willow twierdzą, że plan zaszkodziłby ambitnym celom klimatycznym prezydenta i stanowiłby zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

Rzeczniczka Białego Domu, Karine Jean-Pierre, odrzuciła w piątek ostateczną decyzję w sprawie planu i że Departament Spraw Wewnętrznych USA podejmie „niezależną decyzję w sprawie programu Willow”.

„Żadne ostateczne decyzje nie zostały podjęte – każdy, kto twierdzi, że ostateczna decyzja została podjęta, jest w błędzie” – powiedział Jean-Pierre. „Prezydent Biden realizuje najbardziej agresywną agendę klimatyczną ze wszystkich prezydentów USA w historii i promuje bezprecedensową ekspansję czystej energii”.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odmówił komentarza. Dennis Nuss, rzecznik ConocoPhillips, powiedział CNN, że żadna decyzja dotycząca projektu Willow nie została przekazana firmie i nie można jej komentować.

Nie było od razu jasne, czy kierownictwo zatwierdziło wersję planu z trzema pasami wiertniczymi, czy też mniejszą wersję z dwoma pasami wiertniczymi. Na początku tego miesiąca urzędnicy Białego Domu wprowadzili mniejszy plan obejmujący dwa wiertła, aby uspokoić obawy grup ekologicznych. Źródło podało, że w ostatnich tygodniach i dniach poprzedzających zatwierdzenie planu, wśród personelu Białego Domu i Spraw Wewnętrznych krążyło kilka ukończonych wersji protokołu decyzji.

John Podesta, starszy doradca Białego Domu ds. egzekwowania klimatu i czystej energii, powiedział CNN w czwartek, że Biuro ds. Klimatu Białego Domu pracuje nad projektem „w koordynacji” z Departamentem Spraw Wewnętrznych, ale podkreślił, że ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Wnętrze.

READ  Hainan przewodzi Lidze Uniwersytetów Tropikalnych

W zeszły piątek delegacja kongresowa Alaski spotkała się z Bidenem i starszymi pracownikami Białego Domu i Spraw Wewnętrznych. Podczas spotkania prawodawcy z Alaski argumentowali, że program wierceń naftowych stanowi odejście od paliw kopalnych w kierunku czystszej energii i przyniesie korzyści społecznościom rdzennych mieszkańców Alaski na odległym North Slope – gdzie żywność i paliwo są niezwykle drogie.Widok z lotu ptaka na Nuikchut na Alasce, 28 maja 2019 r.

„Przedstawiliśmy naszą sprawę” – powiedział republikański senator z Alaski. Dan Sullivan powiedział CNN. „Przeważnie byli w trybie słuchania”.

National Petroleum Reserve na Alasce, będący własnością federalną obszar, na którym planowany jest projekt, zawiera do 600 milionów baryłek ropy. Według własnych szacunków administracji, projekt Willow wyprodukowałby wystarczającą ilość ropy naftowej, aby uwolnić 9,2 miliona ton metrycznych zanieczyszczenia węglowego ocieplającego planetę rocznie – co odpowiada wypuszczeniu na drogi 2 milionów samochodów napędzanych gazem.

Mieszkańcy Alaski, którzy popierają ten plan, twierdzą, że pomogłoby to w stworzeniu bardzo potrzebnych miejsc pracy i dochodów w odległych obszarach oraz pomogłoby obniżyć astronomiczne koszty paliwa.

Nagruk Harzarek, szef grupy adwokackiej, powiedział na niedawnej konferencji prasowej, że plan ma „większość konsensusu” wśród tubylców Alaski na North Slope. „Korzystamy z miejsc pracy, które zapewniają takie programy” – powiedział Harsarek. „[They] Daj dochody rodzinom na północnym zboczu”.

Inni rdzenni mieszkańcy Alaski mieszkający w pobliżu planowanego projektu, w tym urzędnicy miejscy i plemiona z Nuiksoot, powiedzieli, że są głęboko zaniepokojeni wpływem na zdrowie i środowisko dużego przedsięwzięcia naftowego tak blisko ich wioski.

Oczekuje się, że obrońcy środowiska złożą sprawę do sądu przeciwko planowi. Grupa zajmująca się prawem ochrony środowiska Earthjustice przygotowuje pozew przeciwko projektowi; Uprawnienia administracji Bidena do ochrony zasobów powierzchniowych na terenach publicznych Alaski obejmują podejmowanie kroków w celu zmniejszenia zanieczyszczenia węgla powodującego ocieplenie planety – oraz ich prawne uzasadnienie argumentu, że zanieczyszczenie węglem wierzby ostatecznie się do tego przyczyni.

READ  Dyrektor generalny Twittera spotyka się z gniewem pracowników z powodu ataków Muska podczas ogólnofirmowego spotkania

„Jeśli to prawda, administracja Bidena zdradza swoje podstawowe zaangażowanie w ograniczanie zmian klimatycznych” – powiedziała w oświadczeniu prezes EarthJustice Abigail Dillon. „Uważamy, że administracja Bidena podjęła właściwą decyzję o odrzuceniu Willow, a jeśli podejmie złą decyzję, jesteśmy zobowiązani do jej zakwestionowania”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *