81% lotów międzynarodowych do Nowego Jorku miało spadki SARS-CoV-2, niewielkie wyniki testów – Ars Technica

Zbliżenie / Pasażerowie lotu Air France 20 kwietnia 2021 r.

W małej próbie ścieki lotnicze były łatwe i skuteczne w śledzeniu szczepów SARS-CoV-2, które wylądowały w Stanach Zjednoczonych. — poinformowało w czwartek Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Badanie wykazało, że testy można przeprowadzić tanio i łatwo; To dodało tylko trzy dodatkowe minuty do czasu obsługi technicznej lotów na lotniskach i wyeliminowało potrzebę przeszkadzania pasażerom za pomocą wymazów z nosa lub innych metod pobierania próbek. Ponadto, ponieważ świat w dużej mierze rezygnuje z innych strategii testowania i nadzoru SARS-CoV-2, testy można łatwo zwiększyć w razie potrzeby, podsumowali autorzy CDC.

„Badanie to wykazało wykonalność nadzoru ścieków linii lotniczych jako podejścia o niskich zasobach w porównaniu z osobistymi testami do monitorowania szczepów SARS-CoV-2 bez bezpośredniego zaangażowania pasażerów lub zakłóceń w operacjach lotniskowych” – podsumowali autorzy.

CDC przeprowadziło badanie we współpracy z firmą biotechnologiczną Ginkgo Bioworks. Johna F. z Nowego Jorku w okresie od 1 sierpnia do 9 września 2022 r. Zebrali i przetestowali próbki ścieków z 80 lotów na międzynarodowe lotnisko Kennedy’ego. Wszystkie loty są lotami międzynarodowymi z Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji.

Ogółem 65 próbek ścieków unoszących się w powietrzu (81 procent) z 80 lotów dało wynik pozytywny na obecność SARS-CoV-2. Odsetek próbek pozytywnych był podobny w trzech krajach: 81 procent próbek holenderskich było pozytywnych, przy czym 22 z 27 próbek było pozytywnych; Francja z 22 pozytywnymi z 27 próbek; Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, 21 z 26 próbek było pozytywnych.

Naukowcom udało się uzyskać 27 sekwencji genów z 25 próbek. Wszystkie geny wyrażały sublinie omikronowe, głównie BA.5 i BA.4.6 oraz BA.2.75.

Badanie stanowi kolejny dowód na to, że monitorowanie ścieków na lotniskach i liniach lotniczych może odgrywać rolę w monitorowaniu rozprzestrzeniania się patogenów, takich jak SARS-CoV-2. Jest również zaangażowany w główne wysiłki CDC w epoce pandemii, mające na celu włączenie pobierania próbek ścieków do swoich systemów nadzoru patogenów.

READ  Indonezja stara się kontrolować ceny ryżu na rynku krajowym

Okazało się przydatne w różnych miejscach w całym kraju do śledzenia wczesnych ognisk COVID-19 i śledzenia rozprzestrzeniania się polio w Nowym Jorku. W przypadku SARS-CoV-2 wydalanie wirusa z kałem może rozpocząć się na wczesnym etapie infekcji, zanim u osoby wystąpią objawy.

Oczywiście śledzenie lotów ma swoje ograniczenia. Jest to często pomocne podczas długich lotów, podczas których ludzie częściej korzystają z toalety. I nie jest jasne, czy wszystkie linie lotnicze przyjmą ten model. Wreszcie, ponieważ podróżni międzynarodowi mogą mieć różne loty łączone przed przybyciem do Stanów Zjednoczonych, śledzenie pochodzenia zmian przylatujących do Stanów Zjednoczonych może nie być możliwe.

Mimo to autorzy twierdzą, że nadzór ma swoje miejsce. „W połączeniu z nadzorem pasażerów, nadzór ścieków linii lotniczych może stanowić uzupełniający system wczesnego ostrzegania do wykrywania szczepów SARS-CoV-2 i innych patogenów stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *