Chiny wzywają do zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą, kwestionując twierdzenia o neutralności

Hongkong (CNN) Chiny ponowiły swoje wezwania do politycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie w pierwszą rocznicę inwazji Rosji, gdy Pekin eskaluje. Ciśnienie ze Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w sprawie rosnącego partnerstwa z Moskwą.

W nowo opublikowanym Raport o stanie W piątek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do wznowienia rozmów pokojowych, zakończenia jednostronnych sankcji gospodarczych i podkreśliło swój sprzeciw wobec użycia broni jądrowej – stanowisko chińskiego prezydenta Xi Jinpinga komunikowało się z zachodnimi przywódcami w ciągu ostatniego roku.

12-punktowy dokument jest częścią ostatnich wysiłków Pekinu, aby zrównoważyć swoje „bezwarunkowe” stosunki z Moskwą i zerwać więzi z Zachodem w miarę przeciągania się wojny.Prezydent Rosji Władimir Putin spotyka się z Wang Yi, członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, w Moskwie, 22 lutego 2022 r.

„Konflikt i wojna nikomu nie przynoszą korzyści. Wszystkie strony muszą być racjonalne i powściągliwe, unikać podsycania ognia i napięć oraz zapobiegać pogłębianiu się kryzysu lub wymykaniu się spod kontroli” – napisano w gazecie.

Roszczenia Pekinu do neutralności zostały poważnie podważone przez odmowę uznania natury konfliktu – jak dotąd unikał nazywania go „inwazją” – oraz jego dyplomatyczne i gospodarcze wsparcie dla Moskwy.

Zachodni urzędnicy wyrazili obawy, że Chiny rozważają udzielenie Rosji niebezpiecznej pomocy wojskowej, czemu Pekin zaprzecza.

Dokument polityczny powtarza wiele standardowych punktów rozmów Chin, w tym wzywa obie strony do wznowienia rozmów pokojowych. Stwierdzono, że „rozmowy i negocjacje to jedyne realne rozwiązania kryzysu na Ukrainie”, dodając, że Chiny odegrają „konstruktywną rolę”, nie podając szczegółów.

I chociaż mówi się, że „suwerenność, niezależność i integralność terytorialna wszystkich krajów muszą być skutecznie utrzymane”, dokument nie uznaje naruszenia przez Rosję suwerenności Ukrainy.

Znaczna część języka użytego w dokumencie była skierowana do Zachodu. W ostrej krytyce Stanów Zjednoczonych magazyn stwierdził, że należy porzucić „mentalność zimnej wojny”.

READ  Clemson vs. Georgia Tech Score, Takeaways: Tygrysy pokonują powolny start, aby wygrać duże w Atlancie

„Bezpieczeństwo regionu nie powinno być osiągane poprzez wzmacnianie lub rozbudowę baz wojskowych. Uzasadnione interesy bezpieczeństwa i obawy wszystkich krajów muszą być traktowane poważnie i należycie się nimi zająć” – napisano, dodając, że pogląd Moskwy, że Zachód sprowokował wojnę rozszerzając To. NATO.

Wydaje się również krytykować szeroko zakrojone sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez USA i inne kraje zachodnie. „Jednostronne sankcje i maksymalne naciski nie mogą rozwiązać problemu; stwarzają jedynie nowe problemy” – napisano. „Aby odegrać swoją rolę w łagodzeniu kryzysu na Ukrainie, odpowiednie kraje muszą zaprzestać jednostronnych sankcji i nadużywania„ jurysdykcji długiej ręki ”w stosunku do innych krajów”.

Dokument został szybko skrytykowany przez amerykańskich urzędników, a doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA Jack Sullivan powiedział, że wojna może zakończyć się jutro, jeśli Rosja przestanie atakować Ukrainę i wycofa swoje siły.

„Moją pierwszą reakcją na to jest to, że może się to w pewnym momencie skończyć, co oznacza poszanowanie suwerenności wszystkich krajów” – powiedział Sullivan w rozmowie z CNN. „Ukraina nie zaatakowała Rosji. NATO nie zaatakowało Rosji. Ameryka nie zaatakowała Rosji. To była wojna z wyboru Putina”.

W Pekinie ambasador Unii Europejskiej w Chinach Jorge Toledo powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej, że stanowisko Chin nie jest propozycją pokojową i że UE „uważnie czyta dokumenty” – donosi Reuters.

Tymczasem Ukraina nazwała status quo „dobrym znakiem”, ale Chiny wezwały do ​​zrobienia więcej.

„Chiny muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby powstrzymać wojnę i przywrócić pokój na Ukrainie oraz wezwać Rosję do wycofania swoich sił” – powiedziała na tej samej konferencji w Pekinie chargé d’affaires wobec Chin Żanna Leshshinska.

„W neutralności Chiny powinny rozmawiać z obiema stronami: Rosją i Ukrainą, a teraz widzimy, że Chiny nie rozmawiają z Ukrainą” – powiedział, zauważając, że przed publikacją gazety nie konsultowano się z Kijowem.

READ  Bardzo mocny Mac. Trzęsienie ziemi 6.3 - 105 km na północ od Balu, Środkowy Sulawesi, Indonezja, w sobotę 9 września 2023 r. o 22:43 (GMT +8).

Stanowisko to zostało po raz pierwszy omówione przez czołowego dyplomatę Wang Yi na konferencji bezpieczeństwa w Monachium w zeszłym tygodniu, kiedy próbował obsadzić Pekin jako odpowiedzialnego negocjatora pokojowego podczas dyplomatycznej ofensywy wdzięku w Europie.

Wang spotkał się z Putinem w środę w Moskwie, ostatnim przystanku jego europejskiej trasy koncertowej.

Kiedy chiński ambasador wszedł do sali konferencyjnej, Putin powitał Wanga z otwartymi ramionami. powiedział Stosunki między Rosją a Chinami „osiągnęły nowe kamienie milowe”.

„Stosunki rosyjsko-chińskie rozwijają się tak, jak planowaliśmy w poprzednich latach. Wszystko postępuje i rośnie” – powiedział dziennikarzom Putin. „Współpraca na arenie międzynarodowej między Federacją Rosyjską a Chińską Republiką Ludową, jak wielokrotnie powtarzaliśmy, jest bardzo ważna dla ustabilizowania sytuacji międzynarodowej”.

Wang powiedział, że oba kraje „często stoją w obliczu kryzysu i chaosu, ale w kryzysie zawsze są możliwości”.

„Aby jeszcze bardziej wzmocnić nasze kompleksowe partnerstwo strategiczne, wymaga to od nas bardziej dobrowolnego rozpoznawania zmian i bardziej aktywnego reagowania na zmiany” – powiedział Wang.

Biuro CNN w Pekinie i Jake Kwan przyczynili się do reportażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *