29 zabitych, w tym dzieci, w pożarze łodzi na Filipinach; Uratowano 225 osób

  • Drugi wypadek łodzi na Filipinach w ciągu niecałego roku
  • Uratowano 225 osób – Straż Przybrzeżna
  • Liczba ofiar wzrasta po znalezieniu ciał w kabinie
  • Filipiny mają solidne osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa morskiego

MANILA, 30 marca (Reuters) – Filipińscy ratownicy przeszukali w czwartek tlący się wrak zwęglonej łodzi w poszukiwaniu ocalałych lub ofiar pożaru promu między wyspami, w którym zginęło 29 osób, w tym 6-miesięczne dziecko. , powiedzieli urzędnicy.

Śledczy nie ustalili jeszcze przyczyny pożaru, który wybuchł około godziny 23:00 (1500 GMT) w środę u wybrzeży południowej wyspy Basilan, podczas gdy wielu pasażerów spało w klimatyzowanych kabinach na dolnym pokładzie promu.

„Myślałam, że śnię, ale kiedy otworzyłam oczy, było ciemno i otaczał nas dym” – powiedziała 46-letnia Mina Nani, pasażerka MV Lady Mary Joy 3, w rozmowie z radiem DZRH.

Powiedział, że przeżył, wyskakując za burtę i dzieląc urządzenie pływające z innym pasażerem, dopóki nie zostali uratowani.

Urzędnicy powiedzieli, że były sprzeczne dane dotyczące liczby osób na pokładzie, dodając, że nie był przeciążony. Straż przybrzeżna poinformowała, że ​​uratowano 225 osób, w tym 36 członków załogi.

Jedenaście osób utonęło, w tym troje dzieci, które wyskoczyły z płonącego statku, a 18 osób zginęło w pożarze na pokładzie, powiedział DZRH gubernator Hadjiman Hadaman Salliman.

„Nie zbadaliśmy jeszcze całego statku, ponieważ jest on wciąż ciepły” – powiedział Sulliman o wyrzuconym na brzeg statku.

Commodore Regard Marf, szef straży przybrzeżnej regionu Mindanao, powiedział Reuterowi, że po tym, jak rozprzestrzeniający się ogień obudził ludzi ze snu, doszło do „zamieszania”, a 18 ofiar znalezionych na pokładzie było „całkowicie spalonych”.

READ  Według doniesień Zjednoczone Emiraty Arabskie wnoszą wkład w południowokoreański program myśliwców KF-21.

Filipiny, archipelag składający się z ponad 7600 wysp, mają słabe wyniki w zakresie bezpieczeństwa morskiego, ze statkami często przepełnionymi i wieloma starzejącymi się jednostkami w użyciu.

W maju co najmniej siedem osób zginęło, gdy szybki prom przewożący 134 osoby zapalił się.

W 1987 roku przeciążony prom pasażerski Dona Pass zderzył się z tankowcem u wybrzeży wyspy Mindoro, na południe od stolicy Manili, zabijając około 5000 osób w największej na świecie katastrofie morskiej w czasie pokoju.

(Reportaż Neila Jerome’a ​​Moralesa Edycja: Ed Davis, Martin Petty, Robert Birsal)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *