Xi Jinping w Chinach zostaje zaprzysiężony na trzecią kadencję jako prezydent, a Li Qiang ma zostać premierem

(CNN) Bezprecedensowa trzecia kadencja Xi Jinpinga jako prezydenta Chin została oficjalnie zatwierdzona przez elity polityczne tego kraju w piątek, umacniając jego kontrolę i czyniąc go najdłużej urzędującą głową państwa komunistycznych Chin od ich powstania w 1949 roku.

Xi został ponownie mianowany prezydentem w piątek na kolejne pięć lat przez chińskie władze ustawodawcze w uroczystym głosowaniu w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie – wysoce choreograficznym ćwiczeniu w teatrze politycznym, mającym na celu zademonstrowanie prawowitości i jedności elity rządzącej.

Otrzymał jednogłośne głosowanie 2952 głosów, po czym nastąpiła owacja na stojąco.

Ponowne mianowanie Xi, najpotężniejszego i autorytarnego przywódcy Chin od dziesięcioleci, po ukończeniu 69 lat, było postrzegane jako formalność. Złamanie normy na trzecią kadencję jako lider Komunistycznej Partii Chin Ostatni upadek.

W Chinach prezydencja – lub „Głowa stanu” W języku chińskim jest to często tytuł ceremonialny. Prawdziwa władza spoczywa w kierownictwie partii i wojska – dwie kluczowe role Xi odegra na głównym kongresie partii komunistycznej w październiku.

Niemniej jednak jego ponowne powołanie na głowę państwa oficjalnie kończy drugą dekadę jego rządów.

Następuje to w trakcie szeroko zakrojonych przetasowań ról przywódczych w rządzie centralnym lub Radzie Państwa i innych organach państwowych, co jeszcze bardziej pogłębia i tak już silny uścisk Xi na dźwigniach władzy.

Oczekuje się, że Li Qiang, jeden z najbardziej zaufanych protegowanych Xi, zostanie wybrany na premiera Chin w sobotę.

Tradycyjnie stanowisko premiera było wpływową rolą odpowiedzialną za gospodarkę, chociaż w ciągu ostatniej dekady jego władza została poważnie osłabiona przez Xi, który prawie cały proces decyzyjny wziął w swoje ręce.

W piątek Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (NPC) wyznaczyło także innych kluczowych przywódców państwowych, w tym Zhao Lezhi na przewodniczącego organizacji i Hana Zhenga na wiceprezydenta kraju.

Wszyscy nowo mianowani przywódcy złożyli publiczną przysięgę wierności chińskiej konstytucji w Wielkiej Sali Ludowej.

READ  Kontrakty terminowe na akcje nieznacznie wzrosły po kluczowych średnich, najgorszy dzień od czerwca

NPC również zatwierdził Główny program reformy instytucji podlegających Radzie Państwaw tym utworzenie finansowego organu regulacyjnego i Krajowego Biura Danych oraz reorganizacja Ministerstwa Nauki i Technologii.

Remont jest kolejnym krokiem Xi w celu wzmocnienia kontroli partii komunistycznej nad kluczowymi obszarami kształtowania polityki.

Zbliżające się wyzwania

Chociaż Xi mocno trzyma władzę, musi stawić czoła niezliczonym wyzwaniom w kraju i za granicą.

Kryzys demograficzny narasta, gdy chińska gospodarka stara się odbudować po trzech latach ścisłych ograniczeń związanych z zerową epidemią COVID-19, spada zaufanie inwestorów i odnotowuje pierwszy spadek liczby ludności od sześciu dekad.

Chiny stanęły w obliczu serii interwencji dyplomatycznych z Waszyngtonu i innych zachodnich stolic, ponieważ stosunki pogorszyły się w ostatnich latach w związku z przestrzeganiem praw człowieka w Pekinie, rozbudową wojska, radzeniem sobie z Covid i rosnącym partnerstwem z Rosją.

W Niezwykle rzeczowe komentarze W poniedziałek Xi oskarżył Stany Zjednoczone o prowadzenie kampanii mającej na celu stłumienie Chin i spowodowanie poważnych nieszczęść wewnętrznych.

„Zachód, kierowany przez Stany Zjednoczone, całkowicie nas stłumił i uciskał, co przyniosło bezprecedensowe poważne wyzwania dla naszego rozwoju” – powiedział Xi grupie doradców rządowych reprezentujących prywatne firmy na marginesie spotkania NPC.

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Xi przedłużenia kadencji, poinformowały rosyjskie media państwowe.

„Wierzę, że wspólnie zapewnimy dalszy rozwój owocnej współpracy rosyjsko-chińskiej w różnych dziedzinach” – powiedział Putin.

Putin zauważył również, że Rosja wysoko ceni osobisty wkład Xi w „wzmacnianie więzi wszechstronnej współpracy i strategicznej interakcji” między Moskwą a Pekinem, powiedział TASS.

G wkroczył teraz na nowe historyczne terytorium.

Żaden chiński przywódca, w tym ojciec założyciel komunistycznych Chin, przewodniczący Mao Zedong, nie pełnił funkcji głowy państwa przez ponad 10 lat.

Liu Shaoqi, który objął stanowisko głowy państwa po Mao w 1959 r., został obalony w 1968 r. i zmarł rok później w wyniku prześladowań podczas burzliwej rewolucji kulturalnej Mao.

READ  MSF z zadowoleniem przyjmuje przełomową rezolucję Światowego Zgromadzenia Zdrowia w celu wzmocnienia zdolności testowania krajów - Świat

Po śmierci Mao prezydent Deng Xiaoping wprowadził ograniczenia kadencji prezydenckiej do chińskiej konstytucji w 1982 r., aby uniknąć chaosu i katastrofy obserwowanej pod rządami Mao przez całe życie.

Deng prowadził również reformy instytucjonalne w celu większego rozdziału stanowisk i funkcji między partią a państwem.

Jednak te wysiłki były drastyczne Osłabiony przez XiZnacznie rozszerzył kontrolę partii nad władzą – swoją własną kontrolę nad partią.

W 2018 r. ustawodawca Chin zniósł w uroczystym głosowaniu limity kadencji prezydenckich, skutecznie pozwalając Xi na dożywotnie rządy.

Sandy Sidhu z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *