Xi Jinping w Chinach zostaje zaprzysiężony na trzecią kadencję jako prezydent, a Li Qiang ma zostać premierem

(CNN) Bezprecedensowa trzecia kadencja Xi Jinpinga jako prezydenta Chin została oficjalnie zatwierdzona przez elity polityczne tego kraju w piątek, umacniając jego kontrolę i czyniąc go najdłużej urzędującą głową państwa komunistycznych Chin od ich powstania w 1949 roku.

Xi został ponownie mianowany prezydentem w piątek na kolejne pięć lat przez chińskie władze ustawodawcze w uroczystym głosowaniu w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie – wysoce choreograficznym ćwiczeniu w teatrze politycznym, mającym na celu zademonstrowanie prawowitości i jedności elity rządzącej.

Otrzymał jednogłośne głosowanie 2952 głosów, po czym nastąpiła owacja na stojąco.

Ponowne mianowanie Xi, najpotężniejszego i autorytarnego przywódcy Chin od dziesięcioleci, po ukończeniu 69 lat, było postrzegane jako formalność. Złamanie normy na trzecią kadencję jako lider Komunistycznej Partii Chin Ostatni upadek.

W Chinach prezydencja – lub „Głowa stanu” W języku chińskim jest to często tytuł ceremonialny. Prawdziwa władza spoczywa w kierownictwie partii i wojska – dwie kluczowe role Xi odegra na głównym kongresie partii komunistycznej w październiku.

Niemniej jednak jego ponowne powołanie na głowę państwa oficjalnie kończy drugą dekadę jego rządów.

Następuje to w trakcie szeroko zakrojonych przetasowań ról przywódczych w rządzie centralnym lub Radzie Państwa i innych organach państwowych, co jeszcze bardziej pogłębia i tak już silny uścisk Xi na dźwigniach władzy.

Oczekuje się, że Li Qiang, jeden z najbardziej zaufanych protegowanych Xi, zostanie wybrany na premiera Chin w sobotę.

Tradycyjnie stanowisko premiera było wpływową rolą odpowiedzialną za gospodarkę, chociaż w ciągu ostatniej dekady jego władza została poważnie osłabiona przez Xi, który prawie cały proces decyzyjny wziął w swoje ręce.

W piątek Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (NPC) wyznaczyło także innych kluczowych przywódców państwowych, w tym Zhao Lezhi na przewodniczącego organizacji i Hana Zhenga na wiceprezydenta kraju.

Wszyscy nowo mianowani przywódcy złożyli publiczną przysięgę wierności chińskiej konstytucji w Wielkiej Sali Ludowej.

READ  Wynik w World Series: dziesiąty homer JT Realmuto przypieczętowuje powrót Phillies z Astros, aby wziąć udział w pierwszej grze

NPC również zatwierdził Główny program reformy instytucji podlegających Radzie Państwaw tym utworzenie finansowego organu regulacyjnego i Krajowego Biura Danych oraz reorganizacja Ministerstwa Nauki i Technologii.

Remont jest kolejnym krokiem Xi w celu wzmocnienia kontroli partii komunistycznej nad kluczowymi obszarami kształtowania polityki.

Zbliżające się wyzwania

Chociaż Xi mocno trzyma władzę, musi stawić czoła niezliczonym wyzwaniom w kraju i za granicą.

Kryzys demograficzny narasta, gdy chińska gospodarka stara się odbudować po trzech latach ścisłych ograniczeń związanych z zerową epidemią COVID-19, spada zaufanie inwestorów i odnotowuje pierwszy spadek liczby ludności od sześciu dekad.

Chiny stanęły w obliczu serii interwencji dyplomatycznych z Waszyngtonu i innych zachodnich stolic, ponieważ stosunki pogorszyły się w ostatnich latach w związku z przestrzeganiem praw człowieka w Pekinie, rozbudową wojska, radzeniem sobie z Covid i rosnącym partnerstwem z Rosją.

W Niezwykle rzeczowe komentarze W poniedziałek Xi oskarżył Stany Zjednoczone o prowadzenie kampanii mającej na celu stłumienie Chin i spowodowanie poważnych nieszczęść wewnętrznych.

„Zachód, kierowany przez Stany Zjednoczone, całkowicie nas stłumił i uciskał, co przyniosło bezprecedensowe poważne wyzwania dla naszego rozwoju” – powiedział Xi grupie doradców rządowych reprezentujących prywatne firmy na marginesie spotkania NPC.

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Xi przedłużenia kadencji, poinformowały rosyjskie media państwowe.

„Wierzę, że wspólnie zapewnimy dalszy rozwój owocnej współpracy rosyjsko-chińskiej w różnych dziedzinach” – powiedział Putin.

Putin zauważył również, że Rosja wysoko ceni osobisty wkład Xi w „wzmacnianie więzi wszechstronnej współpracy i strategicznej interakcji” między Moskwą a Pekinem, powiedział TASS.

G wkroczył teraz na nowe historyczne terytorium.

Żaden chiński przywódca, w tym ojciec założyciel komunistycznych Chin, przewodniczący Mao Zedong, nie pełnił funkcji głowy państwa przez ponad 10 lat.

Liu Shaoqi, który objął stanowisko głowy państwa po Mao w 1959 r., został obalony w 1968 r. i zmarł rok później w wyniku prześladowań podczas burzliwej rewolucji kulturalnej Mao.

READ  Dlaczego Kevin Durant odwiedził Phoenix; Damian Lillard, najnowsze informacje o Królach i Wojownikach

Po śmierci Mao prezydent Deng Xiaoping wprowadził ograniczenia kadencji prezydenckiej do chińskiej konstytucji w 1982 r., aby uniknąć chaosu i katastrofy obserwowanej pod rządami Mao przez całe życie.

Deng prowadził również reformy instytucjonalne w celu większego rozdziału stanowisk i funkcji między partią a państwem.

Jednak te wysiłki były drastyczne Osłabiony przez XiZnacznie rozszerzył kontrolę partii nad władzą – swoją własną kontrolę nad partią.

W 2018 r. ustawodawca Chin zniósł w uroczystym głosowaniu limity kadencji prezydenckich, skutecznie pozwalając Xi na dożywotnie rządy.

Sandy Sidhu z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *