WYŁĄCZNIE: Chiny mogą ogłosić w środę 10 nowych środków łagodzących COVID

HONGKONG, 5 grudnia (Reuters) – Chiny mogą ogłosić od środy 10 nowych środków łagodzących COVID-19, poinformowały Reuters dwa źródła posiadające wiedzę na ten temat, dodając do 20 ogólnokrajowych środków mających na celu złagodzenie rozprzestrzeniania się COVID-19 ogłoszonych w listopadzie.

Trzy lata środków zerowej tolerancji, od zamkniętych granic po częste blokady, uderzyły w chińską gospodarkę, wywołując największe niepokoje na kontynencie od czasu dojścia prezydenta Xi Jinpinga do władzy w 2012 roku w zeszłym miesiącu.

Zarządzanie chorobą może zostać obniżone z obecnego wysokiego poziomu infekcji kategorii A do mniej surowej kategorii B już w styczniu, podają źródła w poniedziałek, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości.

Narodowa Komisja Zdrowia nie odpowiedziała natychmiast na faks Reutera z prośbą o komentarz.

W zeszłym tygodniu wicepremier Sun Chunlan jako pierwszy wysoki rangą urzędnik publicznie przyznał, że Chiny stoją w obliczu „nowej sytuacji”, ponieważ patogenność wirusa Omicron osłabła, a zdolność nowego wariantu do wywoływania chorób zmniejszyła się.

Kilka dużych miast zniosło powszechne blokady, ograniczyło rutynowe testy PCR i zakończyło testy negatywne w miejscach publicznych, takich jak stacje metra i parki.

Narodowa Komisja Zdrowia ogłosiła 11 listopada nowe środki w celu znalezienia lepszej równowagi między poprawą zarządzania COVID, kontrolą epidemii i poprawą gospodarki.

Wśród dodatkowych środków, które mają zostać ogłoszone, Chiny zezwolą na kwarantannę domową dla niektórych osób, które uzyskały wynik pozytywny, podało Reuters w zeszłym tygodniu dwa źródła.

Byłaby to istotna zmiana strategii w porównaniu z początkiem tego roku, kiedy całe społeczności zostały zamknięte na tygodnie po jednym pozytywnym przypadku.

W zeszłym miesiącu nowe, łatwiejsze zasady kwarantanny wymagały zamknięcia zainfekowanych budynków.

Od stycznia 2020 r. Chiny sklasyfikowały COVID-19 jako chorobę zakaźną kategorii B, ale zarządzają nią zgodnie z protokołami kategorii A, upoważniając władze lokalne do izolowania pacjentów i ich bliskich kontaktów oraz blokowania regionów.

READ  BSSN odnotował 361 milionów cyberataków w Indonezji

Kategoria A obejmuje choroby takie jak dżuma dymienicza i cholera, natomiast kategoria B jest umieszczana w kategorii C z chorobami takimi jak SARS, AIDS i wąglik, grypa, trąd i świnka.

Ale ponad 95% przypadków w Chinach jest bezobjawowych i łagodnych, z niewielką liczbą zgonów. W takich okolicznościach trzymanie się strategii typu A jest nienaukowe, powiedziały w niedzielę państwowe media Yicai, powołując się na niezidentyfikowanego eksperta.

Ekspert Yicai powiedział, że Covid-19 może zostać zdegradowany do kategorii zarządzania B, a nawet kategorii C. Czytaj więcej

Napisane przez Ryana Wu; Montaż przez Alison Williams i Clarence Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *