Wraz z rozpoczęciem negocjacji OECD Indonezja staje przed trudnym zadaniem dołączenia do elitarnego klubu – BenarNews

Analitycy twierdzą, że aspiracje Indonezji, by dołączyć do klubu demokracji w większości zamożnych, będą trudnym zadaniem, ponieważ ma przed sobą długą drogę, aby dostosować swoje polityki w zakresie zarządzania, przeciwdziałania korupcji, ochrony środowiska i inne do surowych norm grupy.

W zeszłym tygodniu licząca 38 członków Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poinformowała, że ​​podjęła decyzję o rozpoczęciu rozmów z Indonezją w sprawie przyznania członkostwa. Ze swojej strony Dżakarta chce dołączyć do elitarnego klubu, aby do 2045 roku Indonezja stała się krajem rozwiniętym.

Indonezja może być największą gospodarką w Azji Południowo-Wschodniej, ale statystyki pokazują, że jest to wciąż kraj rozwijający się. Organizacja Narodów Zjednoczonych i globalne systemy gospodarcze.

W przypadku przyjęcia do OECD Indonezja stałaby się pierwszym członkiem grupy z siedzibą w Paryżu w Azji Południowo-Wschodniej, ale wynik jej starań o członkostwo minie wiele lat, zanim będzie znany. Jedynymi krajami azjatyckimi w grupie są Japonia i Korea Południowa.

Przyłączenie się do OECD nie będzie pozbawione wyzwań, powiedział Bhima Yudhishtra, ekonomista w Centrum Studiów Ekonomicznych i Prawnych (CELIOS).

„Przystąpienie do OECD wymaga zharmonizowania wielu przepisów ze standardami OECD, zwłaszcza dotyczących licencjonowania, konkurencji biznesowej i handlu” – Bhima powiedział BenarNews.

Zasadniczo, powiedział Bhima, ten wyłączny organ wyznacza standardy i najlepsze praktyki w zakresie inwestycji, podatków, środowiska, zarządzania, przeciwdziałania korupcji i praw człowieka.

OECD współpracuje ze swoimi członkami i innymi partnerami w celu wymiany danych, analiz i porad politycznych dotyczących szeregu kwestii gospodarczych, społecznych i środowiskowych.

Choć Indonezja aspiruje do członkostwa w OECD poprzez działania na rzecz zwiększenia swojej konkurencyjności gospodarczej i przyspieszenia transformacji strukturalnej, istnieje ogromna rozbieżność między aspiracjami a rzeczywistością.

Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Mathias Gorman (po lewej) ściska dłoń prezydentowi Indonezji Joko Widodo przybywającym na szczyt przywódców G20 w Nusa Dua na Bali, Indonezja, 15 listopada. 2022. [Mast Irham/Pool/AFP]

Rząd stwierdził, że starania Indonezji o przystąpienie do OECD wpisują się w jej długoterminową wizję stania się krajem o wysokim dochodzie do 2045 r., w ramach obchodów 100. rocznicy walki o niepodległość spod holenderskich rządów kolonialnych.

READ  2022 MLB Home Run Derby: kanał telewizyjny, czas, transmisja na żywo, jak oglądać online, uczestnicy, przedział, szanse

Aby osiągnąć ten cel, Indonezja musi utrzymać wysokie tempo wzrostu gospodarczego, dywersyfikować swoją gospodarkę, rozwijać kapitał ludzki oraz stawić czoła wyzwaniom społecznym i środowiskowym – stwierdziło w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Gospodarczych.

„Przystąpienie Indonezji do OECD jest jedną ze strategii rządu mającą na celu osiągnięcie Złotej Wizji Indonezji do roku 2045, która wymaga udziału i wsparcia wszystkich zainteresowanych stron” – stwierdził w oświadczeniu Feri Ardianto, zastępca urzędnika w Ministerstwie Spraw Gospodarczych.

Sekretarz generalny OECD Matthias Gorman okrzyknął decyzję grupy o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Indonezją jako „historyczną”.

„Jako największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej i trzecia co do wielkości demokracja na świecie, Indonezja jest znaczącym graczem na arenie międzynarodowej, zapewniającym ważne przywództwo w swoim regionie i poza nim” – stwierdził w oświadczeniu.

Jednak jak dotąd nie wydarzyło się nic historycznego.

Indonezja będzie musiała przejść kompleksowy przegląd przez 23 grupy OECD i będzie potrzebować jednomyślnej zgody wszystkich 38 państw członkowskich, zanim będzie mogła zostać przyjęta do uświęconego klubu.

Może to zająć lata.

ID-OECD-pic-THREE.JPG
Zamaskowani ludzie przed budynkiem agencji w Dżakarcie 11 listopada br. Brali udział w demonstracji 23 , 2023. [Ajeng Dinar Ulfiana/Reuters]

Przede wszystkim analitycy stwierdzili, że Indonezja może napotkać trudności w spełnieniu niektórych kryteriów OECD.

Weźmy na przykład utrzymujący się problem korupcji na najwyższych szczeblach kraju.

Od początku ery demokracji w 1998 r., rzemiosłem tym zajmowało się kilka rządów, ale nie poczyniono w tym zakresie żadnych postępów. W rzeczywistości krytycy twierdzą, że sytuacja pogorszyła się w ciągu ostatnich kilku lat pod rządami obecnego, dwuletniego prezydenta Joko „Jokowi” Widodo.

W listopadzie zeszłego roku wyszła na jaw głośna sprawa, w której lis mógł czekać na pisklęta lub w sprawę zaangażowanych było wiele lisów.

Łańcuch korupcji jest w tym przypadku niezwykły i odzwierciedla działanie plagi od góry do dołu.

Szef Głównej Agencji Antykorupcyjnej (KPK) został zawieszony, a następnie w grudniu zwolniony z pracy – pod zarzutem żądania łapówek od byłego ministra w zamian za złagodzenie kary w toczącej się z nim sprawie korupcyjnej.

READ  Dow zbliża się, gdy S&P 500 kończy

Minister podał się do dymisji w październiku po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie rzekomego przekupstwa podwładnych.

Nic dziwnego, że Indonezja zajęła 115. miejsce na 180 krajów w Indeksie Percepcji Korupcji za rok 2023 opracowanym przez Transparency International.

Zdaniem ekspertów i przedsiębiorców, indeks mierzy, jak skorumpowany jest sektor publiczny w każdym kraju.

OECD ma solidny program antykorupcyjny, który obejmuje narzędzia służące zapobieganiu, wykrywaniu i karaniu korupcji w sektorze publicznym i prywatnym.

Kolejnym problemem, przed którym stoi Indonezja, jest poszanowanie i ochrona praw człowieka.

Dżakarta ratyfikowała większość międzynarodowych traktatów dotyczących praw człowieka, ale nadal jest oskarżana o poważne naruszenia, takie jak bezprawne lub arbitralne zabójstwa, tortury, arbitralne aresztowania oraz ograniczanie wolności słowa i zgromadzeń.

Inne kwestie związane z prawami człowieka w kraju obejmują rzekome nadużycia sił bezpieczeństwa w niespokojnym regionie Papui, dyskryminację osób LGBTQ oraz przepisy penalizujące bluźnierstwo.

ID-OECD-pic-FOUR.jpg
Gorący żużel spływa z ciężarówek na wysypisko w zakładzie przetwórstwa niklu prowadzonym przez PT Vale Indonesia w Sorowago w prowincji Sulawesi Południowe w Indonezji, 28 lipca 2023 r. [Jojon/Antara Foto/via Reuters]

Mówi się, że w indonezyjskim przemyśle przetwórstwa niklu dochodzi do naruszeń praw człowieka i środowiska – kraj ten posiada największe na świecie rezerwy niklu.

W wyścigu o miano kraju rozwiniętego Indonezja szybko rozwija branżę, napędzaną globalnym popytem na nikiel w akumulatorach pojazdów elektrycznych, smartfonach i innych urządzeniach.

Węgiel, najbrudniejsze z paliw kopalnych, zaspokaja 65% zapotrzebowania Indonezji na energię, a sektor energetyczny odpowiada za prawie połowę emisji w kraju. Mimo to Indonezja wykluczyła własne elektrownie węglowe ze swojego planu wycofywania się z węgla, na rzecz którego bogate kraje zobowiązały się do finansowania w wysokości 20 miliardów dolarów.

Wśród innych wyzwań stojących przed członkostwem w OECD wymienianych przez krytyków jest złożony system prawny Indonezji, który ich zdaniem prowadzi do niespójności i nieefektywności. Ponadto częste zmiany w przepisach ustawowych i wykonawczych, ograniczenia jurysdykcyjne i powszechna korupcja powodują słabe egzekwowanie przepisów – dodają.

ID-OECD-pic-FIVE.jpg
wrzesień 27 grudnia 2023 r. w Pokor na Jawie Zachodniej w Indonezji pracownicy małego producenta obuwia zaznaczają nowe produkty, aby opublikować film przedstawiający swoją firmę w mediach społecznościowych. [Aditya Aji/AFP]

Bhima z CELIOS stwierdził jednak, że jeśli Indonezja przeprowadzi kompleksowe reformy wymagane do członkostwa w OECD i zostanie przyjęta do tej grupy, może dostrzec wiele potencjalnych korzyści.

READ  Ministerstwo Transportu prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej w BSD

Na przykład poprawa egzekwowania prawa w Indonezji pomoże w walce z korupcją i uchylaniem się od płacenia podatków, a także będzie promować ochronę środowiska i transformację energetyczną, powiedział.

Dodał, że kraj Azji Południowo-Wschodniej może rozwijać swój potencjał przemysłowy i technologiczny, korzystając z najlepszych praktyk członków OECD.

„Niektóre standardy przyjęte przez OECD mogłyby wzmocnić pozycję Indonezji na świecie i zwiększyć jej otwarcie na możliwości inwestycji wysokiej jakości z krajów rozwiniętych” – stwierdził.

„[I]Indonezja może wiele się nauczyć od OECD, jeśli chodzi o przygotowanie lepszej struktury gospodarczej, np. wzmocnienie sektorów produkcyjnych i technologicznych.

Sektor biznesowy Indonezji również skorzysta na członkostwie w OECD, powiedział Trajat Wibowo, starszy ekonomista w Instytucie Rozwoju Gospodarczego i Finansowego.

„[I] Stworzy to sprawiedliwe i pewne środowisko dla firm z krajów OECD do pracy, inwestowania i handlu z Indonezją” – powiedział Benarnews.

„Wyzwaniem dla grupy technicznej jest przygotowanie się do procesu akcesyjnego zgodnie z oczekiwaniami OECD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *