Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 59 dniu inwazji | Ukraina

 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że inwazja Władimira Putina na Ukrainę to „tylko początek” i że Moskwa ma zamiary zdobywania innych krajów po… Rosyjski generał powiedział, że chce pełnej kontroli nad południową Ukrainą. „Wszystkie narody, które tak jak my wierzą w zwycięstwo życia nad śmiercią, muszą z nami walczyć. Muszą nam pomóc, bo jesteśmy pierwsi w kolejce. A kto będzie następny? Zełenski powiedział w przemówieniu wideo pod koniec piątku.

 • Rustam Minnekajew, zastępca dowódcy Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji, był cytowany przez rosyjskie państwowe agencje prasowe, mówiąc, że pełna kontrola nad południową Ukrainą będzie dać mu dostęp do Naddniestrza, separatystycznej, okupowanej przez Rosję części Mołdawii na zachodzie.

 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii poinformowało, że w piątek wezwało ambasadora Moskwy, aby wyraził „głębokie zaniepokojenie” komentarzami generała. Mołdawia była neutralna, powiedział. W zeszłym miesiącu Mołdawia formalnie złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej, wytyczając prozachodni kurs przyspieszony inwazją Rosji.

 • Ciągle narastają obawy setek cywilów zaszytych w fabryce stali Azovstal w oblężonym mieście portowym Mariupol, z ostatnim pozostałym, pozbawionym uzbrojenia kontyngentem ukraińskich bojowników. Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że jest gotowe zezwolić cywilom na opuszczenie huty w przypadku poddania się sił ukraińskich. Jednak według Petra Andryushchenko, doradcy mera Mariupola, rosyjskie siły nadal zrzucają bomby na fabrykę.

 • Kolejny masowy grób został znaleziony poza Mariupol, donosi Associated Press, powołując się na radę miasta i doradcę burmistrza. Rada miasta opublikowała zdjęcie satelitarne dostarczone przez Planet Labs, na którym widać, że jest to masowy grób o wymiarach 45 na 25 metrów, który może pomieścić ciała co najmniej 1000 mieszkańców Mariupola poza wioską Wynohradne.

 • Wicepremier Ukrainy Iryna Vereshchuk powiedziała, że ​​„istnieje możliwość” otwarcia korytarza humanitarnego z Mariupol w sobotę. Przemawiała w internetowym adresie do ludzi czekających na ewakuację.

  READ  Klucz do wzmocnienia pozycji kobiet w walce ze skrajnym ubóstwem: BKKBN
 • Zadeklarowany zamiar rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, aby „wprowadzić „nowe metody prowadzenia wojny” jest milczące przyznanie, że rosyjski postęp nie idzie zgodnie z zamierzeniami ”, brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w najnowszej aktualizacji wywiadu. Ministerstwo Obrony stwierdziło, że zmiana taktyki i usprawnienie operacji zajmie Rosji trochę czasu, dlatego w międzyczasie „prawdopodobnie będzie nadal polegać na bombardowaniu jako sposobie tłumienia ukraińskiej opozycji”.

 • Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał do uwolnienia wybitnego działacza rosyjskiej opozycji Władimira Kara-Murzyktóry 11 kwietnia został zatrzymany pod swoim domem w Moskwie, kilka godzin po tym, jak stacja CNN wyemitowała wywiad, w którym skrytykował działania Rosji w Ukraina.

 • Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres spotka się Putin w Moskwie w przyszłym tygodniu, szukając kresu rozlewu krwi. Guterres może również odwiedzić Zełenskiego w Kijowie, poinformowała ONZ. Rozmowy między Rosją a Ukrainą ponownie utknęły w martwym punkcie, powiedział w piątek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

 • Armia amerykańska oczekuje, że ponad 20 krajów weźmie udział w rozmowach obronnych dotyczących Ukrainy w przyszłym tygodniu odbędzie się w Niemczech, które po części skupią się na długoterminowych potrzebach obronnych Kijowa, powiedział w piątek Pentagon.

 • Zachodni sojusznicy przygotowują się do zaoferowania Ukrainie szeregu „gwarancji bezpieczeństwa” To powinno sprawić, że kraj będzie „nie do zdobycia” dla przyszłej rosyjskiej inwazji, powiedział brytyjski premier Boris Johnson, powiedział Press Association.

 • Zełenski powiedział, że jest „wdzięczny” Wielkiej Brytanii po tym, jak Johnson ogłosił ponowne otwarcie ambasady Wielkiej Brytanii w Kijowie.

 • Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jeden marynarz zginął, a 27 innych pozostaje zaginionych po jednym z głównych okrętów wojennych, krążowniku rakietowym Moskwa, zatonął w zeszłym tygodniu na Morzu Czarnym na południe od zagrożonego ukraińskiego portu Odessa.

 • Rosja ukrywała dowody swoich „barbarzyńskich” zbrodni wojennych w Mariupolu, grzebiąc ciała cywilów zabity przez ostrzał w nowej masie grób, który może pomieścić nawet 9000 zabitych, powiedzieli lokalni urzędnicy. Przychodzi po amerykańska firma zajmująca się obrazami satelitarnymi opublikowała zdjęcia, które pasowały do ​​witryny.

  READ  Łóżko Bath & Beyond, AMC i nie tylko
 • Biuro ONZ ds. praw człowieka stwierdziło, że widzi coraz więcej dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie, opisując wojnę jako „przerażającą historię naruszeń wobec ludności cywilnej”. Komisarz ONZ ds. praw człowieka, Michelle Bachelet, powiedziała, że ​​„prawie każdy mieszkaniec” miasta Bucha miał historię o śmierci krewnego, sąsiada, a nawet nieznajomego.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *