Wycofanie się Australii z pryszczycy trwa

Obszary wiejskie

Wycofanie się Australii z pryszczycy trwa


FMD (pryszczyca) wykryta rok temu na Bali została obecnie ogłoszona epidemią w Indonezji, co podkreśla potrzebę utrzymania przez Australię wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego w dającej się przewidzieć przyszłości, aby chronić nasz cenny rynek eksportowy produktów rolnych.

Niedawne doniesienia medialne powtórzyły te obawy komentarzami głównego lekarza weterynarii Australii, Marka Shippa, który powiedział, że ludzie powinni być świadomi ryzyka pryszczycy w nadchodzących latach.

„[Indonesia is] Odejście od reagowania w nagłych wypadkach na rzecz zwykłego podejścia do pryszczycy” – powiedział dr Shipp w rozmowie z ABC.

Rzecznik Departamentu Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnictwa (DAFF) powiedział: „Rząd Australii jest świadomy doniesień medialnych pochodzących z Indonezji, że Indonezja cofnęła swój stan wyjątkowy w związku z pryszczycą (FMD) po posiedzeniu Rady Ministrów. A odbyło się posiedzenie statusowe w dniu 3 kwietnia 2023 r.”.

Indonezyjskie media podały również, że chociaż „stan wyjątkowy” został odwołany po szczycie epidemii, to wprowadzone zostaną dodatkowe warunki zwalczania pryszczycy.

„Wspólna grupa zadaniowa zostanie utworzona w celu zarządzania COVID-19 i FMD co najmniej do czerwca 2023 r., kiedy to zapotrzebowanie na grupę zadaniową może zostać zweryfikowane, gdy kontrola pryszczycy przejdzie do„ zwykłego trybu pracy ”- powiedział rzecznik DAFF.

„Zmiana ta nie jest nieoczekiwana, biorąc pod uwagę złożoność radzenia sobie z tą trudną chorobą”.

DAFF dodał, że australijskie systemy bezpieczeństwa biologicznego zostały opracowane w oczekiwaniu na rozprzestrzenienie się pryszczycy w Indonezji w pewnym momencie.

Ponieważ podróże zagraniczne powracają po pandemii Covid, wielu australijskich wczasowiczów przyciąga na indonezyjską wyspę Bali atrakcyjne oferty pakietowe i potencjalne narażenie na pryszczycę.

Na naszych granicach i powracających podróżnych stosowane są środki bezpieczeństwa biologicznego.

Bliżej domu, weterynarz z Mansfield, dr Alana Davies, nadal podnosi świadomość znaczenia środków bezpieczeństwa biologicznego w ochronie zwierząt gospodarskich i rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak pryszczyca i inne choroby, w tym guzowata skóra, gruźlica bydła i choroba Johna.

Dr Davies zgodził się, że większość dużych producentów surowców jest świadoma swoich obowiązków w zakresie bezpieczeństwa biologicznego.

Jednak drobni właściciele ziemscy i nowi mieszkańcy tego obszaru powinni być świadomi tego, co wiąże się z posiadaniem jakiegokolwiek żywego inwentarza, nawet zwierząt domowych.

„Przypominam ludziom, zwłaszcza małym producentom, że ich rola jest nadal ważna” – powiedział.

Dr Davis podkreśla potrzebę bezpieczeństwa biologicznego w ramach ogólnego planowania gospodarstwa, tak aby można było je wdrożyć w razie potrzeby.

Obejmuje to rejestrację w celu uzyskania bezpłatnego kodu PIC (Property Identification Code) dostępnego online na stronie internetowej Agriculture Victoria, który będzie potrzebny dla zwierząt, które posiadasz i które wypasasz na swojej posiadłości.

Dr Davis powiedział, że każde zwierzę parzystokopytne może być narażone na pryszczycę.

Dodał, że gatunki inwazyjne, takie jak dzikie jelenie, mogą stanowić zagrożenie, wchodząc na twoją ziemię, na której przebywają twoje zwierzęta.

Dr Davies mówi, że coraz więcej osób korzysta z warsztatów poświęconych temu problemowi, ale należy to kontynuować, ponieważ nowicjusze przemieszczają się, zwłaszcza z obszarów miejskich na wiejskie.

Według Victorian Farmers Federation (VFF) znajduje to odzwierciedlenie w zwiększonej frekwencji rolników na warsztatach i seminariach internetowych dotyczących bezpieczeństwa biologicznego inwentarza żywego, a jej program świadomości zasobów zbiera bardzo pozytywne opinie i przyciąga wysoki odsetek uczestników po raz pierwszy.

„Rolnicy z obszarów podmiejskich nadal budzą niepokój szerszej społeczności rolniczej i chociaż niektórzy są narażeni na ryzyko pryszczycy i są jej świadomi, wielu nadal uważa, że ​​ponieważ mają tylko dwa zwierzęta, pryszczyca ich nie dotyczy. Oni i oni nie muszą się przygotowywać ani zgłaszać” – powiedział rzecznik VFF.

READ  Wybucha góra Semaru, wyrzucając kilometr pyłu wulkanicznego: oficjalnie

Dr Davies apeluje do każdego, kto ma pierwsze podejrzenie choroby u zwierząt gospodarskich, o natychmiastowe powiadomienie firmy Agriculture Victoria. Zgłoś się na infolinię dotyczącą nagłych przypadków chorób zwierząt pod numer 1800 675 888 lub skontaktuj się z lokalnym weterynarzem lub personelem ds. zdrowia i opieki nad zwierzętami w firmie Agriculture Victoria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *