Wielkie chińskie miasta, od Dalian po Shenzhen, zaostrzają ograniczenia Covid

PEKIN/SHENZHEN, Chiny, 30 sierpnia (Reuters) – Kilka największych chińskich miast nałożyło we wtorek surowe ograniczenia COVID-19, dalsze ograniczanie działalności dziesiątek tysięcy ludzi i podsycanie nowych obaw o kondycję rozwijającej się gospodarki.

Metropolie od południowego centrum technologicznego Shenzhen do południowo-zachodniego Chengdu i północno-wschodniego portu Dalian nakazały środki, takie jak blokady w dużych dzielnicach i zamykanie przedsiębiorstw, mające na celu zapobieganie nowym epidemiom.

Najnowsze ograniczenia, które dla niektórych opóźniły rozpoczęcie roku szkolnego, odzwierciedlają ścisłe przestrzeganie przez Chiny polityki „dynamicznego covid zero”, aby rozprawić się z każdą epidemią.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

To stwierdzenie czyni go odstającym, ponieważ reszta świata próbuje żyć z koronawirusem, pomimo kosztów dla drugiej co do wielkości gospodarki na świecie.

Chociaż wiele środków jest początkowo zaplanowanych na kilka dni, jakikolwiek większy wzrost lub rozszerzenie w niektórych z największych chińskich miast może dodatkowo wpłynąć na i tak już umiarkowany wzrost. Czytaj więcej

Chociaż dwa najbardziej zaludnione miasta, Pekin i Szanghaj, doświadczyły ostatnio sporadycznych przypadków, obawy dotyczące COVID nadal obciążają chińskie akcje.

„Rynki mogą zostać ponownie uderzone w ciągu najbliższych dwóch tygodni, powodując kolejną rundę cięć na ulicach” – ostrzegł Nomura w notatce, podkreślając znaczenie miast takich jak Shenzhen, główny port.

We wtorek w dzielnicy Shenzhen w Langhua, zamieszkanej przez 2,5 miliona mieszkańców, zamknięto miejsca rozrywki i rynki hurtowe oraz zawieszono ważne wydarzenia.

Urzędnicy okręgu Langua powiedzieli, że ludzie muszą pokazać dowód negatywnych wyników testów w ciągu 24 godzin, aby wejść do kompleksów mieszkalnych, a restauracje muszą ograniczyć liczbę klientów do połowy pojemności. Nowe ograniczenia potrwają do soboty.

Ruchy są podobne do działań w poniedziałek, w których wzięły udział trzy inne hrabstwa, dotykając ponad 6 milionów ludzi w Shenzhen, które w tym roku walczyło z wybuchem podgatunku Omicron.

READ  Elon Musk wycofuje się z czystki „Legacy Checkmark”, ponownie sprawdza największych celebrytów serwisu

Urzędnicy miejscy wstrzymali się z ogólnym opóźnieniem w nowym roku szkolnym, ale sześcioro rodziców małych dzieci powiedziało, że ich szkoły poinformowały ich o odroczeniu, ponieważ wielu na czacie dla rodziców wyraziło zaniepokojenie niepewnością.

Dzielnice zamknięte Port City

W Dalian, głównym centrum importu soi i rudy żelaza, blokada, która rozpoczęła się we wtorek, potrwa do niedzieli w głównych aglomeracjach miejskich liczących około 3 milionów ludzi. Rodziny mogą codziennie wysyłać jedną osobę na zakupy w celu zaspokojenia codziennych potrzeb.

Blokada wymagała pracy w domu dla mniej istotnych pracowników, podczas gdy firmy produkcyjne ograniczyły personel na miejscu i utrzymywały tylko niezbędne i awaryjne operacje.

Chengdu, 21-milionowe miasto na południowym zachodzie, nakazało zamknięcie publicznych obiektów rozrywkowych i kulturalnych od wtorku.

Plany opóźnienia rozpoczęcia jesiennego semestru szkolnego zmusiły mieszkańców do przedstawienia dowodu negatywnego wyniku testu w ciągu 24 godzin od wejścia do niektórych obszarów.

Tianjin, północna gmina licząca 13,7 miliona ludzi, rozpoczęła nową rundę ogólnomiejskich testów Covid, czwartą od soboty.

Miasto Tianjin poinformowało, że wiele szkół doświadczy opóźnień we wznowieniu zajęć offline.

W północnym mieście Shijiazhuang, około 3 i pół godziny jazdy od Pekinu, cztery główne hrabstwa nakazały ponad 3 milionom ludzi pracę z domu od środy po południu, z wyjątkiem tych, którzy wykonują podstawowe prace.

Według oficjalnych danych we wtorek Chiny kontynentalne zgłosiły 1717 lokalnie przenoszonych infekcji Covid do dnia 29 sierpnia, z których 349 było objawowych, a 1368 bezobjawowych.

Większość codziennych przypadków pochodziła z ponad 20 miejsc, w których infekcje zostały zgłoszone w poniedziałek w Tybecie, Qinghai i Syczuanie, stolicy Chengdu.

Jining, stolica Qinghai z populacją 2,5 miliona, nakazał zamknięcie w głównych obszarach miejskich od poniedziałku do czwartku rano, wstrzymując transport publiczny i ograniczając ruch.

Przypadki rosną w Hongkongu, który nie ma środków zerowych covid, takich jak Chiny kontynentalne, a doradcy rządowi spodziewają się w tym tygodniu 10 000 infekcji dziennie, podsycając obawy, że obecnie złagodzone ograniczenia mogą zostać zaostrzone.

Reportaż Roxanne Liu, Ryana Woo, Davida Kirtona i Anne Marie Roantree; Montaż przez Lincolna Feista i Clarence’a Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *