Rząd przedłużył łagodzenie pułapu cen ryżu

Tempo.co, DjakartaRząd oficjalnie przedłużył złagodzenie górnych cen detalicznych (HED) ryżu. Arief Prasetyo Adi, szef Narodowej Agencji Żywności (Pabanas), powiedział, że jest to strategiczne posunięcie mające na celu zapewnienie stabilności dostaw i cen ryżu na tradycyjnych rynkach oraz u nowoczesnych sprzedawców detalicznych w całej Indonezji.

Według niego jest to część wysiłków rządu mających na celu sprostanie wyzwaniom związanym z dostawami żywności i cenami w obliczu wahań światowych cen towarów i zmian klimatycznych wpływających na krajową produkcję żywności.

„Przedłużenie rozluźnienia HET w odniesieniu do ryżu pozostaje w mocy do czasu wydania nowych przepisów dotyczących HET w formie przepisów Krajowej Agencji Żywności” – oznajmił Arief w pisemnym oświadczeniu z poniedziałku 3 czerwca.

Polityka ta jest opisana w okólniku Prezesa Papanas nr 160/TS.02.02/K/5/2024 z dnia 31 maja 2024 r. Wcześniej rząd podniósł stawkę HET dla ryżu do około Rp1 od marca 2024 r. 000 Rp za kilogram w przypadku ryżu premium i 1600–1700 Rp za kilogram w przypadku ryżu średniego. To już trzecie rozszerzenie relaksacji HET.

Prezes Joko Widodo czy Jokowi Rice podkreślali, że polityka HET jest adekwatna do obecnej sytuacji i warunków. Pomimo obfitych głównych zbiorów, wysokie ceny detaliczne są trudne do powstrzymania, „ponieważ koszty środków produkcji rolnej, koszty rolników, dzierżawa ziemi, kapitał, siła robocza, wszystko poszło w górę” – powiedział w sobotę, odwiedzając Scepter Market w Dumai w Ria . 1 czerwca.

Saiful Bahari, prezes Ludowego Stowarzyszenia Przemysłu Ryżowego, powiedział, że wzrost HET spowoduje wzrost ceny ryżu na rynku. Wskazuje również na niepowodzenie rządu w obniżeniu cen ryżu ze względu na rosnące ceny rynkowe. „HET rośnie z powodu Panseglik (suszy), a ceny ryżu prawdopodobnie ponownie wzrosną” – powiedział.

Według dzisiejszej rano strony grupy cenowej Babanas, ceny ryżu premium i średniego wzrosły odpowiednio o 450 rupii do 15 900 rupii i 510 rupii do 13 910 rupii.

READ  W dotkniętym Covidem Pekinie domy pogrzebowe z chorymi pracownikami walczą o utrzymanie się na powierzchni

Ilona Estera

Wybór nauczyciela: Jokowi rozszerza w czerwcu program pomocy dla ryżu

Kliknij tutaj Otrzymuj najświeższe informacje od Tempo w Google News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *