Wiadomości wojenne rosyjsko-ukraińskie: komunikaty na żywo

Po raz drugi w ciągu niespełna dekady Elvira Nabiulina jest liderem rosyjskiej gospodarki zdradzieckiej wody.

W 2014 roku, po roku pełnienia funkcji szefa Centralnego Banku Rosji, pani Nabiullina stanęła w obliczu gwałtownego spadku rubla i rosnącej inflacji, co wepchnęło firmę w nowoczesną erę klasyfikacji polityki gospodarczej. Politycznie niebezpieczny ruch spowolnił gospodarkę, ograniczył rosnące ceny i zyskał międzynarodową reputację jako twardy decydent.

W świecie bankierów centralnych, wśród technokratów, którzy trzymają ceny w ryzach i stabilizują systemy finansowe, Nabiullina stała się wschodzącą gwiazdą w stosowaniu tradycyjnych polityk do zarządzania nieokiełznaną gospodarką, często powiązaną z cenami ropy. W 2015 roku został wybrany Gubernatorem Roku przez magazyn Euromoney. Trzy lata później Christine Lagarde, ówczesna szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedziała, że ​​Nabiullina może „sprawić, by bank centralny śpiewał”.

Teraz do pani Nabiuliny należy poprowadzenie gospodarki Rosji przez głęboką recesję i utrzymanie jej systemu finansowego w stanie nienaruszonym, odciętym od reszty świata. Prezydent Władimir V. Wyzwanie wynika z wieloletnich wydatków Putina na wzmocnienie obrony finansowej Rosji przed potężnymi sankcjami zastosowanymi w odpowiedzi na jego geopolityczną agresję.

Prowadziła niezwykłe odrodzenie Waluta RosjiW ciągu 24 dni od 24 lutego inwazja na Ukrainę straciła jedną czwartą swojej wartości. Bank centralny podjął drastyczne kroki, aby zapobiec opuszczaniu kraju przez duże sumy pieniędzy, kontrolować panikę na rynkach i zatrzymać potencjalny przepływ w systemie bankowym.

Pod koniec kwietnia zebrał się rosyjski parlament.

„Jest ważną latarnią morską stabilności dla rosyjskiego systemu finansowegoElena Ripakova, zastępca głównego ekonomisty w Institute of International Finance, grupie biznesowej z siedzibą w Waszyngtonie. „Jego ponowne powołanie ma wartość indeksową”.

dług…Sputnik, przez Reuters

Rekomendowanie trudnego rozwiązania

W swoim ostatnim kryzysie zamieniła katastrofę w szansę. W 2014 roku Rosją wstrząsnęły podwójne wstrząsy gospodarcze: spadek cen ropy – wzrost wydobycia w USA i odmowa redukcji produkcji przez Arabię ​​Saudyjską oraz zmniejszenie dochodów z ropy przez Rosję – oraz sankcje nałożone po aneksji Krymu przez Rosję.

READ  2022 MLB Field of Dreams Game: Cztery rzeczy, które warto wiedzieć o Cubs, Czerwoni mają spotkać się w Iowa

Spadł rubel. Pani Nabiullina porzuciła tradycyjną politykę – wydawanie dużych sum rezerw walutowych na wsparcie kursu walutowego – i zwróciła uwagę banku na zarządzanie inflacją. Podniósł stopy procentowe do 17 proc., które przez wiele lat były stosunkowo wysokie.

To była bolesna restrukturyzacja, a gospodarka skurczyła się przez półtora roku. Ale w połowie 2017 roku przezwyciężył coś, co kilka lat temu wydawało się odległe: stopa inflacji spadła poniżej 4 proc., najniższego w okresie postsowieckim w kraju.

„Był wzorem nowoczesnego bankiera centralnego,Richard Ports, profesor ekonomii w London Business School, powiedział, że na konferencjach dzielił stanowiska grupowe z panią Nabiulliną.

„Robiła to, co miała robić” – powiedział, chociaż było to politycznie trudne. „Jeśli chcesz udowodnić alternatywę, powinieneś patrzeć tylko na Turcję” – powiedział. Dodały porty, gdzie interwencje polityczne w banku centralnym na przestrzeni lat pozwoliły opanować inflację. 70 procent w tym miesiącu.

Pod kierownictwem pani Nabiuliny Bank Centralny kontynuował prace modernizacyjne. Poprawiła komunikację poprzez planowanie kluczowych decyzji politycznych, wytyczne dotyczące polityki, spotkania z analitykami i przesyłanie wywiadów z reporterami. Bank Centralny Rosji jest uważany za główny mózg gospodarczy kraju i przyciąga cennych ekonomistów z sektora prywatnego.

Na dorocznej konferencji w Petersburgu bank centralny przyciągnął ekonomistów z całego świata, a pani Nabiullina uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach, w tym dorocznym sympozjum Rezerwy Federalnej oraz regularnych spotkaniach Jackson Hole i bankierów centralnych w Wyoming. Apartamenty w Bazylei, Szwajcaria.

Określany jest jako człowiek o osobowości, skupieniu, zawsze dobrze przygotowany, zwolennik sił rynkowych (pomimo sowieckiego wykształcenia ekonomicznego) oraz miłośnik historii i opery. Urodzony w Ufie, 700 mil na wschód od Moskwy, znanej z przemysłu ciężkiego, uczęszczał na Moskiewski Uniwersytet Państwowy, jedną z najbardziej prestiżowych szkół w kraju, i poślubił znajomego ekonomistę.

dług…Kim Kyung-hoon / Reuters

Czyszczenie banków

Oprócz swojego rekordu w polityce pieniężnej, pani Nabiulina otrzymała pochwały za całkowite oczyszczenie sektora bankowego. W ciągu pierwszych pięciu lat pracy w banku cofnął około 400 licencji bankowych – zasadniczo zamykając jedną trzecią rosyjskich banków – próbując usunąć wrażliwe firmy, które określił jako „podejrzane transakcje”.

READ  Hiswara Benjamin, HSF Doradztwo w zakresie kontraktu na płatną autostradę w Indonezji o wartości 1,3 mld USD

Uznano to za odważną krucjatę: w 2006 r. urzędnik banku centralnego rozpoczął intensywną kampanię mającą na celu zamknięcie banków podejrzanych o defraudację pieniędzy. Został zamordowany.

„Zwalczanie korupcji w sektorze bankowym to praca najodważniejszych ludzi” – powiedział Siergiej Kurive, rosyjski ekonomista, który wyjechał z kraju w 2013 roku, a obecnie jest profesorem w Science Bow w Paryżu. Nazwał swój plan wadliwym, ponieważ ograniczał się głównie do prywatnych banków. Powiedział, że stworzyło to problem ryzyka moralnego, dodając, że banki państwowe będą czuły się komfortowo, podejmując duże ryzyko, korzystając z ochrony rządowej.

Uczciwość pani Nabiuliny nigdy nie była kwestionowana, panie. Currie powiedziała, że ​​zna go od 15 lat. „Nie jest podejrzany o jakąkolwiek korupcję”.

dług…New York Times

Budowa fortu

Pani Nabiulina była przez dwie dekady wysokim urzędnikiem w reżimie Putina. Jest jego głównym doradcą ekonomicznym przez ponad rok, odkąd został prezesem banku centralnego w czerwcu 2013 roku. Był już ministrem rozwoju gospodarczego, gdy Putin był premierem.

Sofia Donets, ekonomistka z Renaissance Capital w Moskwie, która pracowała dla banku centralnego w latach 2007-2019, powiedziała: „Jest bardzo zaufana przez rząd i prezydenta. Sektor finansowy został przekazany bankowi centralnemu”.

Ta nadzieja została zbudowana, gdy Nabiulina osłabiła rosyjską gospodarkę wbrew sankcjom Zachodu, zwłaszcza w dłuższej perspektywie sankcji USA. W 2014 roku Stany Zjednoczone odcięły wiele dużych rosyjskich firm od swoich rynków kapitałowych. Ale te firmy miały duże kwoty zadłużenia w walutach obcych.

SM. Nabiullina zaczęła wyciskać z gospodarki jak najwięcej dolarów, aby ryzyko szkód dla firm i banków było mniejsze, gdyby Waszyngton ograniczył użycie dolara.

Zamienił rezerwy banku o wartości ponad 600 miliardów dolarów na złoto, euro i chińskie renminbi. Podczas jej kadencji udział dolarów w rezerwach spadł do około 11 procent i ponad 40 procent, powiedziała w zeszłym miesiącu w parlamencie Nabiullina. Powiedział prawodawcom, że kraj wciąż ma „wystarczające” rezerwy złota i renminbi, nawet po tym, jak sankcje zamroziły rezerwy walutowe banku.

READ  Blokada „Konwoju Wolności” na granicy kanadyjsko-amerykańskiej powoduje „prawdziwą szkodę”, ostrzega Trudeau

Inne zabezpieczenia przed sankcjami są alternatywą dla SWIFT, globalnej organizacji wiadomości bankowych opracowanej w ostatnich latach. Bank zmienił również infrastrukturę płatniczą, aby umożliwić transakcje kartami kredytowymi w kraju, więc nawet wyjście z Visa i MasterCard będzie mniej skuteczne.

W marcu, Aktualności Bloomberga I Dziennik Wall Street, powołując się na niezidentyfikowane źródła, powiedział, że pani Nabiulina próbowała zrezygnować po inwazji na Ukrainę. Oświadczenia te zostały odrzucone przez bank centralny.

W zeszłym miesiącu Rząd Kanady Został zakazany za bycie „bliskim sojusznikiem rosyjskiego reżimu”.

Pan, który nie miał ostatnio kontaktu z panią Nabiulliną. Currie powiedział, że sądził, że mógłby pozostać w swojej roli, ponieważ gdyby zrezygnował, byłby w stanie przekonać samego siebie, że inflacja wymknie się spod kontroli i że zwykli Rosjanie będą bardziej cierpieć. Rygorystycznie.

„Myślę jednak, że naprawdę zatrzymuje gospodarkę wojenną Putina” – dodał. „Właściwie robi coś, czego nie nagrała”.

dług…New York Times

Gospodarka wojenna

SM. Po tym, jak prawie dekadę później Nabiullina zbudował reputację tłumiącego inflację i wprowadzającego tradycyjną politykę monetarną do Rosji, zachodnie grzywny finansowe nałożone po inwazji na Ukrainę zmusiły go do szybkiego porzucenia polityki, której pragnął. Podwoiła stopę procentową do 20 procent; Wykorzystał ograniczenia kapitałowe, aby ściśle kontrolować przepływ pieniędzy z kraju; zawieszenie obrotu akcjami na Giełdzie Moskiewskiej; Złagodzono też ograniczenia nakładane na banki, aby nie można było udzielić kredytu.

Środki te położyły kres początkowej panice i pomogły w odbudowie rubla, ale ograniczenia kapitałowe zostały tylko częściowo usunięte.

Teraz Rosja wchodzi w ostrą recesję z zamkniętą gospodarką. 29 kwietnia bank obniżył Oprocentowanie wynosi 14 procentPonieważ inflacja rośnie, a firmy są zmuszone odkrywać na nowo swój łańcuch dostaw bez importowanych towarów, staje się to znakiem, że starają się złagodzić długoterminowy wpływ sankcji na rodziny i firmy poprzez złagodzenie burzy finansowej.

Inflacja gwałtownie wzrosła, a bank centralny przewiduje, że w tym roku wskaźnik ten osiągnie 23 proc. Powiedział, że ogólna gospodarka może skurczyć się nawet o 10 procent.

„Jesteśmy w strefie wielkiej niepewności” – powiedziała Nabiullina.

Liz Alderman Raport wniesiony.

dług…New York Times

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *