Ulga i niepokój, gdy główne chińskie miasta łagodzą ograniczenia Covid

  • Złagodzenie następuje po tygodniu historycznych protestów
  • Restrykcje uderzyły w drugą co do wielkości gospodarkę świata
  • Wkrótce oczekiwane ogólnokrajowe złagodzenie polityki pieniężnej – źródła

PEKIN, 2 grudnia (Reuters) – Dalsze złagodzenie wymagań dotyczących testów na COVID-19 i zasad kwarantanny w niektórych chińskich miastach spotkało się w piątek z mieszanką ulgi i niepokoju, ponieważ setki milionów ludzi oczekuje oczekiwanej zmiany krajowych zasad dotyczących wirusów po powszechny dystans społeczny. Niepokój.

Złagodzone środki zostały przyjęte z zadowoleniem przez pracowników sfrustrowanych trzema latami szkodliwych ekonomicznie ograniczeń, ale zszokowały innych, którzy odczuli nagłe nadmierne narażenie na chorobę, którą urzędnicy do tego tygodnia konsekwentnie opisywali jako śmiertelną.

Osoby starsze, z których wielu wciąż nie jest szczepionych, czują się szczególnie narażone.

Shi Wei, mieszkanka Pekinu cierpiąca na chłoniaka, spędza większość czasu w izolacji, ale nadal martwi się, że przekaże go swojej 80-letniej matce, która zaraziła się Covidem, kiedy co trzy tygodnie wychodzi na leczenie do szpitala.

„Mogę się tylko modlić, aby Bóg mnie chronił” – powiedział.

Polityka covidowa Chin sparaliżowała wszystko, od konsumpcji krajowej, produkcji fabrycznej i globalnych łańcuchów dostaw, powodując poważny stres dla setek milionów ludzi.

Gniew wywołany najsurowszymi ograniczeniami na świecie, bezprecedensowy w Chinach kontynentalnych od objęcia urzędu przez prezydenta Xi Jinpinga w 2012 roku, wywołał w ostatnich dniach dziesiątki demonstracji w ponad 20 miastach.

Zapytany o protesty w piątkowym wywiadzie dla francuskiej telewizji sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone wspierają „wolność wyrażania siebie i okazywania frustracji” demonstrantom.

Niecałe 24 godziny po tym, jak ludzie starli się z policją w białych kombinezonach ochronnych w Guangzhou, rozległym centrum produkcyjnym na północ od Hongkongu, we wtorek miasto zniosło blokady w co najmniej siedmiu dzielnicach.

„Wreszcie możemy powoli wracać do naszego normalnego życia” – powiedziała 41-letnia Lilly, która pracuje w sieci restauracji w Guangzhou, której pozwolono ponownie otworzyć w czwartek.

READ  PS5 Czarny piątek: Walmart ma teraz w magazynie konsole PS5

Powiedział, że zakłócenia spowodowane blokadą spowodowały 30% spadek przychodów w ciągu ostatnich kilku lat.

„Opinia publiczna nie mogła już tego znieść i wszyscy chcieli, abyśmy mogli ponownie otworzyć… Może rząd Guangzhou nas usłyszał i pomyślał, że nadszedł czas” – powiedziała Lilly.

Sun Chunlan, wicepremier nadzorujący wysiłki związane z COVID, powiedział w tym tygodniu, że zdolność wirusa do wywoływania choroby słabnie – zgodnie z tym, co urzędnicy służby zdrowia na całym świecie mówią od ponad roku.

Podczas gdy urzędnicy rządowi w miastach, które zniosły blokady, nie wspominali w swoich ogłoszeniach o protestach, krajowi urzędnicy ds. Zdrowia powiedzieli, że Chiny zajmą się „pilnymi obawami” wyrażanymi przez opinię publiczną.

Powrót do fryzjera

Według państwowych mediów niektóre społeczności wymagają teraz mniej testów i pozwalają bliskim kontaktom ofiar izolować się w domu, a środki mają zostać wprowadzone w całym kraju w nadchodzących dniach.

Chiny mają ogłosić ogólnokrajowe ograniczenie częstotliwości przeprowadzania masowych testów i rutynowych testów kwasów nukleinowych, co pozwoli pozytywnym przypadkom i bliskim kontaktom na samoizolację pod pewnymi warunkami, poinformowały Reutera źródła zaznajomione z tą sprawą.

Chengdu i Tianjin, największe chińskie miasta, ogłosiły, że od piątku użytkownicy metra nie będą już musieli okazywać negatywnych testów na COVID, co jest kolejnym złagodzeniem ograniczeń nałożonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa w zatłoczonych miejscach publicznych.

Niektóre społeczności w Pekinie i innych miejscach pozwoliły już bliskim kontaktom osób przenoszących wirusa na samoizolację w domu, a niektóre centra handlowe w stolicy zostały ponownie otwarte od czwartku.

Społeczność mieszkaniowa we wschodnim Pekinie wysłała w piątek zawiadomienie, w którym stwierdziła, że ​​„osoby bez żadnej aktywności społecznej”, czyli osoby starsze i niemowlęta, które nie mogą już przebywać w domu, nie muszą już być regularnie testowane.

Kilka punktów kontrolnych w regionie przestało funkcjonować, a liczba testowanych osób spadła nawet o 30%, powiedział jeden z pracowników. Jednak pobliski park był zamknięty, a restauracje i kawiarnie sprzedawały tylko na wynos.

READ  Jack Knight, komik i pisarz, umiera w wieku 28 lat

Na początku roku całe społeczności były zamknięte na tygodnie, a nawet po jednym pozytywnym przypadku ludzie utknęli w domach, tracąc dochody, walcząc ze słabym dostępem do podstawowych potrzeb i izolacją.

Niektóre obszary w Kantonie wznowiły usługi gastronomiczne, a mieszkańcy nie są już proszeni o przedstawienie negatywnego testu PCR, aby wejść, podały państwowe media.

Miasto uchyliło również zasadę, zgodnie z którą tylko osoby z ujemnym wynikiem testu na Covid mogą kupować dostępne bez recepty leki przeciw grypie, politykę mającą na celu zapobieganie ukrywaniu się choroby przez osoby z Covid-19.

W pobliskim Shenzhen niektórzy będą mogli poddać się domowej kwarantannie. Około 1000 km na zachód, w Chongqing, zezwolono na ponowne otwarcie firm, od zakładów fryzjerskich po siłownie.

Jednak wiele społeczności wysokiego ryzyka jest zablokowanych przez różne miasta, a wiele z nich nadal musi przechodzić codzienne testy.

„Wesołe nastroje nie są powszechne” – powiedział dyplomata z Guangzhou. „Podczas gdy wiele osób cieszy się nowo odkrytą wolnością, warto zauważyć, że setki stref wysokiego ryzyka są nadal zamknięte w całym mieście”.

Dodatkowe raporty autorstwa Eduardo Baptisty, Albiego Zhanga, Ryana Wu i Beijing Newsroom; Marius Zaharia i John Geddy; Montaż przez Michaela Perry’ego, Roberta Birsala

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *