Rosyjska okupacja Chersoń Ukraina odcięta przez kontrataki – Wielka Brytania

  • Kontrofensywa Ukrainy – Wielka Brytania w tempie zdobywania Chersoniu
  • Ukraina mówi, że Rosja to „masowa redystrybucja” na południu
  • Wspierane przez Rosję siły zdobywają fabrykę w Wuhlehirsku
  • Blinken mówi, że planuje zaprosić rosyjskiego Ławrowa

28 lipca (Reuters) – Ukraińska kontrofensywa prawie odcięła należące do Rosji południowe miasto Chersoń i pozostawiła tysiące rosyjskich żołnierzy „wyjątkowo narażonych” w pobliżu rzeki Dniepr, poinformowali w czwartek brytyjscy urzędnicy obrony i wywiadu.

Ukraina dała jasno do zrozumienia, że ​​chce odzyskać Chersoń, który przypadł Rosji w pierwszych dniach inwazji rozpoczętej przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina 24 lutego.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły ukraińskie mogły zainstalować most na południe od rzeki Ingulet i użyć nowej artylerii dalekiego zasięgu do uszkodzenia co najmniej trzech mostów przecinających Dniepr.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„49. armia rosyjska, stacjonująca na zachodnim brzegu Dniepru, wygląda teraz na bardzo wrażliwą”, napisano na Twitterze w rutynowym biuletynie wywiadowczym, dodając, że Chersoń został praktycznie odcięty od reszty terytorium okupowanego przez Rosję.

„Jego utrata poważnie podważyłaby wysiłki Rosji, by przedstawić okupację jako sukces”.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, napisał na Twitterze, że Rosja gromadzi „maksymalną liczbę żołnierzy” w kierunku Chersoniu, ale nie podał żadnych szczegółów.

Ołeksij Arestowycz, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że Rosja przeprowadza „masowe przerzuty” sił ze wschodu na południe.

Zełenski powiedział, że Ukraina odbuduje Most Antoniewski nad Dnieprem i inne przeprawy w regionie.

„Robimy wszystko, aby siły okupacyjne nie miały w naszym kraju żadnych możliwości logistycznych” – powiedział w przemówieniu w środę wieczorem.

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli wcześniej, że wrócą na mosty pontonowe i łodzie zamiast przerzucać wojska przez rzekę.

READ  Tysiące ludzi solidaryzują się z Palestyną przed ambasadą USA

Siły wspierane przez Rosję poinformowały w środę, że zdobyły sowiecką elektrownię węglową Wuhlehirsk, drugą co do wielkości na Ukrainie, pierwszy znaczący wzrost Moskwy od ponad trzech tygodni. Czytaj więcej

Dyplomacja

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego w ramach tego, co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” mającą na celu demilitaryzację i „odrzucenie” jej sąsiada. Ukraina i jej sojusznicy nazywają inwazję niesprowokowaną wojną agresywną.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że zaplanował rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem – pierwszą między dwoma dyplomatami przed rozpoczęciem wojny.

Wezwanie w nadchodzących dniach nie będzie „negocjacjami w sprawie Ukrainy”, powiedział Blinken na konferencji prasowej, powtarzając stanowisko Waszyngtonu, że rozmowy o zakończeniu wojny powinny być prowadzone między Kijowem a Moskwą.

Agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​Rosja nie otrzymała formalnego wniosku z Waszyngtonu w sprawie rozmowy telefonicznej między Blinkenem a Ławrowem.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone zaoferowały Rosji „znaczną ofertę” uwolnienia obywateli USA, gwiazdy WNBA Brittney Griner i byłego amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej Paula Whelana, nie podając szczegółów tego, co USA zaoferowały w zamian. Czytaj więcej

Blinken powiedział, że będzie naciskał na Ławrowa, aby odpowiedział na ofertę.

Źródło zaznajomione z sytuacją potwierdziło raport CNN, że Waszyngton jest skłonny w ramach umowy wymienić rosyjskiego przemytnika broni Wiktora Bota, który odbywa 25-letni wyrok w Stanach Zjednoczonych.

Oprócz rozmowy o Amerykanach zatrzymanych przez Rosję, Blinken powiedział, że przedstawi z Ławrowem wstępne porozumienie w sprawie eksportu zboża osiągnięte w zeszłym tygodniu między Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Turcją i Ukrainą.

Rosja odcięła w środę dopływ gazu do Europy w wyniku konfliktu energetycznego z Unią Europejską. Od czasu inwazji zablokowała eksport zboża z Ukrainy, ale w piątek zgodziła się na dostawy przez Morze Czarne do Turcji przez Cieśninę Bosfor i na rynki światowe. Czytaj więcej

READ  Ranking 2022 Tour Championship: aktualizacje na żywo, relacje z golfa, wyniki z niedzielnych playoffów FedEx Cup

Umowa została natychmiast poddana w wątpliwość, gdy Rosja wystrzeliła pociski manewrujące w największy port Ukrainy, Odessa, w sobotę, 12 godzin po jej podpisaniu.

Przed inwazją i późniejszym embargiem na Rosję i Ukrainę przypadała prawie jedna trzecia światowego eksportu pszenicy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Granta McCoola i Stephena Coatesa; Montaż przez Cynthię Osterman i Lincoln Feast.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *