Rosja twierdzi, że stacja kosmiczna NASA opuszcza znacznie mniej niż wcześniej zgłoszono

To zdjęcie zostało zrobione przez załogę Expedition 56 ze statku kosmicznego Sojuz 4 października 2018 roku, po wydokowaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Podręcznik autorstwa NASA / Roscosmos / REUTERS / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 27 lipca (Reuters) – Rosyjscy urzędnicy kosmiczni powiedzieli swoim amerykańskim odpowiednikom, że chcą latać z astronautami na Międzynarodową Stację Kosmiczną przynajmniej do czasu zbudowania ich własnej orbitalnej placówki, powiedział w środę Reuterowi wysoki rangą urzędnik NASA.

Jurij Borysow, nowo mianowany dyrektor generalny rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, zaskoczył we wtorek NASA, ogłaszając, że Moskwa zamierza zakończyć wieloletnie partnerstwo ze stacjami kosmicznymi „po 2024 roku”. Czytaj więcej

Kathy Lueders, szefowa operacji kosmicznych NASA, powiedziała we wtorek amerykańskiej agencji kosmicznej, że rosyjscy urzędnicy chcą pozostać w partnerstwie z Roscosmosem, ponieważ pracuje nad nazwaniem planowanej placówki orbitalnej ROSS.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Nie zmieniliśmy niczego na żadnym poziomie misji” – powiedział Luders Reuterowi, dodając, że stosunki NASA z Roskosmosem pozostaną „jak zwykle”.

Stacja kosmiczna, laboratorium naukowe wielkości boiska do piłki nożnej i orbitujące około 400 kilometrów nad Ziemią, jest nieprzerwanie zajmowane od ponad dwóch dekad w ramach partnerstwa amerykańsko-rosyjskiego obejmującego Kanadę, Japonię i inne kraje. 11 krajów europejskich.

Choć jego los jest kwestionowany od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, oferuje jeden z ostatnich etapów współpracy między USA a Rosją.

Formalne porozumienie o przedłużeniu udziału Rosji po 2024 r. nie zostało jeszcze zawarte. NASA, Rosja i inni partnerzy stacji planują przedyskutować możliwość przedłużenia swojej obecności w laboratorium do 2030 roku podczas specjalnego piątkowego spotkania zarządu, który nadzoruje zarządzanie stacją, powiedział Luders.

READ  Musk przedstawia „Master Plan 3” o wartości 10 bilionów dolarów, gdy akcje Tesli spadają | Investor Business Daily

Roscosmos opublikował w środę na swojej stronie internetowej wywiad z Władimirem Sołowjowem, dyrektorem lotów rosyjskiego skrzydła stacji kosmicznej, który powiedział, że Rosja powinna pozostać na stacji do czasu uruchomienia ROSS.

„Oczywiście musimy kontynuować eksploatację ISS, dopóki nie stworzymy mniej lub bardziej niezawodnego zabezpieczenia dla ROSS” – powiedział Sołowjow. „Musimy wziąć pod uwagę, że jeśli przestaniemy używać dronów na lata, bardzo trudno będzie odzyskać to, co udało się osiągnąć”.

Amerykańskie i rosyjskie sekcje stacji kosmicznej zostały celowo zbudowane tak, aby były ze sobą powiązane i współzależne technologicznie.

(Ta historia koryguje nagłówek na „znacznie mniej natychmiastowe serie, niż wcześniej wskazano”, a nie „trzymać się stacji kosmicznej przynajmniej do 2028 r.”; poprawia pierwsze zdanie na „przynajmniej do czasu zbudowania własnej placówki na orbicie”. Orbitalna placówka zbudowana w 2028 r. )

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Joeya Rowletta; Montaż przez Jonathana Otisa i Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *