Ukraińskie statki zbożowe płyną po bezpiecznych wodach, ale gospodarka wciąż jest w zastoju

  • W Turcji odbyła się inspekcja statku przewożącego zboże z Ukrainy
  • Statek płynący do Libanu przepływa przez Bosfor
  • Jako pierwszy tego rodzaju opuścił Ukrainę w czasie wojny
  • Ale przywódca Ukrainy mówi, że potrzeba więcej
  • Kijów musi pilnie wysłać 10 mln ton, aby zmniejszyć deficyt

KIJÓW/ISTANBUŁ, 3 sierpnia (Reuters) – Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, bagatelizując znaczenie pierwszego eksportu zboża ze swojego kraju od czasu inwazji Rosji, powiedział, że weźmie udział w sprzedaży plonów, aby ratować podupadłą gospodarkę.

Jego komentarze do studentów w Australii za pośrednictwem wideo pojawiły się w środę, gdy statek zakończył inspekcję w Turcji przed przepłynięciem przez Cieśninę Bosfor do Libanu w ramach umowy mającej na celu złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego. Czytaj więcej

Statek Razoni opuścił Morze Czarne w poniedziałek wczesnym rankiem z Odesy, przewożąc 26 527 ton kukurydzy do libańskiego portu Trypolis. W zeszłym miesiącu ONZ osiągnęła porozumienie między Moskwą a Kijowem. Nastąpiło to po zawarciu umowy dotyczącej pośrednictwa w eksporcie zboża i nawozów – rzadkim przełomie dyplomatycznym w przeciąganiu liny.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ale Zełenski, rozmawiając przez tłumacza, powiedział, że potrzeba więcej czasu, aby sprawdzić, czy inny eksport zboża będzie kontynuowany.

„Ostatnio, dzięki współpracy ONZ we współpracy z Turcją, mieliśmy pierwszy statek z dostawą zboża, ale to wciąż nic. Ale mamy nadzieję, że będzie to kontynuowane” – powiedział studentom.

Ukraina, jeden z wiodących światowych producentów zboża przed wojną, powiedział, że musi wyeksportować co najmniej 10 milionów ton zboża, aby w trybie pilnym zredukować deficyt budżetowy, który wynosił 5 miliardów dolarów miesięcznie.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken z zadowoleniem przyjął eksport zboża, ale powiedział, że to „tylko pierwszy krok”.

Wysoki rangą turecki urzędnik powiedział, że trzy statki mogą codziennie opuszczać ukraińskie porty po wypłynięciu Razoniego, podczas gdy minister infrastruktury Ukrainy powiedział, że kolejne 17 statków zostało załadowanych towarami rolnymi i czeka na wypłynięcie.

READ  Katastrofa wodna niszczy 45 domów w Semarang

Ukraińska prognoza zbiorów w czasie wojny w 2022 r. wzrosła z 60 mln ton do 65-67 mln ton zboża, powiedział w środę premier Denis Schmikel.

W telegramie pochwalił rolników za kontynuowanie zbiorów, nawet na obszarach, na których trwa ostrzał.

Ukraina, znana jako spichlerz Europy, ma nadzieję wyeksportować 20 mln ton zboża w silosach i 40 mln ton z bieżących zbiorów.

„Wojna… prawie zabija gospodarkę. Jest w śpiączce” – powiedział Zełenski. „Blokowanie portów przez Rosję to wielka strata dla gospodarki”.

Mimo podpisania umowy w zeszłym miesiącu Zełenski wielokrotnie ostrzegał, że Moskwa może próbować blokować eksport.

Putin i Schröder

Rosja, która zablokowała porty od rozpoczęcia „specjalnej operacji wojskowej” 24 lutego, powiedziała, że ​​chce zrobić więcej, aby ułatwić eksport własnego zboża i nawozów.

Odmawia odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, mówiąc, że sankcje Zachodu, który postrzega wojnę jako niesprowokowaną grabież ziemi w stylu imperialistycznym, zmniejszyły jego eksport.

Rosja twierdziła również, że Stany Zjednoczone są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie, ponieważ amerykańscy szpiedzy zatwierdzili i koordynowali ukraińskie ataki rakietowe na siły rosyjskie. Czytaj więcej

Prezydent USA Joe Biden, który podczas wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie wywołał gniew Chin i Rosji, powiedział, że Ukraina chce pokonać Rosję i dostarczyła Kijowowi miliardy dolarów na broń. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że nie chcą bezpośredniej konfrontacji między żołnierzami amerykańskimi i rosyjskimi.

Rosja udziela silnego wsparcia Chinom w sprawie Tajwanu. Czytaj więcej

Ukraina powiedziała w środę, że jakiekolwiek wynegocjowane porozumienie pokojowe z Moskwą będzie zależało od zawieszenia broni i wycofania wojsk rosyjskich, odrzucając komentarze byłego kanclerza Niemiec Heggerda Schrödera, który powiedział, że Rosja chce „wynegocjowanego rozwiązania”. Czytaj więcej

READ  Seminarium „Rozwój przemysłu halal”

Schröder, przyjaciel prezydenta Władimira Putina, powiedział, że spotkał się w zeszłym tygodniu z przywódcą Kremla w Moskwie. Czytaj więcej

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Putin powiedział także Schröderowi, że teoretycznie jest gotów wykorzystać gazociąg Nord Stream 2 do zwiększenia dostaw gazu do Europy.

Niemcy i niektóre inne kraje europejskie planują zimowy kryzys dostaw po tym, jak Moskwa odcięła dostawy gazu innym gazociągiem, Nord Stream 1, powołując się na problemy techniczne z turbinami gazowymi dostarczanymi przez Siemens Energy. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Napisane przez Andrew Osborne’a i Nicka MacPhee; Montaż przez Andrew Cawthorne’a i Angusa MacSwan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *