Ukraińcy zaapelowali o odzyskanie Mariupola; Rosyjscy postępy nabierają tempa

Charków, Ukraina (AB) – siły ukraińskie walczyły w sobotę wieś po wiosce, aby zablokować rosyjskie natarcie przez wschodnią część kraju, podczas gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych pracowała nad ewakuacją ludności cywilnej z ostatniego fortu obronnego w ruinach miasta portowego. Jak Mariupol.

Szacuje się, że w mieście mieszka około 100 000 cywilów, a pod rozległą hutą z czasów sowieckich mieszka nawet 1000 osób., Według ukraińskich urzędników. Ukraina nie podała, ilu bojowników było w zakładzie w jedynej części Mariupola, która nie była okupowana przez siły rosyjskie, ale Rosja podała tę liczbę na około 2000.

Rosyjskie media państwowe podały w sobotę, że 25 cywilów zostało ewakuowanych z huty Azowstel, podała ONZ. Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti poinformowała, że ​​ewakuowano 19 dorosłych i sześcioro dzieci, ale dalsze szczegóły nie zostały ujawnione.

Wysoki rangą funkcjonariusz ukraińskiej Brygady Pułku Azowa powiedział, że 20 cywilów zostało ewakuowanych podczas zawieszenia broni podczas pilnowania elektrowni, chociaż według rosyjskich doniesień nie jest jasne, czy miał na myśli tę samą grupę.

„To są kobiety i dzieci” – powiedział w filmie zamieszczonym na kanale Telegram pułku Światosława Palmera. Wezwał też do ewakuacji rannych: „Nie wiemy, dlaczego nie zostali ewakuowani i nie rozmawiano o ich ewakuacji na tereny pod kontrolą Ukrainy”.

Nagrania wideo i zdjęcia z wnętrza zakładu, udostępnione Associated Press przez dwie Ukrainki, powiedziały, że wśród bojowników mają swoich mężów. Tam odmówili poddania się i pokazali niezidentyfikowane osoby z poplamionymi bandażami; Inni mieli otwarte rany lub odcięte kończyny.

Według członków Brygady Azowskiej Gwardii Narodowej Ukrainy, którzy zidentyfikowali swoich mężów, szkieletowy sanitariusz leczył co najmniej 600 rannych. Powiedzieli, że niektóre rany przepukliny były zgniłe.

Miniatura wideo z YouTube

Na nagraniu mężczyźni powiedzieli, że jedli raz dziennie, dzieląc 1,5 litra (50 uncji) wody dziennie z czterema osobami i kończące się zapasy w oblężonym obiekcie.

READ  Prawybory do Sądu Najwyższego stanu Wisconsin w 2023 r

Mężczyzna bez koszuli wydawał się odczuwać ból, kiedy opisywał swoje obrażenia: dwa złamane żebra, przebite płuco i przemieszczone ramię „wiszące w ciele”.

„Chcę powiedzieć wszystkim, którzy to zobaczą: jeśli nie zatrzymasz się tutaj, na Ukrainie, zajdzie ona dalej w Europę” – powiedział.

AP nie mogła samodzielnie zweryfikować daty i lokalizacji nagrania, które według kobiet zostało nagrane w korytarzach i bunkrach pod zakładem w zeszłym tygodniu.

Kobiety domagały się również wydalenia ukraińskich bojowników wraz z cywilami, ostrzegając, że w przypadku złapania mogą być torturowani i powieszeni. „Życie graczy jest również ważne” – powiedziała Julia Feduciuk AP w Rzymie.

W swoim nocnym przemówieniu wideo w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński przeszedł na język rosyjski, wzywając wojska rosyjskie, by nie walczyły na Ukrainie, nawet spodziewając się śmierci tysięcy ich dowódców.

Prezydent oskarżył Moskwę o werbowanie nowych żołnierzy „z małą motywacją i niewielkim doświadczeniem bojowym”, aby jednostki zniszczone na początku wojny mogły wrócić do walki.

„Każdy rosyjski żołnierz może jeszcze uratować swoje życie” – powiedział Zhelensky. „Lepiej dla ciebie żyć w Rosji, niż zginąć na naszej ziemi”.

Wśród innych opracowań:

– Ukraiński wiceminister rolnictwa Taraz Wysocki powiedział w oświadczeniu telewizyjnym, że rosyjskie siły skonfiskowały na ich terytorium setki tysięcy ton zboża. Ukraina jest głównym producentem zbóż, a inwazja podniosła światowe ceny i wzbudziła obawy o niedobory.

– Ukraińskie wojsko twierdzi, że rosyjskie rakiety zniszczyły pas startowy lotniska i główny port nad Morzem Czarnym w Odessie, trzecim najbardziej zaludnionym mieście Ukrainy.

– Ciała trzech mężczyzn znaleziono zakopane w lesie w pobliżu kijowskiego przedmieścia Puchy – powiedział szef policji regionalnej Kijowa. Mężczyźni, których ciała znaleziono w piątek, byli torturowani, zanim zostali postrzeleni w głowę, napisał na Facebooku Andrij Nebytov. Ukraińskie władze oskarżyły wycofujące się wojska rosyjskie o masakrowanie ludności cywilnej w Puczy.

READ  Airlangga twierdzi, że program bezpłatnych obiadów w Prabowie został uwzględniony w budżecie państwa na 2025 rok

– Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w wywiadzie, że rosyjscy i ukraińscy negocjatorzy rozmawiają „prawie codziennie”. Powiedział jednak chińskiej państwowej agencji prasowej Xinhua, że ​​„postęp nie jest łatwy”.

– Zestrzelono dwa autobusy wysłane do ewakuacji mieszkańców ze wschodniego miasta Bobasna, a komunikacja z organizatorami została przerwana – powiedział burmistrz Nikołaj Kanadow: „Wiemy, że (autobusy) dotarły do ​​miasta, a następnie podpalili od sabotażu wroga . I zespół szpiegowski.

Trudno jest uzyskać pełny obraz wojny na wschodzie Ukrainy, ponieważ naloty i ataki artyleryjskie są zbyt niebezpieczne, aby reporterzy mogli się po nich poruszać. Co więcej, zarówno Ukraina, jak i rebelianci promoskiewscy wprowadzili surowsze ograniczenia dotyczące zgłaszania się ze strefy działań wojennych.

Jednak zachodni analitycy wojskowi twierdzą, że atak w regionie Donbasu, w tym w Mariupolu, jest wolniejszy niż planowano. Jak dotąd, wydaje się, że rosyjskie wojska i separatyści osiągnęli tylko niewielkie zyski w ciągu miesiąca, odkąd Moskwa oświadczyła, że ​​koncentruje swoją obecność wojskową na wschodzie.

W liczbach siła wojskowa Rosji jest większa niż Ukrainy. W dniach poprzedzających wojnę zachodni wywiad oszacował, że Rosja stacjonowała w pobliżu granicy 190 000 żołnierzy; Ukraińska stabilna armia liczy w sumie około 200 000 osób, rozsianych po całym kraju.

Jednak wysoki rangą urzędnik obrony USA powiedział, że Stany Zjednoczone uważają, że Rosjanie mają „co najmniej kilka dni opóźnienia” w okrążaniu wojsk ukraińskich na wschodzie z powodu odporności ukraińskiej opozycji. Anonimowy, aby omówić ocenę wojskową USA.

Mając wciąż dużą siłę ognia, ofensywa Rosji mogłaby się zintensyfikować i pokonać Ukraińców. Ogólnie rzecz biorąc, rosyjskie wojsko ma szacunkowo 900 000 aktywnych pracowników. Rosja ma też największe siły powietrzne i marynarkę wojenną.

Od początku wojny na Ukrainę napłynęły setki milionów dolarów pomocy wojskowej, ale ogromne arsenały Rosji oznaczają, że potrzeby Ukrainy są prawie nie do pokonania.

READ  Badanie mówi, że długie zgony Covid-19 są związane ze znacznym wzrostem problemów z sercem i płucami

Urzędnicy Mariupola opisali niedobory żywności, wody i lekarstw. Rzecznik pomocy humanitarnej ONZ Saviano Abrew powiedział, że WTO prowadzi rozmowy z urzędnikami w Moskwie i Kijowie, ale nie może podać szczegółów trwającej próby ewakuacji „ze względu na złożoność i płynność procesu”.

„W tej chwili są zaangażowane na wysokim szczeblu ze wszystkimi rządami, w tym z Rosją i Ukrainą, że możesz ratować cywilów i wspierać ewakuację cywilów z zakładu” – powiedział Abrew AP. Nie potwierdził wideo, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych, rzekomo pokazując pojazdy oznaczone przez ONZ w Mariupolu.

Ukraina wielokrotnie obwiniała o niepowodzenie kilku prób deportacji przed rosyjskim ostrzałem.

___

Dziennikarze Associated Press John Campbell i Yuras Karmanov we Lwowie, Mystislav Chernov w Charkowie, Jessica Bish w Słowenii, Lolita C. w Waszyngtonie. Do raportu przyczynili się Baldor, Trisha Thompson z Rzymu oraz pracownicy Andhra Pradesh z całego świata.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *