Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem z powodu „złego” dostarczania dronami do działań wojennych Rosji

NowyJuż teraz możesz posłuchać artykułów Fox News!

Kijów go usunął Stosunki dyplomatyczne z Iranem Po tym, jak co najmniej osiem dostarczonych przez Teheran dronów zostało zestrzelonych przez siły ukraińskie z powodu „złej” współpracy z Rosją.

W przemówieniu w piątek wieczorem Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij Ambasador Iranu na Ukrainie, Manoser Moradi, powiedział, że jego akredytacja została cofnięta, a liczba irańskich pracowników, którym pozwolono przebywać w irańskiej ambasadzie w Kijowie, została „znacząco” zmniejszona.

Ponieważ Moradi nie był w momencie podejmowania decyzji na Ukrainie, zawiadomienie o usunięciu ambasadora ze stanowiska zostało przekazane pełniącemu obowiązki ambasadora, podał Reuters.

„Dziś rosyjskie wojsko używało do swoich ataków irańskimi dronami. Świat pozna każdy przypadek współpracy ze złem i będzie to miało odpowiednie konsekwencje” – powiedział Zełenskij.

Biały Dom oskarżył Iran o podarowanie Rosji setek dronów.

W najbliższą sobotę 18 czerwca 2022 r. na zdjęciu z biura prasowego ukraińskiego prezydenta prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczy w spotkaniu z wojskowymi podczas wizyty w ogarniętym wojną obwodzie Mikołajów.
(Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy za pośrednictwem AP)

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że próbki zebrane przez drony zweryfikowane w piątek, użyte do namierzenia Odesy i obszaru na północ od Zaporoża w środkowej Ukrainie, znanego jako region Dniepropietrowska, zostały wykonane w Iranie.

„Takie działania Iranu są uważane za działania przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także życiu i zdrowiu obywateli Ukrainy” – powiedział w oświadczeniu rzecznik biura Zełenksyja Siergiej Nykyforow.

To niedatowane zdjęcie opublikowane przez ukraiński zarząd ds. komunikacji strategicznej pokazuje szczątki tego, co Kijów określił jako irański dron Shahed, który został zestrzelony w pobliżu Kubiańska na Ukrainie.

To niedatowane zdjęcie opublikowane przez ukraiński zarząd ds. komunikacji strategicznej pokazuje szczątki tego, co Kijów określił jako irański dron Shahed, który został zestrzelony w pobliżu Kubiańska na Ukrainie.
(Dyrekcja Komunikacji Strategicznej Armii Ukraińskiej za pośrednictwem AP)

USA nakłada sankcje na irańskie „osoby” zaangażowane w wysyłanie dronów do Rosji

READ  Wesela zero waste są w modzie. Ten tropikalny kurort ma to ułatwić

Biały Dom po raz pierwszy ogłosił w lipcu, że Iran „podaruje” Rosji setki bezzałogowych statków powietrznych, ponieważ zdolność Moskwy do przerzutów wojsk na Ukrainie została zmniejszona.

zachodni urzędnicy bezpieczeństwa Później, we wrześniu, potwierdzono, że serie dronów Mohajer-6 i Shahed zostały wysłane z Teheranu do Rosji.

Kliknij tutaj, aby pobrać aplikację Fox News

Obie serie wyszły na pierwszy plan na Ukrainie, podobno zweryfikowane przez władze w piątek.

Stany Zjednoczone nałożyły już sankcje na szereg osób i firm zaangażowanych w dostarczanie i wysyłanie śmiercionośnych dronów do Moskwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *