JAKARTA (Antara) – Trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera nawiedziło podokręg Melongguan w dystrykcie Talat Islands wczesnym rankiem w poniedziałek, ale nie ma bezpośrednich doniesień o ofiarach lub zniszczeniach w wyniku trzęsienia.
Epicentrum silnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce o godzinie 02:48 czasu zachodnioindonezyjskiego, znajdowało się 960 km od podokręgu na głębokości 132 km.
Według Indonezyjskiej Agencji Meteorologicznej, Klimatycznej i Geofizycznej (BMKG) znajduje się on na 12,61 stopnia szerokości geograficznej północnej i 127,40 stopnia długości geograficznej wschodniej.
Agencja poprosiła mieszkańców dotkniętych obszarów o zachowanie czujności na wypadek wstrząsów wtórnych.
Trzęsienia ziemi często występują w różnych częściach Indonezji, ponieważ kraj ten położony jest w Pasie Pacyfiku, znanym również jako Pierścień Ognia, gdzie styka się kilka płyt tektonicznych, powodując częstą aktywność wulkaniczną i sejsmiczną.
ANTARA zauważyła, że Wyspami Talat wstrząsały powtarzające się trzęsienia ziemi. Na przykład 22 stycznia 2022 r. o godzinie 9:26 czasu zachodnioindonezyjskiego miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera na południowy wschód od Melongguan.
Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na 3,67 stopnia szerokości geograficznej północnej i 126,82 stopnia długości geograficznej wschodniej, 39 kilometrów na południowy wschód od Melongguan i na głębokości 12 kilometrów, podało BMKG.
Powiązane wiadomości: Trzęsienie ziemi o sile 5,2 w skali Richtera nawiedziło północną Halmaherę
W historii Indonezji trzęsienia ziemi, Aceh, prowincja w zachodniej części kraju, doświadczyło najgorszego w historii trzęsienia ziemi o sile 9,3 w skali Richtera, po którym 26 grudnia 2004 roku nastąpiło tsunami.
Mówi się, że w wyniku katastrofy, która dotknęła także niektóre obszary przybrzeżne w takich krajach jak Tajlandia, Sri Lanka i Indie, w Acehu zginęło około 230 000 osób.
Na wyspie Sulawesi powtarzały się trzęsienia ziemi. Na przykład 28 września 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło kilka części prowincji Środkowy Sulawesi.
Zginęły 2102 osoby, 4612 zostało rannych, a 680 uznano za zaginione w wyniku silnego trzęsienia ziemi, po którym nastąpiło tsunami i lawina błotna, które nawiedziły Balu, stolicę prowincji Środkowy Sulawesi.
68 451 domów zostało poważnie uszkodzonych, co spowodowało wysiedlenie 78 994 osób.
Władze i pracownicy organizacji humanitarnych postanowili pochować dużą liczbę gnijących zwłok w masowych grobach.
Urzędnicy szacują, że straty materialne spowodowane bliźniaczymi śmiertelnymi katastrofami osiągną 15,29 biliona rupii, czyli około 990 milionów dolarów według obecnych kursów wymiany.
Powiązane wiadomości: BNPB rozprowadza 17 rodzajów artykułów ofiarom trzęsienia ziemi w Afganistanie.
„Introwertyk. Amatorski miłośnik Twittera. Specjalista od internetu. Nieuleczalny miłośnik jedzenia”.