Truss w Wielkiej Brytanii próbuje zobowiązać się do planu gospodarczego

  • Premier bronił planu gospodarczego, mówiąc, że jest słuszny
  • A partia próbuje uspokoić opinię publiczną
  • Kwarteng mówi, że zdecydował się na wyższą stawkę podatku

Birmingham, Anglia, październik 2 (Reuters) – Brytyjska premier Liz Truss starała się w niedzielę uspokoić swoją partię i opinię publiczną, że powinna była zrobić więcej, aby „położyć podwaliny” pod plan gospodarczy, który pogrążył funta do rekordowo niskiego poziomu. A koszty pożyczek rządowych wzrosną.

Pierwszego dnia dorocznej konferencji jej rządzącej Partii Konserwatywnej Truss, która sprawuje urząd od niecałego miesiąca, przyjęła łagodniejszy ton, mówiąc, że wesprze opinię publiczną podczas ciężkiej zimy i nie tylko.

Bronił swojego „planu wzrostu”, pakietu obniżek podatków krytykowanych przez inwestorów i wielu ekonomistów za dziesiątki milionów funtów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Truss powiedział, że to właściwy kierunek, twierdząc, że krytycy nie zdają sobie sprawy z głębi problemów Wielkiej Brytanii i zasugerowali, że powinien zrobić więcej, aby je wyjaśnić – co handlowcy i inwestorzy odrzucili jako przyczynę załamania się funta i giełdy. Koszty pożyczki wzrosły w zeszłym tygodniu.

Jednak niektórzy konserwatywni prawodawcy obawiają się, że zaszkodzi to ich szansom w nadchodzących wyborach w 2024 r., ponieważ nie wykluczył on cięć wydatków na usługi publiczne w ramach planu i odmówił zwiększenia świadczeń socjalnych zgodnie z inflacją. Bogaty.

„Rozumiem ich zaniepokojenie tym, co wydarzyło się w tym tygodniu”, powiedział BBC w Birmingham w środkowej Anglii.

„Popieram ogłoszony przez nas pakiet i popieram fakt, że ogłosiliśmy go szybko, ponieważ musieliśmy działać, ale zgadzam się, że powinniśmy byli lepiej przygotować grunt”.

Jack Perry, lider Partii Konserwatywnej, przyznał, że nie jest ekonomistą i zasugerował, że rynki mogły przeszacować. „Więc zobaczymy, gdzie są rynki za sześć miesięcy”, powiedział Sky News.

READ  Chciwość i przepych: kierownik sklepu z kosmetykami oszukał 1,3 miliarda IDR na wystawny styl życia, w tym wakacje na Bali i nowiutki samochód

Kłopot?

Truss został zaprzysiężony 6 września, ale królowa Elżbieta zmarła dwa dni później, więc pierwsze dni kadencji nowego premiera upłynęły w dużej mierze w okresie żałoby narodowej, kiedy wszelka polityka została zawieszona.

Rozpoczął swój plan dwa tygodnie po objęciu urzędu, a jego zespół uważa, że ​​napomknął o swoich planach podczas kampanii przywódczej przeciwko rywalowi Rishi Sunak, który argumentował przeciwko natychmiastowym obniżkom podatków.

Jednak skala niefinansowanych cięć wystraszyła rynki. Funt odrobił straty po dużej wyprzedaży po wkroczeniu brytyjskiego banku centralnego, Banku Anglii, ale koszty pożyczek rządowych pozostają znacznie wyższe.

Inwestorzy twierdzą, że rząd będzie musiał ciężko pracować, aby przywrócić zaufanie, a awaryjne zakupy obligacji BoE mają nastąpić tylko do 14 października, pozostawiając Truss niewiele czasu.

Poza reakcją rynku, plan gospodarczy Truss wywołał alarm w Partii Konserwatywnej, w szczególności usunięcie najwyższej 45% stawki podatku dochodowego.

Niektórzy członkowie partii obawiają się, że będą postrzegani jako „partia zła” i obniżą podatki dla bogatych, jednocześnie nie robiąc nic, aby poprawić życie najbardziej bezbronnych.

Co może być oznaką tego, co nadejdzie, minister biznesu Jacob Rees-Mogg został otoczony przez tuzin protestujących, którzy krzyczeli „nie mile widziani tutaj”, kiedy przybył do centrum kongresowego. Musiał zostać zabrany przez policję.

Michael Gove, były minister od dawna w sercu rządu, również odrzucił plany partii dotyczące zniesienia najwyższej stawki podatkowej, sugerując, że może głosować przeciwko niej, a Andy Street, konserwatywny burmistrz Birmingham, powiedział. On stworzył politykę.

„Bardzo trudno będzie argumentować, że słuszne jest obniżanie świadczeń socjalnych przy jednoczesnym obniżaniu podatków dla bogatych” – powiedział Gove podczas konferencji.

Truss argumentował, że to posunięcie było częścią uproszczenia systemu podatkowego, ale powiedział, że decyzję o podwyższeniu podatku podjął jego minister finansów Kwasi Kwarteng.

READ  Wizyta Jokowi w Bengulu spotkała się z protestami studentów

Zapytany, czy wszyscy najwyżsi ministrowie jego gabinetu zostali wcześniej poinformowani, Truss powiedział: „Nie, nie, to decyzja kanclerza”.

Zasugerował również, że politycy poświęcają zbyt dużo czasu na zamartwianie się tym, jak ich polityka jest odbierana przez opinię publiczną, która jego zdaniem koncentruje się na napędzaniu wzrostu. Truss często powtarzał, że nie boi się podejmować niepopularnych decyzji.

Ale walczył, gdy był naciskany, czy uchylenie niektórych podatków powinno być opłacane cięciami w usługach publicznych. Zamiast temu zaprzeczyć, powiedział, że chce lepszych usług, które zapewniają podatnikom wartość za pieniądze.

„Zamierzam się upewnić, że otrzymamy opłacalność dla podatników, ale jestem również bardzo zaangażowany w zapewnienie doskonałych usług publicznych pierwszej linii”.

Czytaj więcej:

Jak Bank Anglii podtrzymywał rynki?

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Elizabeth Piper i Andrew MacAskill; Dodatkowe raporty Hannah McKay; Montaż dokonali Gareth Jones, Frances Kerry i John Harvey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *