Jak wynika z sondaży, liderem sondaży jest partia Nowa Jedność premiera Łotwy

RYGA, 1 października (Reuters) – centroprawicowa Partia Nowej Jedności Łotwy Kriszjanisa Karinsa jest na dobrej drodze do zwycięstwa w wyborach krajowych w sobotę, wynika z sondażu, po kampanii zdominowanej przez obawy o bezpieczeństwo po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jeśli zostanie to potwierdzone, oznaczałoby to, że Łotwa dołączyłaby do jej bałtyckich sąsiadów Litwy i Estonii jako wiodący głos w nacisku na UE do zajęcia zdecydowanego stanowiska przeciwko Rosji.

Ale wśród powszechnego gniewu narodowego z powodu działań Moskwy na Ukrainie, może poszerzyć przepaść między łotewską większością a rosyjskojęzyczną mniejszością w kwestii ich miejsca w społeczeństwie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pierwszy łotewski szef rządu, który sprawował pełną czteroletnią kadencję, 57-letni Karins, podwójne obywatelstwo amerykańskie i łotewskie, skorzystał z polityki Moskwy polegającej na ograniczaniu wjazdu obywateli rosyjskich podróżujących z Rosji i Białorusi. .

„Znamy rosyjską politykę od wielu lat i przez wiele lat staraliśmy się ostrzec naszych sąsiadów przed wybuchem wojny” – powiedział Karins dziennikarzom po ogłoszeniu sondaży.

„Będziemy nadal inwestować w nasze własne bezpieczeństwo… aby zapewnić Łotwie i regionowi bałtyckiemu w przyszłości tak samo bezpieczeństwo, jak obecnie”.

Badanie exit poll LETA/LSM wykazało nową jedność na poziomie 22,5%, czyli ponad dwukrotnie więcej głosów od najbliższego rywala, Zjednoczonej Listy mniejszych partii.

Związek Zielonych i Rolników, koalicja ściśle powiązanych konserwatywnych grup skupionych wokół wieloletniego burmistrza Ventspils Iversa Lembergsa, który został umieszczony na liście sankcji USA za korupcję w 2019 roku, zajmuje trzecie miejsce z 10,9%.

Wyniki sondaży pokazują, że popularne partie tracą poparcie wśród rosyjskojęzycznej mniejszości na Łotwie, która stanowi około jednej czwartej 1,9 miliona mieszkańców kraju.

READ  JPMorgan notuje kwartalne zyski dzięki podwyżce stóp procentowych

Lewicowa Partia Zgody odnotowała spadek poparcia do pojedynczych cyfr, co zdaniem obserwatorów było częściowo spowodowane odpływem etnicznych łotewskich wyborców. Niektórzy rosyjskojęzyczni byli również rozczarowani krytyką Kremla wobec Ukrainy przez kierownictwo partii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Andriusa Sytasa i Janis Laizans; Montaż przez Justinę Pavlak i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *