Tajwan zrywa więzi z Hondurasem po przejściu na wierność Pekinowi

Komentarz

TAJPEJ, Tajwan — Tajwan ogłosił w niedzielę, że zrywa stosunki z Hondurasem, jednym z niewielu pozostałych oficjalnych partnerów dyplomatycznych wyspy.

Po okresie negocjacji Tajpej „podjęło decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Hondurasem i zawieszeniu współpracy dwustronnej” – powiedział minister spraw zagranicznych Joseph Wu na konferencji prasowej w niedzielę rano.

Honduras ogłosił w sobotę, że zrywa stosunki z Tajpej po zasygnalizowaniu na początku tego miesiąca, że ​​chce nawiązać stosunki z Pekinem. Chiny i Honduras sformalizowały te powiązania w niedzielę.

Chiny rozpoczęły globalną kampanię nacisku, aby nakłonić pozostałe kraje do uznania Tajwanu. Pekin uważa Tajwan za część swojego terytorium i mówi, że chce „pokojowego ponownego zjednoczenia” z Tajwanem, którym nigdy nie rządziła Komunistyczna Partia Chin.

„Niezależnie od pomocy i przyjaźni naszego kraju, rząd Castro negocjował ustanowienie stosunków dyplomatycznych z Chinami” – powiedział Wu, odnosząc się do prezydenta Hondurasu Xiomara Castro.

„Chiny zawsze składały jasne obietnice, aby zabiegać o naszych sojuszników, ale po osiągnięciu swoich celów dyplomatycznych większość obietnic nie została spełniona, a niektóre kraje-beneficjenci popadły w długi” – powiedział Wu.

Pekin ogłosił w niedzielę formalne związki z Hondurasem i z zadowoleniem przyjął tę decyzję. „To słuszny wybór, zgodny z obecnym trendem, wspieranym przez ludzi. Chiny bardzo to doceniają” – napisano w oświadczeniu chińskiego MSZ.

Honduras jest dziewiątym krajem, który zerwał stosunki z Tajpej od czasu objęcia urzędu przez prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w 2016 roku.

Luka ta ogranicza się do 13 krajów, które uznają Tajwan. Tsai ma w tym tygodniu odwiedzić Stany Zjednoczone w ramach podróży, która obejmie przystanki w Belize i Gwatemali. Pomimo stosunków dyplomatycznych USA z Pekinem w ramach polityki jednych Chin, Tajwan ma bliskie nieoficjalne powiązania z Waszyngtonem.

Prezydent Tajwanu będzie stacjonował w USA, co rodzi perspektywę tarć z Chinami

READ  Katastrofa kolejowa w Grecji: mimo przeprosin greckiego premiera wybuchają protesty

Decyzja Hondurasu o spełnieniu obietnicy wyborczej Castro w 2021 r. nastąpiła po tygodniach dyplomatycznych sporów na temat narastających problemów z zadłużeniem kraju. Minister spraw zagranicznych Eduardo Enrique Reina na początku tego miesiąca opisał Tajwan jako „po szyję” z 600 milionami dolarów długu.

W niedzielę Wu powiedział, że Honduras „nieodpowiedzialnie” poprosił Tajwan o „ogromną kwotę” miliardów dolarów.

Wu powiedział, że pomoc Tajwanu dla innych sojuszników była generalnie „zorientowana na projekty”, a prośba Hondurasu była „trochę jak łapówka”.

Kulminacją sporów o status Tajwanu była chińska wojna domowa w 1949 r., kiedy nacjonaliści uciekli na wyspę i utworzyli tam administrację, która kilkadziesiąt lat później przeszła na demokrację. Od tego czasu rządząca Komunistyczna Partia Chin ogłosiła zwierzchnictwo nad Tajwanem, ale nigdy nie rządziła wyspą, a poparcie na Tajwanie dla unii z Pekinem jest ograniczone.

W ostatnich latach Pekin wzmocnił swoją obecność w Ameryce Środkowej. Panama, Salwador i Nikaragua należą do krajów, które zerwały stosunki z Tajwanem od 2017 roku.

W oświadczeniu z późnej soboty ministerstwo spraw zagranicznych Hondurasu ogłosiło, że „rząd Hondurasu uznaje, że na świecie są tylko jedne Chiny” i określiło Tajwan jako „niezbywalną część chińskiego terytorium”.

Po ogłoszeniu Hondurasu Departament Stanu USA powiedział, że powinien wziąć pod uwagę częste obietnice Chin i dalsze pogłębianie zaangażowania USA z Tajwanem.

W niedzielny poranek wiadomości pojawiły się na chińskim portalu społecznościowym Weibo, a nagłówek „Honduras ogłasza zerwanie stosunków dyplomatycznych z Tajwanem” obejrzano ponad 100 milionów razy.

Koniec stosunków między Tajwanem a Hondurasem pokazuje, jak zmniejszają się wpływy Waszyngtonu w Ameryce Łacińskiej, powiedział Zhong Houtao, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Stosunków Międzynarodowych w Pekinie w czwartkowym wywiadzie dla państwowych mediów.

„W Ameryce Łacińskiej coraz więcej krajów zgłasza się i nie chce iść w ślady Ameryki” – powiedział Zhang.

READ  Dyrektor generalny Disneya, Iger DeSantis, nazywa odwet „antybiznesowym”

Bee-Lin Wu i Vic Chiang z Taipei przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *