Tajlandia zwróciła do Indonezji trzy orangutany uratowane z nielegalnego handlu dziką fauną i florą

BANGKOK (AP) – Trzy porwane orangutany sumatrzańskie wróciły w czwartek z Tajlandii do Indonezji w ramach wspólnych wysiłków krajów mających na celu zwalczanie nielegalnego handlu dziką fauną i florą.

7-letnie Nobita i Shizuka oraz 5-letni Brian mieszkali w rezerwacie dzikiej przyrody w zachodniej prowincji Tajlandii, Ratchaburi. Urzędnicy podali, że po repatriacji pod opieką władz Tajlandii nie ma już więcej przemycanych orangutanów.

Ambasador Indonezji w Tajlandii, Rachmat Budiman, podziękował władzom obu krajów za repatriację i stwierdził, że ma w związku z nią „mieszane uczucia”: szczęśliwy z powodu powrotu orangutanów do ich naturalnego środowiska, ale smutny z powodu matek opiekujących się zwierzętami. przez wiele lat.

Orangutany zostały przetransportowane z sanktuarium na międzynarodowe lotnisko Suvarnabhumi w Bangkoku i przetransportowane samolotem do Dżakarty. Tajlandzcy urzędnicy twierdzą, że Indonezja pokryje koszty transportu i badań zdrowia zwierząt.

Rachtmad powiedział, że zanim zostaną wypuszczone do naturalnego środowiska, zostaną wysłane do ośrodka rehabilitacyjnego na Sumatrze.

Dyrektor generalny tajskiego Departamentu Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin Atabol Charonsansa powiedział, że pokazuje to zaangażowanie obu krajów we współpracę w walce z nielegalnym handlem dziką fauną i florą. Wyraził nadzieję, że podniesie to świadomość na temat ochrony dzikiej przyrody w regionie.

Władze Tajlandii i Indonezji poczęstowały zwierzęta bananami i smoczymi owocami, gdy wprowadzono je do klatek na lotnisku w Bangkoku, zanim weszły na pokład samolotu.

W 2016 roku Nobita i Shizuka miały zaledwie kilka miesięcy, kiedy zostały odkryte podczas operacji użądlenia w Bangkoku przez urzędników zajmujących się dziką fauną i florą, którzy zgodzili się kupić parę w Internecie za 20 000 dolarów. Młode orangutany, nazwane na cześć postaci z popularnej japońskiej kreskówki Doraemon, zostały umieszczone w koszu na tylnym siedzeniu taksówki, a zdjęcia ich mocno przytulających się w koszyku stały się wówczas popularne.

Inny samiec orangutana, Brian, został uratowany z rąk przemytników i przekazany tajlandzkim władzom zajmującym się dziką fauną i florą w 2019 roku.

READ  Sprawdź, jak SpaceX wystrzeliwuje dziś 53 nowe satelity Starlink

Od 2006 roku Tajlandia wysłała do Indonezji 74 orangutany w sześciu partiach, w tym trzy w czwartek. W 2020 roku repatriowano dwa orangutany, Ung-Ing i Natalie.

Konwencja o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi – CITES – zabrania międzynarodowego handlu orangutanami. Występują jedynie w lasach Sumatry i Borneo, jednak ich siedliska kurczą się w związku z rozwojem użytkowania gruntów rolnych i są bardzo narażone na kłusownictwo. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, światowy autorytet w dziedzinie stanu świata przyrody, uznaje orangutany za krytycznie zagrożone.

Orangutany są często sprzedawane w handlu zwierzętami domowymi, jako eksponaty w ogrodach zoologicznych i innych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *